Հայաստան-ՆԱՏՕ փոխգործակցությունը երբևէ չի եղել և չի լինի դաշնակից Ռուսաստանի դեմ. Վիգեն Սարգսյան 02/22/2017   12:32
Հայաստանի փոխգործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ երբևէ չի եղել և չի լինի Ռուսաստանի հետ ռազմավարական դաշինքի շահերի դեմ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին «Ռիա-նովոստի»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
«Մեր հարաբերությունները ՆԱՏՕ-ի հետ մշտապես կառուցվել են մեր դաշնակից, գործընկեր երկրների համար բացահայտ բաց: Մենք երբևէ դրանից որևէ գաղտնիք չենք սարքել, և երբեք նման փոխգործակցությունը չէր կարող լինել Ռուսաստանի հետ մեր ռազմավարական գործընկերության շահերի դեմ»,- ընդգծել է Վիգեն Սարգսյանը:
Նա հիշեցրել է, որ ՆԱՏՕ-ն իրականացնում է ՄԱԿ-ի կողմից արտոնված մի շարք խաղաղապահ առաքելություններ:
«Հայաստանի համար շատ կարևոր է և օգտակար նման բազմազգ խաղաղապահ օպերացիաներին մասնակցությունը, գիտելիքներն ու փորձը: Դա մեզ օգնում է ձևավորել մի կողմից մեր սեփական խաղաղապահ հնարավորությունները, ունենալ զորքեր, որն անցել է մարտական հերթապահություն տաբեր պայմաններում, և միաժամանակ, ձևավորել միջազգային խաղապահ առաքելության համակարգի ավելի լիարժեք նկարագիր ու ըմբռնում, այդ թվում՝ հաշվի առնելով մեր տարածաշրջանում առկա համակարտությունները»,- նշել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը՝ ավելացնելով, որ Հայաստան-ՆԱՏՕ գործընկերության ծրագիրն ուղղված է առաջին հերթին զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության համակարգի զարգացմանը, այն բաղադրիչի ամրապնդմանը, որը հիմնվում է խորհրդարանական կառավարման ժամանակ, ինչպես ՆԱՏՕ-ի անդամ շատ պետությունների դեպքում:
«Մենք իրականացնում ենք մի շարք ծրագրեր, որոնք նպաստում են մեր զինված ուժերի ամրապնդմանը, և վստահ եմ, որ դա մեր դաշնակիցների շահերին որևէ կերպ չի վնասի»,- եզրափակել է ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը:
15:04 17/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում էր ՆԱՏՕ-ի «Պաշտպանական կրթության զարգացման ծրագրի» փորձագիտական խումբը
13:30 15/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆԱՏՕ-ի Պաշտպանական կրթության զարգացման ծրագրի փորձագետների խումբն այցելեց ՀՀ ՊՆ ՊԱՀՀ
13:51 18/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄովսես Հակոբյանը մասնակցել է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ռազմական կոմիտեի հանդիպմանը
18:19 18/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԿարծիքներ են փոխանակվել տարածաշրջանային անվտանգությանն հարցերի շուրջ
11:47 01/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են ռազմական կրթության նոր մոտեցումներն ու մեթոդները
17:06 21/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը չի կարող կասեցվել ռազմական ուժի կիրառմամբ
13:23 21/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում էր ՆԱՏՕ-ի շարժական ուսումնական խումբը
15:26 02/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՍեյրան Օհանյանն ընդունել է ՆԱՏՕ-ի կառույցների համահավաք պատվիրակությանը
11:05 05/02/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՍեյրան Օհանյանն ընդունել է ՆԱՏՕ-ի բարեվարքության ամրապնդման ծրագրի փորձագիտական գնահատման խմբի անդամներին

Сотрудничество Армении с НАТО не было и не будет направлено против союза с Россией – Виген Саркисян 02/22/2017   13:09  |  Лента новостей
Взаимодействие Армении с НАТО не могло и не будет направлено против интересов нашего стратегического союзничества с Россией, заявил в интервью РИА Новости министр обороны Армении Виген Саркисян.
Он напомнил, что взаимодействие Армении с НАТО началось ровно тогда, когда с НАТО начали взаимодействовать все страны бывшего Советского Союза, в том числе и Россия.
Он отметил, что отношения Армении с НАТО всегда выстраивались в совершенно открытом ключе для наших стран-союзников, партнеров.
“Мы никогда не делали из этого никаких секретов, и никогда такое взаимодействие не могло и не будет направлено против интересов нашего стратегического союзничества с Россией”, - заявил глава Минобороны Армении.
Он напомнил, что НАТО реализует целый ряд миротворческих операций, санкционированных ООН.
По его словам, для Армении очень важно и полезно иметь знания и опыт участия в таких многонациональных миротворческих операциях.
“Это помогает нам формировать, с одной стороны, свои собственные миротворческие способности, иметь контингент, прошедший боевое дежурство в разных реальных условиях, и при этом формировать более полную картину и понимание системы международного миротворчества, в том числе с учетом существующих в нашем регионе конфликтов. Поэтому, я думаю, тут больших секретов и сюрпризов ни для кого быть не должно. Кроме того, у нас с НАТО есть индивидуальная программа партнерства.  Эта программа нацелена в первую очередь на развитие систем демократического контроля над вооруженными силами, укрепление той составляющей, которая базируется на парламентских формах правления, как во многих странах-членах НАТО. Мы реализуем целый ряд проектов, которые содействуют укреплению наших вооруженных сил, и убежден, что интересам наших союзников это никак не претит”,  -сказал Виген Саркисян.
17:27 20/02/2017  |  Лента новостейАрмения не видит никакого противоречия в сотрудничестве с НАТО - Налбандян
15:14 18/01/2017  |  Лента новостейВ штаб-квартире НАТО обсудили приоритеты армяно-американского сотрудничества в оборонной сфере
12:25 21/12/2016  |  Лента новостейСотрудничество с НАТО не является помехой для армяно-российских отношений – Виген Саркисян
16:43 12/09/2016  |  Карабахский конфликтАрмения ценит сдержанную позицию НАТО в вопросе урегулирования карабахского конфликта – Артак Закарян