Շփման գծի վերջին միջադեպն ընդգծեց բանակցություններն անհապաղ վերսկսելու անհրաժեշտությունը. Հոգլանդ 02/28/2017 14:41 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև շփման գծում փետրվարի 25-ին գրանցված միջադեպն ընդգծում է տարածաշրջանում տևական անվտանգության ու խաղաղության հաստատման համար կողմերի միջև բանակցություններն անհապաղվերսկսելու հրատապ անհրաժեշտությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին ասաց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ռիչարդ Հոգլանդը:
«Փետրվարի 25-ի մեր հայտարարությամբ ես և իմ գործընկեր համանախագահները վերստին կոչ արեցինք հարգել հրադադարի ռեժիմը և ուժ չկիրառելու հանձնառությունը: Այս վերջին միջադեպը մեկ անգամ ևս ընդգծում է տարածաշրջանում տևական անվտանգության ու խաղաղության հաստատման համար կողմերի միջև բանակցություններն անհապաղ վերսկսելու հրատապ անհրաժեշտությունը»,- նշեց Մինսկի խմբի համանախագահը:
Փետրվարի 25-ին՝ ժամը 03:00-ի և 04:00-ի սահմաններում, շփման գծի միանգամից երկու `հարավարևելյան (Մարտունի) և արևելյան (Ակնա) ուղղություններով հակառակորդը, օգտագործելով ականազերծման համապատասխան տեխնիկա և հատուկ միջոցներ, ձեռնարկել էր հարձակման փորձ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, նաև շնորհիվ տեսադիտարկման սարքավորումների, երկու ուղղություններում էլ ժամանակին հավաստանշել էին ադրբեջանական ստորաբաժանումների առաջխաղացումը և կորուստներ պատճառելով հետ շպրտել ելման դիրքեր: Բանակի առաջապահ ուժերի պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդը

Последний инцидент на линии соприкосновения акцентирует необходимость немедленного возобновления переговоров - Ричард Хогланд 02/28/2017   14:59  |  Карабахский конфликт
Последний инцидент  на линии соприкосновения между Арцахом и Азербайджаном подчеркнул необходимость немедленного возобновления переговоров для установления в регионе мира и длительной безопасности. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Ричард Хогланд.
«В нашем заявлении от 25-го февраля я и мои коллеги еще раз призвали уважать режим прекращения огня и обязательства по неприменению силы. Последний инцидент 25-го февраля на линии соприкосновения между Арцахом и Азербайджаном подчеркнул необходимость немедленного возобновления переговоров для установления в регионе мира и длительной безопасности»,- сказал американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Ричард Хогланд.Генсек ООН призвал к немедленному возобновлению переговоров по мирному урегулированию карабахского конфликтаВ субботу Минобороны Арцаха сообщило, что азербайджанские ВС в ночь на 25-е февраля предприняли попытку атаки сразу по двум - юго-восточному(Мартуни) и восточному(Акна) - направлениям линии соприкосновения с применением соответствующей техники разминирования и спецсредств. Армия обороны Арцаха отразила попытки атаки азербайджанских ВС по двум направлениям.
Передовые подразделения Армии обороны благодаря также устройствам видеонаблюдения вовремя засекли передвижение азербайджанских спецотрядов по обоим направлениям и, нанеся потери, отбросили противника на исходные позиции. В результате предпринятых Армией обороны ответных действий противник понес потери убитыми и ранеными. С армянской стороны погибших и раненых нет.
Тела нескольких азербайджанских боевиков, находившихся на нейтральной зоны, были накануне эвакуированы.