Հայաստանի նախագահը նախազգուշացրել է Ադրբեջանին. կկիրառվեն զինանոցի բոլոր հնարավորությունները 03/02/2017   20:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Դիվանագետի օրվա կապակցությամբ այցելել է Արտաքին գործերի նախարարություն և հանդիպում է ունեցել ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի, ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և հյուպատոսական հիմնարկների ղեկավարների հավաքի մասնակիցների հետ:
Հանրապետության Նախագահը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է հավաքի մասնակիցներին մասնագիտական տոնի կապակցությամբ, ապա իր ելույթում հանգամանորեն անդրադարձել անկախացումից ի վեր Հայաստանի անցած ճանապարհին, արտաքին քաղաքականության մեջ ունեցած ձեռքբերումներին, հաղթահարած խոչընդոտներին, արտաքին քաղաքականության առաջնայնություններին և մարտահրավերներին: Հանրապետության Նախագահը նաև մի շարք ուղղություններով հանձնարարականներ է տվել դիվանագետներին դեսպանընկալ երկրներում և միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանը պատշաճ ներկայացնելու ուղղությամբ իրականացվելիք աշխատանքների վերաբերյալ, անդրադարձել է այն խնդիրներին, որոնք այսօր դրված են դիվանագետների առջև, տվել համապատասխան ցուցումներ:
«Ոմանք կարծում են, թե դիվանագետները շատ արտոնություններ ունեն: Դիվանագիտական ծառայությունը որքան արտոնյալ, նույնքան էլ, միգուցե բազմապատիկ անգամ ավելի պատասխանատու ծառայություն է, և արտոնություններն էլ սահմանվում են ոչ թե վայելքի, այլ սեփական երկրի շահերին արդյունավետորեն ծառայելու համար։ Ձեր առաքելությունն է՝ արժանավայել կերպով աշխարհին ներկայացնել Հայաստանը՝ որպես երկխոսության համար բաց, խաղաղասեր և ժողովրդավար երկիր, որ կառուցում է ժամանակակից կենսունակ քաղաքական և տնտեսական համակարգ»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հանրապետության Նախագահը խոսել է նաև դիվանագիտական աշխատանքի նրբությունների մասին՝ նշելով, որ այդ աշխատանքը հաճախ իրականացվում է փակ դռների հետևում, սակայն անգամ ամենագաղտնի բանակցություններն ունենում են հրապարակային դրսևորումներ, արդյունքներ և հետևանքներ: «Պահպանելով այս աշխատանքի բնույթից բխող գաղտնապահությունը՝ Հայաստանի դիվանագիտությունը միևնույն ժամանակ պետք է լինի ըմբռնելի մեր հասարակության համար: Ձեռնարկվող գործողությունների տրամաբանությունն անհրաժեշտ է հետևողականորեն ներկայացնել հանրությանը՝ առանց երկնչելու հնարավոր քննադատությունից: Ձեր խոսքը, ձեր ուղերձը պետք է լինի վստահ, պետք է լինի հասկանալի և այդպիսով վստահություն կներշնչի նաև հանրությանը»,-ասել է Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի ուղղությամբ արտերկրում և միջազգային տարբեր հարթակներում ՀՀ դիվանագիտական ծառայության առջև դրված խնդիրներին ու Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությանը, տարածաշրջանում լարվածության ստեղծման քայլերին հակազդելուն:
«Երևանը և Ստեփանակերտը պատերազմ չեն ցանկանում, մինչդեռ Բաքուն վաղուց ամենաբարձր մակարդակում անընդհատ խոսում է պատերազմի մասին, մեծացնում է լարվածությունը շփման գծում, հերոսացնում է այն զինվորներին, որոնց գործած, այսպես ասած, «սխրանքները» համարվում են պատերազմի հանցագործություն: Եթե Ադրբեջանը շարունակի նույն ոգով և իրավիճակը հասցնի պատերազմականի, ապա Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու համար մենք մեկ վայրկյան անգամ կանգ չենք առնի կիրառելու մեր զինանոցում եղած բոլոր հնարավորությունները։ Այսօր տարածաշրջանում լայնածավալ պատերազմի զսպող գլխավոր գործոնը հայ զինվորն է, ով ամուր կանգնած է և հստակ գիտակցում է, թե ինչի համար է պայքարում և ինչ խնդիր է լուծում»:
Ընդգծելով, որ անցած քառորդ դարում Հայաստանին հաջողվել է ձևավորել արտաքին քաղաքական բավականին հագեցած և դրական օրակարգ, Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ մեր երկիրն իր փորձն ու ջանքերը ներդնում է հանուն համամարդկային նշանակության հարցերի բարձրաձայնման և իր նպաստը բերում միջազգային հանրության կողմից դրանց լուծման գործին:
«Որպես ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդ՝ մենք պետք է մշտապես գտնվենք մարդկության դեմ կատարվող հանցագործությունների կանխարգելման միջազգային պայքարի առաջնագծում: Ձեր հետևողական քայլերի շնորհիվ 2015 թվականին ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում միաձայն ընդունվեց Հայաստանի կողմից ներկայացված ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ բանաձևը, իսկ Գլխավոր ասամբլեայի 69-րդ նստաշրջանում դեկտեմբերի 9-ը հռչակվեց ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի օր: Այս ուղղությամբ հսկայական ջանքեր ներդրվեցին հատկապես Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում»:
Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարևոր նվաճումներից մեկը համարելով Հայաստանում 2018 թվականին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովն անցկացնելու որոշումը՝ Հանրապետության Նախագահը դա նախաձեռնողական դիվանագիտության արդյունք, ինչպես նաև մեր երկրի նկատմամբ ութ տասնյակից ավելի պետությունների վստահության և համերաշխության դրսևորում է որակել։
«Համոզված եմ, որ ձևավորված պետական հանձնաժողովի համակարգմամբ և ձեր ջանքերով կանենք հնարավորը՝ այդ միջոցառումն ամենաբարձր մակարդակով հյուրընկալելու և դրա հնչեղությունն ապահովելու համար։ Այս գագաթնաժողովը լինելու է Հայաստանի անկախությունից ի վեր հյուրընկալվող ամենաներկայացուցչական միջոցառումներից մեկը: Այն նաև կնպաստի մեր երկրի հեղինակության բարձրացմանն ու մշակույթն ավելի ճանաչելի դարձնելուն։ Այն հիանալի հնարավորություն կընձեռի գործընկերային առավել սերտ կապեր հաստատելու բազմաթիվ պետությունների հետ, որոնցում մենք ներկայացված չենք»,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Նշելով, որ անցյալ տարի քայլեր ձեռնարկվեցին Հայաստանի արտաքին քաղաքական գլխավոր ուղղություններից մեկը՝ տնտեսական դիվանագիտությունը, ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա դնելու ուղղությամբ, Սերժ Սարգսյանը ՀՀ դիվանագետների խնդիրն է համարել առավել ակտիվացնել ջանքերն արտերկրում Հայաստանի ներդրումային գրավչության և համեմատական առավելությունների ճիշտ ներկայացման, համապատասխան գործարար շրջանակներին հնարավոր բիզնես նախագծերի վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրման, Հայաստանում արտադրված ապրանքատեսակների և ծառայությունների համար նոր շուկաների բացահայտման ուղղությամբ:
Նախագահը կարևորել է նաև արտերկրում Հայաստանի զբոսաշրջային հնարավորությունների պատշաճ ներկայացումը՝ ակնկալելով ակտիվ աշխատանք այս ուղղությամբ։ «Վերջին շրջանում որոշ երկրների հետ ազատականացրել կամ զգալիորեն դյուրացրել ենք արտոնագրային ռեժիմը։ Սա պետք է որ իր դրական ազդեցությունն ունենա այս ոլորտի զարգացման վրա։ Դեսպաններից ակնկալում ենք կոնկրետ և չափելի աշխատանք: Ուզում եմ նաև ավելացնել, որ մենք հատուկ հաստիք սահմանեցինք, փոխնախարարի պարտականություններն այս ուղղությամբ հստակեցրեցինք և ակնկալում ենք, որ նախ տնտեսական ակտիվության որոշակի չափանիշներ կհաստատվեն դեսպանների համար և ապա՝ գոնե ամեն տարի մենք կամփոփենք, կտեսնենք, թե կոնկրետ ին՞չ է կատարվել և ի՞նչ արդյունքներ ունենք այս ուղղությամբ»,-ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Ելույթի ավարտին Նախագահը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ, ի վերջո, հանդիպման բոլոր մասնակիցների մշտական ուշադրության կենտրոնում պետք է լինի Հայաստանի քաղաքացին։ «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացուն տրամադրված անձնագրում գրված է, որ անձնագրի կրողի հովանավորն է Հայաստանի Հանրապետությունը, և արտերկրում Հայաստանի քաղաքացիները պետք է զգան, որ այդ բառերի հետևում կանգնած է իր հովանավոր պետությունը՝ բոլոր ծառայություններով և հնարավորություններով։ Եվ ձեր առաջնային խնդիրներից է նաև արտերկրում մեր ժողովրդի ինքնության և մշակութային ժառանգության պահպանումը, հայրենիք-սփյուռք կապերի ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունների սատարումը։
Առհասարակ, պետք է համախմբված աշխատելու մշակույթն ամրապնդենք մեր մեջ և նպաստենք յուրաքանչյուրիս առջև դրված խնդիրների լուծմանը, որովհետև Հայաստանի շենացմանը պետք է ուղղված լինեն մեր բոլորի ջանքերը շատ պարզ պատճառով՝ Հայաստանը մեր Հայրենիքն է: Մենք այլ Հայրենիք չունենք, և ա՛յս Հայրենիքն են ժառանգելու մեր ապագա սերունդները: Հարատևելու այլ բանաձև գոյություն չունի: Ով այս բանաձևը չի ընկալում, նա մնում է պատմության կեռմաններում»,-ընդգծել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении предупредил Баку: мы применим весь свой арсенал для защиты безопасности народа Арцаха 03/03/2017   00:18  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян накануне в связи с Днём дипломата посетил Министерство иностранных дел и провёл встречу с участниками собрания руководителей центрального аппарата МИД, дипломатических представительств и консульских учреждений РА. Подробности встречипередает пресс-служба главы государства.
Президент ещё раз поздравил всех участников встречи с профессиональным праздником, затем в своём выступлении обстоятельно коснулся пройденного Арменией со времени обретения независимости пути, имеющихся во внешней политике достижений, преодолённых препятствий, приоритетов и вызовов внешней политики. Президент  также по ряду направлений дал поручения дипломатам относительно должного представления Армении в странах их пребывания и международных организациях, коснулся тех задач, которые сегодня поставлены перед дипломатами, дал соответствующие указания.
"Некоторые думают, что дипломаты имеют много привилегий. Дипломатическая служба, сколь привилегированна, столь же, возможно, в разы более ответственная служба, а привилегии установлены не для наслаждения, а для того, чтобы эффективно защищать интересы своей страны. Ваша миссия - достойным образом представлять миру Армению, как открытую для диалога, миролюбивую и демократическую страну, которая строит современную жизнеспособную политическую и экономическую систему", - сказал президент Серж Саргсян.
Президент говорил также о нюансах дипломатической работы, отметив, что эта работа часто осуществляется за закрытыми дверями, однако даже самые тайные переговоры имеют публичные проявления, результаты и последствия. "Соблюдая вытекающую из характера этой работы секретность, дипломатия Армении в то же время должна быть понятной для нашей общественности. Логику предпринимаемых действий необходимо последовательно представлять общественности, не уклоняясь от звучащей критики. Ваше слово, ваш месседж должен быть уверенным, должен быть понятен и таким образом внушит уверенность также общественности", - сказал президент.
Серж Саргсян в своей речи коснулся также задач, поставленных перед дипломатической службой РА за рубежом и на различных международных площадках и деструктивной политики Азербайджана, противодействия шагам по созданию напряжённости в регионе.
"Ереван и Степанакерт не хотят войны, между тем, в Баку давно на самом высоком уровне постоянно говорят о войне, увеличивают напряжённость на линии соприкосновения, героизируют тех солдат, чьи так называемые "подвиги" считаются военными преступлениями. Если Азербайджан будет продолжать в том же духе и доведёт ситуацию до войны, то для обеспечения безопасности народа Арцаха, мы ни на секунду не остановимся, чтобы применить все имеющиеся в нашем арсенале возможности. Сегодня главным фактором сдерживания широкомасштабной войны в регионе является армянский солдат, который крепко стоит и чётко знает, за что борется и какую задачу решает.
Подчеркнув, что за прошедшую четверть века Армении удалось сформировать довольно насыщенную и позитивную повестку внешней политики, Президент Республики отметил, что наша страна свой опыт и усилия вкладывает во имя озвучивания имеющих общечеловеческое значение вопросов и вносит свой вклад в дело их решения со стороны международного сообщества.
"Как переживший геноцид народ, мы должны всегда находиться на передовой линии международной борьбы за предотвращение преступлений, совершаемых против человечества. Благодаря вашим последовательным шагам, в 2015 году в Совете ООН по правам человека единогласно была принята представленная Арменией резолюция относительно предотвращения геноцида, а на 69-ой сессии Генеральной ассамблеи 9-ое декабря провозглашено Днём памяти жертв преступления геноцида. В этом направлении приложены громадные усилия, особенно, в рамках мероприятий, посвящённых 100-летней годовщине Геноцида армян".
Считая одним из важных достижений внешней политики Армении решение о проведении в Армении в 2018 году саммита международной организации Франкофонии, Президент Республики оценил это как результат инициативной дипломатии, а также проявление со стороны более чем восьмидесяти государств доверия и солидарности с нашей страной.
"Уверен, что при координации со стороны государственной комиссии и ваших усилиях, вы сделаете всё возможное, чтобы принять это мероприятие на самом высоком уровне и обеспечить этому звучание. Этот саммит будет одним из самых представительных мероприятий, принимаемых со времени независимости Армении. Он также будет способствовать повышению авторитета и большей осведомлённости о культуре нашей страны. Он предоставит замечательную возможность, чтобы наладить более тесные партнёрские связи со многими государствами, в которых мы не представлены", - сказал Президент Саргсян.
Отметив, что в прошлом году были предприняты шаги, направленные на то, чтобы одно из главных направлений внешней политики Армении - экономическую дипломатию, поставить на институциональные основы, Серж Саргсян счёл задачей дипломатов РА ещё более активизировать усилия в направлении представления за рубежом инвестиционной привлекательности и сравнительных преимуществ Армении, предоставления соответствующим деловым кругам информации относительно возможных бизнес проектов, выявления новых рынков для товаров и услуг, произведённых в Армении.
Президент подчеркнул также должное представление за рубежом туристических возможностей Армении, отметив, что ожидает активной работы в этом направлении. "В последний период нами либерализован или ощутимо упрощён визовый режим с некоторыми странами. Это должно оказать позитивное воздействие на развитие этой сферы. Ожидаю от послов конкретной и измеримой работы. Хочу также добавить, что мы выделили специальную штатную единицу, уточнили обязанности заместителя министра в этом направлении и ожидаем, что, прежде всего, будут утверждены определённые критерии экономической активности для послов и затем, хотя бы, каждый год мы будем подводить итоги, увидим, что конкретно произошло и какие результаты имеем в этом направлении",- сказал Президент Республики.
В конце выступления президент ещё раз подчеркнул, что, в конце концов, в центре постоянного внимания всех участников встречи должен быть гражданин Армении. "В предоставленном гражданину Республики Армения паспорте написано, что попечителем носителя паспорта является Республика Армения, и за рубежом гражданин Армении должен чувствовать, что за этими словами стоит его государство, со всеми его услугами и возможностями. И одной из ваших приоритетных задач является также сохранение за рубежом самобытности и культурного наследия нашего народа, поддержка инициатив, направленных на укрепление связей родина-диаспора.
Вообще, мы должны укреплять в себе культуру сплочённой работы, и способствовать решению поставленных перед каждым из нас задач, потому что на благоустройство Армении должны быть направлены усилия всех нас по очень простой причине: Армения - наша Родина. У нас нет другой Родины, и эту Родину наследуют наши будущие поколения. Другой формулы вечного существования не существует. Кто эту формулу не понимает, тот остаётся за бортом истории", - подчеркнул Президент Серж Саргсян.
09:20 01/03/2017  |  Актуальная темаПрезидент Армении: деструктивное поведение Азербайджана ставит под вопрос весь переговорный процесс по карабахскому урегулированию