Ադրբեջանական կողմը տվել է առնվազն հինգ զոհ. մենք կարող ենք հակահարված տալ. Վիտալի Բալասանյան. Aysor.am 02/25/2017 17:15 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Գիշերը շփման գծի հարավարևելյան և արևելյան ուղղություններով Ադրբեջանի կողմի ձեռնարկած հարձակման ժամանակ ադրբեջանական կողմը տվել է առնվազն հինգ զոհ: Aysor.am-ի հետ զրույցում ասել է Արցախի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը։
«Շփման գծին են մոտեցել հինգ տանկ, չորս БМП և հատուկ միջոցներ», – մանրամասնել է Վիտալի Բալասանյանը։
Նրա խոսքով՝ այս պահին իրավիճակը հանգիստ է, կրակոցներ չկան։
Արցախի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարը չի բացառել լայնամասշտաբ պատերազմը և ընդգծել է արցախյան կողմի՝ խաղաղ բանակցությունների միջոցով խնդիրը կարգավորելու պատրաստակամության մասին։
«Ես համոզված եմ, որ Ադրբեջանի վարած արտաքին քաղաքականությունն ու հայտարարությունները դրան են տանում։ Ադրբեջանը խաղաղ կարգավորման չի գնում», – ընդգծել էՎ. Բալասանյանը։

Виталий Баласанян: Азербайджан потерял убитыми по меньшей мере пять военнослужащих 02/25/2017 18:10 | Карабахский конфликт
Азербайджан потерял убитыми по меньшей мере пять военнослужащих в ходе попытки наступления по юго-восточному и восточному направлениям линии соприкосновения, заявил Aysor.am секретарь Совета национальной безопасности Нагорно-Карабахской Республики Виталий Баласанян.
«К линии соприкосновения приблизились 5 танков, 4 БМП, спецсредства», - отметил В.Баласанян.
По его словам, в настоящее время ситуация спокойная, стрельбы нет.
В.Баласанян не исключил вероятности возобновления широкомасштабных боевых действий, однако подчеркнул готовность НКР к решению проблемы путем мирных переговоров.
«Уверен, что проводимая Азербайджаном внешняя политика и заявления ведут к этому. Азербайджан не идет по пути мирного урегулирования», - сказал он.
В.Баласанян также заявил, что настанет день, когда Арцах окажется за столом переговоров.
«Действия Азербайджана не приведут к какому-либо результату. Мы в состоянии нанести контрудар», - подчеркнул он.