Մենք կաջակցենք բոլոր ջանքերին՝ ԼՂ հակամարտությունում առաջընթացի հասնելու համար. ԵԱՀԿ նախագահ 02/23/2017 14:11 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ավստրիան կսատարի բոլոր ջանքերին՝ ուղղված հակամարտություններում, այդ թվում նաև ԼՂ հարցում առաջընթաց գրանցելուն: Ինչպես հաղորդում է ՄԱԿ-ի կայքը, այս մասին հայտարարել է Ավստրիայի ԱԳ նախարար, ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահ Սեբաստիան Կուրցը:
«Ավստրիան կաջակցի բոլոր ջանքերին՝ ուղղված Մերձդնեստրի, Վրաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություններում առաջընթաց գրանցելուն: Ավստրիան ԵԱՀԿ-ում նախագահությունը սկսել է շատ բարդ ժամանակաշրջանում: Ուր նայում ես, ամենուր լուրջ սպառնալիքներ են խաղաղության և անվտանգության համար»,-ասել է նա:
Կուրցի խոսքով՝ ԵԱՀԿ-ում նախագահության շրջանում Ավստրիան կփորձի ուղիներ փնտրել՝ գոյություն ունեցող հակամարտություններում լարվածությունը նվազեցնելու, փոխադարձ աջակցությունը, ԵԱՀԿ անդամ երկրների միջև վստահությունը վերականգնելու համար: «Բազմակողմանի համագործակցությունը խաղաղության, անվտանգության, կայունության հասնելու միակ ուղին է»,-հավելել է նա:

Председатель ОБСЕ: мы поддержит все усилия по достижению прогресса в урегулировании карабахского конфликта 02/23/2017 14:35 | Карабахский конфликт
Австрия поддержит все усилия по достижению прогресса в урегулировании конфликтов, в том числе в нагорно-карабахском вопросе. Об этом, как сообщается на сайте ООН, об этом заявил министр иностранных дел Австрии председатель ОБСЕ Себастьян Курц.
По его словам, председательство Австрии в ОБСЕ совпало с очень сложным периодом.
“Куда ни посмотришь, везде серьезные угрозы миру и стабильности”, -заявил он.
Курц отметил, что в период своего председательства в ОБСЕ Австрия попытается найти пути по деэскалации напряженности в конфликтных регионах, восстановлению взаимопомощи и доверия между странами-членами ОБСЕ.
“Многостороннее сотрудничество – единственный путь к достижению мира, безопасности и стабильности”, - добавил он.