Նվազել են ծանր հանցագործությունները, աճել առանձնապես ծանր հանցագործությունները. ՔԿ-ն ամփոփեց 2016 թվականը 02/22/2017   16:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեում տեղի է ունեցել կոլեգիայի ընդլայնված նիստ, որը ղեկավարել է ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Ընդլայնված կոլեգիան քննարկել է 2016 թվականին կատարված աշխատանքները, վերլուծել հանցավորության վիճակը, շարժընթացը, բացահայտումների ուղղությամբ կատարված աշխատանքները։ Ըստ ոլորտների կատարված աշխատանքները ներկայացրել են ՀՀ ՔԿ նախագահի տեղակալներ Արամ Թամազյանը, Հայկ Գրիգորյանը, Վահագն Հարությունյանը և Արթուր Ղամբարյանը։
Հանրապետությունում 2016 թվականին գրանցվել է 18764 հանցագործություն՝ 2015 թվականի 17.143 դեպքի դիմաց. աճել են հիմնականում պետական ծառայության և կառավարման կարգի, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունները։ 4,8 տոկոսով նվազել են ծանր հանցագործությունները, 20 տոկոսով աճել առանձնապես ծանր հանցագործությունները։
Ըստ զեկույցների՝ 2016 թվականին  հանցագործությունների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերով  91,3 տոկոսով նախաքննությունն իրականացվել է ՀՀ ՔԿ ծառայողների վարույթում, իսկ մնացած 9,7 տոկոսը՝ ՀՔԾ-ի, ԱԱԾ-ի քննչական վարչության և Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչության վարույթում։
ՀՀ ՔԿ քննիչների միջին ծանրաբեռնվածությունը կազմել է` 46.4, իսկ առանձին ստորաբաժանումներում՝ շուրջ 130 քրեական գործ։
Չնայած ծանրաբեռնվածությանը՝ հետևողական քայլեր են ձեռնարկվել ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթում քննվող քրեական գործերով քննության որակը և արդյունավետությունը բարձրացնելու ուղղությամբ և քննությունը ճիշտ պլանավորելու, ճիշտ կազմակերպելու արդյունքում կրճատվել են նախաքննության ժամկետները, էապես բարելավվել մի շարք հանցատեսակների բացահայտման ցուցանիշները։ Օպերատիվ-որոնողական մարմինների հետ համագործակցաբար ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում հաջողվել է ապահովել առանձնապես ծանր հանցագործությունների՝ շուրջ 90 տոկոսի բացահայտումը։
Եթե 2015 թվականի ընթացքում մինչև երկու ամիս ժամկետում ավարտվել է 1676 քրեական գործ, ապա 2016 թվականին՝ 1736, միաժամանակ, էապես նվազել են  մեկ տարուց ավելի  քննվող քրեական գործերը։
«Քրեական գործերով նախաքննության ընթացքում, օրենքով սահմանված կարգով, սահմանափակվում են ներգրավված անձանց մի շարք սահմանադրական իրավունքները, և անընդունելի են քննության անհարկի ձգձգումները։ Պետք է հնարավորինս օպերատիվ պարզվեն հանգամանքները և կայացվեն համապատասխան դատավարական որոշումներ։ Միայն սեղմ ժամկետներում հանցագործությունների բացահայտումը  կնպաստի կատարած արարքի համար պատժի անխուսափելիության հոգեբանության ձևավորմանը»,- նշել է ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը՝ հանձնարարելով ամենօրյա հսկողություն սահմանել բազմադրվագ, առանձնակի բարդություն ներկայացնող քրեական գործերի քննության, բացահայտման նկատմամբ։
«Քննչական աշխատանքի թիվ մեկ ցուցանիշը հանցագործությունների բացահայտումն է։ Քննիչն է այն դատավարական անձը, ով ղեկավարում է բոլոր նրանց գործողությունները, ովքեր իրենց նպաստը պետք է բերեն հանցագործությունների բացահայտման, ապացույցներ ձեռք բերելու, ֆիքսելու գործին։ Հանրության կողմից պահանջը ձեզ է ներկայացվում»,- ասել է Ա.Հովսեփյանը։
Անդրադառնալով քննության ժամկետների կրճատմանը՝ զեկուցողները նշեցին, որ դրան մեծապես նպաստել են իրականացված կազմակերպական աշխատանքները։ Օրինակ՝ դատարանների որոշումների հիման վրա կապի օպերատորներից վերծանումներն ստանալու էլեկտրոնային համակարգի ներդրման շնորհիվ վերծանումներն ստացվում են սեղմ ժամկետներում, որը նպաստում է առաջ քաշված վարկածներն առավել օպերատիվ ստուգվելուն։
Քննության համար առաջնային խնդիրներից է շարունակում մնալ քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու նպատակով նշանակվող փորձաքննությունների կատարման ժամկետները, առանձին դեպքերում նաև՝ որակը։
Զեկուցվեց, որ 2016 թվականին Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի բժշկական հոգեբանության ամբիոնի հետ աշխատանքային քննարկումների արդյունքում մշակվել են համագործակցության նոր մեխանիզմներ, որը հնարավորություն է տալիս ավելի սեղմ ժամկետներում և առավել մատչելի գներով կազմակերպել դատահոգեբանական փորձաքննությունների կատարումը։ Բժշկական համալսարանի մասնագետները պատրաստակամություն են հայտնել կատարել քրեական գործերով դատահոգեբանական փորձաքննությունների կատարումը: Նշված ամբիոնի մասնագետների կողմից  արդեն իսկ իրականացվել է մի քանի դատահոգեբանական փորձաքննություն, որոնց համար պահանջվել է 45 օր, և միայն մեկ դեպքում է տևել 4 ամիս՝ կապված քրեական գործի բազմածավալ լինելու հետ։
Այդպիսով փաստվեց, որ ԵՊԲՀ-ի հոգեբանության ֆակուլտետի մասնագետների կողմից իրականացված դատահոգեբանական փորձաքննությունների կատարման ժամկետները գոհացուցիչ են: Ներկայումս աշխատանքային քննարկումներ են իրականացվում մանկավարժական պետական համալսարանի համապատասխան մասնագետների հետ՝ նրանց ևս փորձաքննությունների կատարմանը ներգրավելու համար։
«Կազմակերպական, ինչպես նաև քննիչների վերապատրաստման ուղղությամբ զգալի աշխատանքներ են կատարվել, և բոլոր վիճակագրական տվյալները վկայում են, որ հաջողվում է ապահովել քննության որակի և արդյունավետության բարձրացումը, բայց դա մեզ չպետք է գոհացնի, ինքներս մեզ չպետք է գովենք, այլ խորությամբ ուսումնասիրենք խնդիրները, վեր հանենք բացթողումները  և հետևողական քայլերով շտկենք դրանք։ Պետք է միշտ քննադատաբար մոտենանք մեր աշխատանքներին, քանի որ միայն այդպես կարող ենք առաջ գնալ, արդյունավետ նախաքննություն ապահովել»,- նշել է Ա.Հովսեփյանը:
Բանախոսները նշել են, որ 2016 թվականին ՔԿ վարույթում քննվող քրեական գործերով կատարված բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննության արդյունքում մի շարք դեպքերում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել՝ հատուկ սուբյեկտների կողմից կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ, և այդ գործերն ուղարկվել են ըստ քննչական ենթակայության՝ ՀՔԾ՝ նախաքննությունը շարունակելու։ Միաժամանակ ՀՔԾ են գործուղվել նաև երեք տասնյակից ավելի քննիչներ՝ խմբի կազմում աջակցելու նշված քրեական գործերով քննությունն իրականացնելու հարցում։
Քննարկման արդյունքներով՝ ՀՀ ՔԿ նախագահը տվեց մի շարք հանձնարարականներ՝ կարևորելով հանցագործությունների վերաբերյալ քննչական կոմիտեում ստացվող հաղորդումներին արագ, օրենքով սահմանված կարգով ընթացք տալը։ Ա.Հովսեփյանը տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարների ուշադրությունը հրավիրեց առաջիկա համապետական ընտրությունների ընթացքում հնարավոր ընտրախախտումներին կամ ընտրական գործընթացով պայմանավորված այլ քրեորեն հետապնդելի արարքներին ՀՀ ՔԿ իրավասության սահմաններում արագ և պատշաճ իրավական գնահատական տալու կարևորության վրա։
«Տեղերում հնարավորինս արագ և սահմանված կարգով պետք է արձագանքեք հնարավոր ընտրախախտումների մասին հաղորդումներին։ Յուրաքանչյուր դեպք պետք է օպերատիվ դառնա քննության առարկա»,- շեշտել է ՔԿ Նախագահը։

В Следственном комитете Армении подвели итоги по показателям за 2016 год 02/22/2017   18:26  |  Лента новостей
В Следственном комитете РА состоялось расширенное заседание коллегии, которое вел председатель СК РА Агван Овсепян.
Как сообщает пресс-служба СК, расширенный состав коллегии обсудил проведенные в 2016-м году работы, проанализировал состояние криминогенной обстановки, динамику, проведенные работы по раскрытию преступлений. Проделанную по сферам работу представили заместители председателя СК РА Арам Тамазян, Айк Григорян, Ваагн Арутюнян и Артур Гамбарян.
В 2016 году в Республике было зарегистрировано 18764 преступления против 17.143 случаев в 2015 году: наблюдается рост числа преступлений, направленных в основном против государственной службы и порядка управления, а также собственности. На 4,8% сократилось количество тяжких преступлений, на 20% выросло число особо тяжких преступлений.
Согласно докладам, производство предварительного следствия по возбужденным в 2016-м году уголовным делам по фактам преступлений на 91,3% осуществлялось служащими СК РА, а остальные 9,7% - Специальной следственной службой, следственным управлением Службы национальной безопасности и следственным управлением Комитета по государственным доходам. Средняя нагрузка следователей СК РА составила 46.4%, а в отдельных подразделениях – порядка 130 уголовных дел.
Несмотря на загруженность, предприняты последовательные шаги, направленные на повышение качества и эффективности расследования уголовных дел, расследуемых в производстве Следственного комитета РА. В результате грамотного планирования и организации расследования сокращены сроки предварительного следствия, существенно улучшились показатели раскрытия некоторых видов преступлений. В результате мероприятий, предпринятых при сотрудничестве с оперативно-розыскными органами, удалось обеспечить раскрытие порядка 90% особо тяжких преступлений.
Если в течение 2015 года за период до двух месяцев удалось завершить 1676 уголовных дел, то в 2016 году - 1736 дел. В то же время существенно сократилось количество уголовных дел, расследуемых более одного года.
“В ходе предварительного следствия по уголовным делам в установленном законом порядке ограничиваются конституционные права ряда вовлеченных лиц, и недопустимо необоснованное затягивание следствия. Следует максимально оперативно устанавливать обстоятельства и принимать соответствующие процессуальные решения. Раскрытие преступлений в самые кратчайшие сроки будет способствовать формированию психологии неизбежности наказания за совершенное деяние”, - отметил председатель СК РА Агван Овсепян, поручив установить ежедневный контроль за расследованием многоэпизодических, представляющих особую сложность уголовных дел, их раскрытием.
“Показателем номер один следственной работы является раскрываемость преступлений. Следователь является тем процессуальным лицом, который руководит действиями всех тех, кто должен внести свой вклад в раскрытие преступлений, получение доказательств. Вам представляют требование общества”, - сказал А. Овсепян.
Коснувшись сокращения сроков расследования, докладчики отметили, что этому во многом способствовала проведенная организационная работа. Например, благодаря внедрению электронной системы получения на основе решений судов расшифровок от операторов связи, расшифровки удается получить в сжатые сроки, что способствует более оперативной проверке выдвинутых версий.
Одной из первоочередных проблем расследования продолжают оставаться сроки проведения экспертиз, назначаемых для выяснения имеющих существенное значение для дела обстоятельств, а в отдельных случаях и качество.
Было также доложено о том, что в 2016-м году по итогам рабочих обсуждений с кафедрой психологии Ереванского государственного медицинского университета имении Мхитара Гераци был разработан новый механизм сотрудничества, который позволяет в кратчайшие сроки и по более доступным ценам организовать проведение судебно-психологических экспертиз. Специалисты Медицинского университета выразили готовность к проведению судебно-психологических экспертиз по уголовным делам. Специалистами указанной кафедры уже проведены ряд судебно-психологических экспертиз, для которых потребовалось 45 дней, и только в одном случае это заняло 4 месяца ввиду масштабности уголовного дела.
Таким образом, было констатировано, что сроки проведения специалистами факультета психологии ЕГМУ судебно-психологических экспертиз удовлетворительные. В настоящее время проводятся рабочие обсуждения с соответствующими специалистами Государственного педагогического университета для их привлечения к проведению экспертиз.
“Проведена серьезная работа как организационного характера, так и в направлении переподготовки следователей, и все статистические данные свидетельствуют об успешном обеспечении повышения качества и эффективности расследования, но это не должно нас удовлетворять. Мы не должны себя хвалить, а глубоко изучить проблемы, выявить упущения и предпринять последовательные шаги для их устранения. Мы должны всегда критически подходить к своей работе, поскольку только так можно двигаться вперед и обеспечить эффективное производство предварительного следствия”, - отметил А. Овсепян.
Спикеры отметили, что в результате проведенного в 2016-м году всестороннего, объективного и полного расследования по уголовным делам, расследуемым в производстве СК, получены фактические данные о преступлениях, совершенных особыми субъектами, и эти дела направлены по подследственности в ССС для продолжения производства предварительного следствия. В то же время в ССС были командированы более трех десятков следователей для оказания в составе группы содействия в вопросе проведения расследования по указанным уголовным делам.
По итогам обсуждения председатель СК РА дал ряд поручений, придав важность даче получаемым Следственным комитетом сообщениям о преступлениях хода в оперативном режиме и в установленном законом порядке. А. Овсепян обратил внимание руководителей территориальных подразделений на важность оперативной дачи в рамках полномочий СК РА надлежащей правовой оценки возможным нарушениям избирательного права в ходе предстоящих общегосударственных выборов или другим обусловленным избирательным процессом уголовно преследуемым деяниям.
“Мы должны на местах максимально быстро и в установленном порядке реагировать на сообщения о возможных нарушениях избирательного права. Каждый случай должен в оперативно становиться предметом расследования”, - подчеркнул председатель СК.