Սումգայիթյան դեպքերն Ադրբեջանի հակահայկական քարոզչության գագաթնակետն էին. Ադամ Շիֆ 03/02/2017   13:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի անդամ Ադամ Շիֆը հայտարարություն է տարածել Սումգայիթյան ջարդերի 29-րդ տարելիցի առնչությամբ` կոչ անելով դատապարտել ատելության հողի վրա իրականացված հանցագործությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է Asbarez-ը:
«29 տարի առաջ ադրբեջանական ամբոխը վիրավորեց և սպանեց իր հայ հարևաններին: Հարյուրավոր հայ քաղաքացիներ գազանաբար սպանվեցին և վիրավորվեցին, կանայք և երիտասարդ աղջիկները բռնաբարվեցին, զոհերը տանջանքների ենթարկվեցին և ողջ-ողջ այրվեցին: Նրանք, ովքեր ողջ մնացին, լքեցին իրենց տունն ու գործը` հուսահատորեն թողնելով այն ամենը, ինչ ունեին: Պոգրոմները Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից տարիներով տարածած հակահայկական քարոզչության գագաթնակետն էին»,- նշել է Ադամ Շիֆը:
Նա ընդգծել է, որ ադրբեջանական իշխանությունները գրեթե ոչինչ չեն արել` պատժելու Սումգայիթյան ջարդերի պատասխանատուներին: Պատահական չէ, որ սումգայիթյան դեպքերով բռնությունների ալիքը չդադադրեց, դրան հաջորդեցին նորերը` այդ թվում և 1990 թվականի Բաքվի պոգրոմը:
«Ժամանակը չի բուժել Սումգայիթում, Կիրովաբադում և Բաքվում իրականացված պոգրոմների վերքերը: Հակառակը, Ադրբեջանում ողջունվում է ատելությունը հայերի նկատմամբ»,- նշել է կոնգրեսականը` հիշեցնելով հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի օրինակը:
Ադամ Շիֆը նկատել է, որ այսօր արցախա-ադրբեջանական շփման գծում Ադրբեջանի վտանգավոր պահվածքը վտանգում է տարածաշրջանային անվտանգությունն ու կայունությունը: «Հրետանակոծությունն ու դիպուկահարների կրակոցները շփման գծում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում քաղաքացիների աﬔնօրյա կյանքի մասն են դարձել` պատճառելով բազմաթիվ վնասներ»,- ասել է Շիֆը` հիշեցնելով 2016 թվականի ապրիլյան դեպքերը:
Նա հիշեցրել է իր և Կոնգրեսի մյուս անդամների հնչեցրած կոչերը` հասցեական դատապարտելու Ադրբեջանի ագրեսիվ պահվածքը:
«Այս ապրիլին լրանում է Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցը` մի իրադարձություն, որը թուրքական կառավարությունը` Ադրբեջանի մտերմագույն դաշնակիցը, շարունակում է ժխտել: Մենք չպետք է թույլ տանք, որ մարդկության դեմ նման հանցագործությունները մնան չճանաչված` անկախ նրանից, թե դրանք պատահել են երեկ, 29, թե 100 տարի առաջ»,- հայտարարել է Շիֆը` ընդգծելով, որ իրենց բարոյական պատասխանատվությունն է դատապարտել ատելության հողի վրա իրականացված հանցագործությունները և ոգեկոչել զոհերին` հուսալով, որ պատմությունը հետագայում չի կրկնվի:
19:08 01/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԹբիլիսիում հարգել են Սումգայիթի, Բաքվի եւ Կիրովաբադի զոհերի հիշատակը
12:57 01/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՍումգայիթի հայկական ջարդերի 29-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառում Ռումինիայում
17:11 28/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքակիրթ աշխարհն այսօր էլ լռում է` համարժեք գնահատական չտալով. Արցախի ԱԺ հայտարարությունը
13:31 28/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սահակյանը հարգանքի տուրք է մատուցել Սումգայիթի ջարդերի անմեղ զոհերի հիշատակին
18:10 09/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՍումգայիթյան ջարդերի 28-րդ տարելիցին նվիրված հոգեհանգստյան արարողություններ ԱՄԷ-ում
18:40 29/02/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՍումգայիթի ջարդերի 28-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում Լիբանանում
15:29 29/02/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ադրբեջանական իշխանությունների սանձահարմամբ տեղի ունեցած զարհուրելի ողբերգությունը չի մոռացվել»

Сумгаитские события стали кульминацией антиармянской пропаганды Азербайджана – американский конгрессмен Адам Шифф 03/02/2017   15:44  |  Лента новостей
Член Конгресса Соединенных Штатов Америки Адам Шифф распространил заявление в связи с 29-й годовщиной погромов армян в Сумгаите, призвав осудить преступление, совершенное на почве ненависти, передает «Арменпресс» со ссылкой на Asbarez.
“29 лет назад толпа азербайджанцев оскорбила и убила своих соседей – армян. Сотни армян были зверски убиты и ранены, женщины и девушки изнасилованы, жертв погромов подвергли истязаниям и жгли заживо. Те, кто выжил, покинули свои дома, оставили работу. Эти погромы стали кульминацией антиармянской пропаганды властей Азербайджана”, - отметил Шифф.
Он подчеркнул, что власти Азербайджана не приложили никаких усилий, чтобы наказать виновных в погромах. Не случайно, что волна насилия не ограничилась сумгаитскими событиями, за ней последовали новые погромы, в том числе, погромы в Баку в 1990 году.
“Время не излечило раны от погромов в Сумгаите, Кировабаде и Баку. Наоборот, в Азербайджане приветствуется ненависть к армянам”, - отметил конгрессмен, напомнив о зверском убийстве лейтенанта армянской армии Гургена Маргаряна, совершенного Рамилем Сафаровым. Адам Шифф заметил, что в настоящее время опасное поведение Азербайджана на арцахско-азербайджанской линии соприкосновения ставит под угрозу региональную безопасность и стабильность. “Артобстрелы и выстрелы снайперов на линии соприкосновения стали частью повседневной жизни граждан Нагорного Карабаха, причиняя им значительный ущерб”, - заявил Шифф, напомнив события апреля 2016 года.
“В апреле исполняется 102-я годовщина Геноцида армян – события, которое правительство Турции – ближайшего союзника Азербайджана, продолжает отрицать. Мы не должны позволить, чтобы преступления против человечества оставались непризнанными, независимо от того, произошли они вчера, 29 или 100 лет назад”, - заявил Шифф.