Նիդերլանդների դատախազությունը պահանջում է պատժել հակահայ արտահայտություններ արած թուրքին 03/04/2017   12:53  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հոլանդիայի Ալմելո քաղաքում մարտի 3-ին տեղի է ունեցել Հաագայի Թուրք-ադրբեջանական մշակութային միության նախագահ Իլհամ Աշկինի դատավարությունը։ Այս մասին է գրում «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես  տեղեկացրին Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիայից, Աշկինը մեղադրվում է հայերի դեմ բռնություն և ատելություն սերմանելու մեջ, քանի որ նա Ալմելո քաղաքում Մեծ Եղեռնի հուշահամալիրի դեմ կազմակերպված թուրքական հանրահավաքի ժամանակ վանկարկել է «Ղարաբաղը լինելու է հայերի գերեզմանը»։
2014 թվականի հունիսի 1-ին Ալմելոյում տեղի է ունեցել հանրահավաք, որին հիմնականում մասնակցում էին թուրքեր և որն ուղղված էր Ալմելոյի Հայ առաքելական եկեղեցու հողամասում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի դեմ։ Հոլանդահայ կազմակերպությունները, մասնավորապես Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիան (FAON) և Հոլանդիայի Հայ Դատի հանձնախումբը գանգատ էին ներկայացրել հանրահավաքի ընթացքում կատարված հակահայ հայտարարությունների դեմ։
Երկու ժամ տևած դատական նիստին ներկա էին բազմաթիվ հայեր եւ թուրքեր, ինչպես նաև հոլանդական, հայ և թուրք ԶՊԾ-ների թղթակիցներ։ Դատավարության ընթացքում ցուցադրվել է ցույցի տեսահոլովակը, որտեղ պարոն Իլհամ Աշկինը մի քանի անգամ վանկարկում է «Ղարաբաղը լինելու է հայերի գերեզմանը», իսկ հավաքվածները կրկնում են այդ արտահայտությունը։
Աշկինը դատարան էր ներկայացել իր փաստաբան Բալասանի հետ։ Աշկինը պատասխանել է դատավորի և դատախազի հարցերին։ Նա հայտարարել է, որ ինքը չի կատարել որեւէ հանցագործություն, քանի որ իր արտահայտությունը վերաբերում է կոնկրետ տարածաշրջանի, որտեղ այժմ իրավիճակն այնպես է, որ հնարավոր է բռնկվի պատերազմ և լինի արյունահեղություն։ Նա համոզված է, որ որևէ սխալ չի գործել։ Այն հարցին, թե արդյոք նա զղջում է իր կատարած արարքից և ցանկանում է ափսոսանք հայտնել, նա պատասխանեց, որ իր տեսակետը չի փոխվել։
Դատախազը մանրակրկիտ ներկայացրել է գործի քննության ընթացքը և դատախազության պահանջների հիմքերը։ Նա պահանջել է մեղադրյալին պատժել 80 ժամ պարտադիր աշխատանքով եւ երկու շաբաթ պայմանական ազատազրկմամբ` երկու տարի փորձական ժամկետի պայմանով։ Սա հանդիսանում է մի ուժեղ ազդանշան։ Դատախազության պահանջը հաշվի է առնում նաև այն փաստը, որ Աշկինը գործին չի ցուցաբել «խոր ըմբռնում և գոյություն ունի հանցագործության ռեցիդիվի վտանգ»։

Прокуратура Нидерландов требует наказания для турка, скандировавшего антиармянские лозунги 03/04/2017   13:44  |  Судебный репортаж
В нидерландском Альмело 3 марта состоялся суд над лидером турецко-азербайджанского культурного союза Гааги Ильхамом Ашкыном. Как сообщили “Арменпресс” в Федерации армянских организаций Голландии(FAON), Ашкын обвиняется в насаждении насилия и ненависти к армянам, поскольку во время проходившего в Альмело турецкого митинга у мемориала жертвам Геноцида армян скандировал: “Карабах станет могилой армян”.
1 июня 2014г. в Альмело состоялся митинг, в котором в основном участвовали турки и который был направлен против мемориала в память о жертвах Геноцида армян, установленного на территории Армянской церкви в Альмело. FAON и Комитет Ай Дата Голландии выразили протест по поводу прозвучавших на митинге антиармянских высказываний.
На процессе присутствовали многочисленные армяне и турки, а также представители турецких служб занятости. Состоялся показ видеоматериала с митинга, где Акшын скандирует “Карабах станет могилой армян”, а собравшиеся вторят ему. Ашкина на процессе защищал адвокат Баласан. Ашкын утверждал, что не совершал преступления, поскольку его слова относились к определенному региону, где может пролиться кровь. На вопрос, не раскаивается ли он в своих словах, он сказал, что его взгляды не изменились. Прокурор потребовал наказания в виде 80 часов принудительных работ и две недели условного заключения – с двухлетним испытательным сроком. Это стало серьезным сигналом. В требовании прокуратуры учитывается также тот факт, что Ашкын не проявил к делу “глубокого понимания”, а также существование “опасности рецидива преступления”. Приговор будет оглашен 17 марта 2017г.