Եվրոպացի պատգամավորների միջազգային հետախուզմամբ` Ադրբեջանը հատում է կարմիր գիծը. Արցախի ՄԻՊ 02/23/2017 14:08 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախ այցելելու համար եվրոպացի պատգամավորների նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելով Ադրբեջանը հատում է կարմիր գիծը:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը:
«Ադրբեջանը շարունակում է Լապշինի ուղղությունը: Տեսնում է, որ Լապշինի գործն այդպես էլ չի դառնում նախադեպ: Եթե Լապշինի դեպքից հետո 5 հոգի ձեռնպահ է մնում Արցախ այցելելուց, ապա դրա փոխարեն 10 հոգու մոտ առաջանում է նոր մոտիվացիա Արցախ այցելելու համար: Եվրոպացի պատգամավորների նկատմամբ հետախուզում հայտարարելով` Ադրբեջանը փորձում վերակենդանացնել Լապշինի նախադեպը: Արցախ այցելելու, Արցախի անկախությունը ճանաչելու մասին կարծիք հայտնելու համար եվրոպացի պատգամավորների նկատմամբ քրեական հետապնդում հայտարարելը նշանակում է հատել կարմիր գիծը»,-ասաց նա:
Ռուբեն Մելիքյանը նշեց, որ այն խնդիրները, որոնց մասին Արցախը, Հայաստանը տարիներ շարունակ բարձրաձայնում են, իրականում Ադրբեջանի գործողություններով հաստատվում է: Նրա խոսքով, իրականում այն մարդիկ ովքեր ապրում են Արցախում, այն մարդիկ, ովքեր ցանկանում են միջազգային հանրությանը տեղեկացնել Արցախի մասին պետք է ազատ ելք ու մուտքի հնարավորություն ունենան, իրենց իրավունքները պաշտպանված լինեն:
«Եվրոպացի պատգամավորները` Ֆրանկ Էնգելը, Էլենի Թեոխարիուսը, Յարոմիր Շտետինան, առաջին անգամ չէ, որ Արցախ են այցելում, առաջին անգամ չէ, որ բարձրաձայնում են արցախցու իրավունքների մասին: Նրանք մարմնավորում են արմատները չկորցրած եվրոպացու, ովքեր շարունակում են իրենց գործունեությունը: Մենք շնորհակալ ենք, որ գիտակցելով, թե Ադրբեջանը կարող է դիմել նման ոչ իրավական քայլերի, այդուհանդերձ շարունակում են իրենց գործունեությունն` ուղղված եվրոպական արժեքների պաշտպանությանն ագրեսիվ ոտնձգություններից»,-հավելեց Արցախի ՄԻՊ-ը:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հայտարարել են, թե այդ երկիրը միջազգային հետախուզում է հայտարարել Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ Ֆրանկ Էնգելի` Լյուքսեմբուրգ, Էլենի Թեոխարիուսի` Կիպրոս, Յարոմիր Շտետինայի` Չեխիա, նկատմամբ:

Азербайджан перешел красную черту, объявив европейских депутатов в международный розыск - омбудсмен Арцаха 02/23/2017   16:12  |  Лента новостей
Объявив в международный розыск европейских депутатов за посещение Арцаха Азербайджан переходит красную черту. Об этом в беседе с “Арменпресс” заявил омбудсмен Арцаха Рубен Меликян.
“Азербайджан продолжает политику, которой придерживается в отношении Лапшина. Баку видит, что дело Лапшина так и не стало прецедентом. Если после инцидента с Лапшиным пятеро человек стали воздерживаться от поездок в Арцах, то у десяти, наоборот, появилась мотивация посетить эту страну.Объявлением в международный розыск европейских депутатов Азербайджан пытается реанимировать прецедент Лапшина. Уголовное преследование европейских депутатов за посещение Арцаха, выражение мнения по поводу признания независимости Арцаха означает пересечение красной черты”, - заявил он. Меликян отметил, что вопросы, которые долгие годы подряд поднимают Армения и Арцах, на самом деле подтверждаются действиями Азербайджана. По его словам, те, кто желает информировать международную общественность об Арцахе, должны иметь возможность свободного передвижения, их права должны быть защищены.
“Европейские депутаты Франк Энгель, Элени Теохарус и Яромир Штетина не в первый раз посещают Арцах и не в первый раз говорят о правах арцахцев. Они олицетворяют не утративших свои корни европейцев, они продолжают работать. Мы благодарны им, поскольку, зная, что Азербайджан может пойти на подобные незаконные действия, они все же продолжают свою деятельность, направленную на защиту европейских ценностей от агрессивных посягательств”, - добавил Меликян.
Азербайджанские СМИ ранее сообщили, что Азербайджан объявил в международный розыск депутатов Европарламента Франка Энгеля (Люксембург), Элени Теохарус (Кипр) и Яромира Штетины (Чехия). Поводом для этого стало посещение ими Нагорного Карабаха для осуществления наблюдательской миссии на состоявшемся 20-го февраля референдуме по реформе Конституции.