Դատախազությունը կփոխի Արթուր Սարգսյանի խափանման միջոցը, եթե պատգամավորները վերահաստատեն միջնորդությունը 03/06/2017   11:14  |  Քրեական խրոնիկոն
Կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի կերպով հրազեն, ռազմամթերք ձեռք բերելու, պահելու, փոխադրելու և 2016 թվականի հուլիսի 17-ին ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակետային ծառայության գնդի տարածք մուտք գործելու, նշված ստորաբաժանման վարչական շենքը և հարակից տարածքը զավթելու, պահելու դեպքերի առթիվ հարուցված, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով մեղադրյալ Արթուր Սարգսյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխելու և անձնական երաշխավորությունը որպես խափանման միջոց կիրառելու խնդրանքով ՀՀ գլխավոր դատախազին են դիմել ՀՀ Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան», «Հայ Ազգային Կոնգրես», «Օրինաց Երկիր», «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն», «Ժառանգություն» խմբակցությունների և խմբակցություններում և պատգամավորական խմբերում չընդգրկված 27 պատգամավորներ:
Ինչպես տեղեկացնում է Դատախազության լրատվական ծառայությունը, ՀՀ գլխավոր դատախազի հրավերով ս.թ. մարտի 6-ին հանդիպում է տեղի ունեցել պատգամավորներ Էդմոն Մարուքյանի, Նիկոլ Փաշինյանի, Հեղինե Բիշարյանի, Միքայել Մանուկյանի, Լևոն Զուրաբյանի և Արամ Մանուկյանի հետ:
Հանդիպման ընթացքում պատգամավորներին ներկայացվել է Ա.Սարգսյանին առաջադրված մեղադրանքի բովանդակությունը, նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցի հիմքերը, պարզաբանվել են ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 145 և 147-րդ հոդվածներով նախատեսված՝ անձնական երաշխավորություն խափանման միջոցի կիրառման կարգը, երաշխավորողների իրավունքներն ու պարտականությունները, ինչպես նաև վերջիններս նախազգուշացվել են երաշխավորողի պատասխանատվության մասին և առաջարկվել է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում հանդիպել Ա.Սարգսյանին՝ գործի քննության ընթացքում վերջինիս պատշաճ վարքագիծը, այլ դատավարական պարտականությունները կատարելու և քրեական օրենքով արգելված նոր արարք կատարելուց ձեռնպահ մնալու վերաբերյալ հավաստիանալու համար, որից հետո հաստատել իրենց խնդրանքը կամ հրաժարվել դրանից:
Հանդիպման արդյունքում պատգամավորներն ընդունել են առաջարկը և մեկնել «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ՝ Արթուր Սարգսյանին հանդիպելու նպատակով:
18:17 23/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Սարգսյանը հրաժարվում է առհասարակ որևէ տեսակի բուժօգնություն ստանալուց. ՔԿՎ պարզաբանումը

Депутаты просят генпрокурора Армении освободить “доставщика еды” Артура Саркисяна под их личное поручительство 03/06/2017   11:45  |  Лента новостей
Ряд депутатов парламента Армении попросили генерального прокурора об освобождении из-под стражи Артура Саркисяна, доставившего продовольствие членам вооруженной группы “Сасна црер”, захватившей в июле 2016 года территорию патрульно-постовой службы полиции в Ереване и обвиняемого в пособничестве преступлению.
Так с просьбой о замене избранной в отношении Артура Саркисяна меры пресечения с заключения под стражу на личное поручительство  обратились 27 депутатов от парламентских фракций “Процветающая Армения”, “Армянский национальный конгресс”, “Оринац еркир”, АРФ “Дашнакцутюн”, “Наследие” и ряд парламентариев, не входящих во фракции и депутатские группы.
Как сообщает пресс-служба Генпрокуратуры Армении, генпрокурор Артур Давтян 6-го марта встретился с депутатами  Эдмона Марукяна, Никола Пашиняна, Егине Бишарян, Микаэла Манукяна, Левона Зурабяна и Арама Манукяна.
“В ходе встречи депутатам представили содержание предъявленного Артуру Саркисяну обвинения, основания для заключения его под стражу, пояснили порядок применения предусмотренной статьями 145 и 147 Уголовно-процессуального кодекса меры пресечения в виде личного поручительства,  права и обязанности гарантов, которых предупредили об их ответственности и предложили встретиться с Артуром Саркисяном в УИУ “Больница для осужденных” с тем, чтобы убедиться в надлежащем поведении последнего в ходе расследования дела, исполнении иных процессуальных обязанностей и его способности воздержаться от совершения новых запрещенных деяний, после чего подтвердить свою просьба или отказаться от нее”, - отмечается в сообщении.
По итогам переговоров приняли предложение и отправились в УИУ “больница для осужденных” на встречу с Артуром Саркисяном.
Напомним, летом прошлого года Артур Саркисян на собственном автомобиле, груженном продуктами, прорвал полицейское оцепление и проник на территорию полка патрульно-постовой службы полиции Еревана, захваченной вооруженной группой “Сасна црер”.
В конце декабря Артур Саркисян был освобожден под подписку о невыезде, однако в феврале вторично был взят под стражу. Как отмечалось ранее, основанием для ареста стала неявка Саркисяна в следственный орган. После второго ареста Артур Саркисян объявил бессрочную голодовку и, несмотря на проблемы со здоровьем, отказывался от медпомощи. Ранее его адвокат сообщил о резком ухудшении состояния его здоровья.Адвокат сообщает о резком ухудшении здоровья “доставщика еды” Артура Саркисяна