Պայմանագրային զինծառայողը մահացել է բեկորային վիրավորում է ստանալու արդյունքում 02/23/2017   12:01  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Երրորդ կայազորային քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ պարզելու պայմանագրային զինծառայող Գոռ Ֆրունզիկի Խուդինյանի մահվան հանգամանքները:
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2017թ. փետրվարի 23-ին՝ ժամը 00:45-ի սահմաններում, N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքում, հակառակորդի կրակը ճնշելու նպատակով գնդացրով պատասխան կրակ վարելու ժամանակ, ըստ նախնական տվյալների, փամփուշտը փողում պայթելու պատճառով, մահացու բեկորային վիրավորում է ստացել պայմանագրային զինծառայող Գոռ Ֆրունզիկի Խուդինյանը:
Դեպքի առթիվ երրորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (անփույթ վերաբերմունքը ծառայության նկատմամբ, եթե անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ):
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ:

Стала известна предварительная причина гибели военнослужащего-контрактника Гора Худиняна 02/23/2017 12:41 | Криминальная хроника
Третьим гарнизонным следственным отделом проводится расследование для установления обстоятельств гибели военнослужащего контрактной службы Гора Худиняна, сообщает пресс-служба Следственного комитета
Инцидент произошел 23-го февраля 2017 года, около 00:45 на боевом посту оборонительного участка N-ской воинской части.
Военнослужащий-контрактник Гор Фрунзикович Худинян погиб от осколочного ранения, полученного, по предварительным данным, из-за разрыва патрона в стволе в ходе ведения ответного огня из пулемета с целью подавления огня противника.
По данному факту третьим гарнизонным следственным отделом возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 376(Халатное отношение к службе, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия). Ведется предварительное следствие.
"Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, полного и объективного исследования обстоятельств дела", - отмечается в сообщении.