Արցախի ժողովուրդը հերթական անգամ ապացուցեց ժողովրդավարական ճանապարհով իր ճակատագիրը տնօրինելու վճռականությունը 02/21/2017   18:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը խոսել է Արցախում կայացած սահմանադրական հանրաքվե մասին: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Փետրվարի 20-ին կայացած սահմանադրական հանրաքվեի միջոցով Արցախի ժողովուրդը հերթական անգամ ապացուցեց ժողովրդավարական ճանապարհով իր ճակատագիրը տնօրինելու վճռականությունը:
Սահմանադրական ներկա հանրաքվեն նպատակ է հետապնդում ընտրություն կատարել կառավարման այն համակարգի օգտին, որը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն առավել համապատասխան է համարում իր կարիքներին։
Ողջունելի է, որ երեք տասնյակ երկրներ ներկայացնող հարյուրից ավել միջազգային դիտորդների կողմից հանրաքվեն գնահատվել է որպես լավ կազմակերպված, թափանցիկ և միջազգային չափանիշներին համապատասխան։
Հիմնարար ազատությունների կիրառումը համընդհանուր իրավունք է, որը ենթակա չէ սահմանափակման։ Քառորդ դար շարունակ Լեռնային Ղարաբաղում անցկացվում են ժողովրդավարական հասարակությանը բնորոշ գործընթացներ և Արցախի ժողովուրդն անկասկած վաստակել է իր իրավունքն՝ ապրելու այն նույն համամարդկային արժեքներին համապատասխան, ինչ ազատ ժողովրդավարական աշխարհը։
Արցախի ժողովուրդը կրկին անգամ ի ցույց դրեց, որ ժողովրդավարական հասարակություն կառուցելու իր կամքն անշրջելի է` չնայած բոլոր դժվարություններին, որոնք պայմանավորված են Ադրբեջանի կողմից ուժի և ուժի սպառնալիքի շարունակական կիրառմամբ, տնտեսական շրջափակմամբ և այլ թշնամական քայլերով։ Պատահական չէ, որ Արցախում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացներն ընդունվում են խիստ դժգոհությամբ՝ մարդու իրավունքները ոտնահարող Ադրբեջանում։
18:33 21/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻՊ-ը հանդիպել է միջազգային դիտորդների հետ
17:50 21/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱշոտ Ղուլյանն հանդիպել է ԱՄՆ-ից և Կանադայից ժամանած դիտորդների հետ
16:03 21/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայաստանի եվրոպացի բարեկամները» միջանկյալ եզրակացություն են հրապարակել Արցախի սահմանադրական հանրաքվեի առնչությամբ
14:52 21/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում տեսել ենք կայացած ժողովրդավարական երկիր. ՌԴ ներկայացուցիչ
14:49 21/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի դիտորդական առաքելությունն Արցախի հանրաքվեն գնահատում է օրինակելի
14:44 21/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՇարմազանովը Ստեփանակերտում անդրադարձել է Ադրբեջանի սև ցուցակին, Բելառուսի պահվածքին և ՀԱՊԿ-ին
14:06 21/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Սահմանադրական հանրաքվեն օրինակ է տարածաշրջանի բոլոր պետությունների համար. Շարմազանով
13:04 21/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի սահմանադրական փոփոխությունները կարևոր են նաև Հարավային Կովկասի համար. եվրոպացի պատգամավորներ
11:52 21/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ընտրությունները համապատասխանում են եվրոպական չափանիշներին. Ֆրանկ Էնգել

Народ Арцаха продемонстрировал необратимость своей воли к построению демократического общества – глава МИД Армении 02/22/2017   00:19  |  Конституционные реформы
Народ Арцаха посредством состоявшегося 20-го февраля конституционного референдума вновь продемонстрировал необратимость своей воли к построению демократического общества, говорится в комментарии министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна в связи с состоявшимся в Нагорно-Карабахской Республике накануне конституционным референдумом.
“Посредством состоявшегося 20-го февраля конституционного референдума народ Арцаха в очередной раз проявил решительность распоряжаться своей судьбой демократическим путем”, - отметил глава МИД Армении.
По его словам, нынешний конституционный референдум преследует цель сделать выбор в пользу той системы управления, которую народ Нагорного Карабаха считает наиболее соответствующей своим потребностям
“Стоит только приветствовать, что более ста международных наблюдателей из трех десятков стран оценили референдум как хорошо организованный, прозрачный и соответствующим международным стандартам”,- говорится в комментарии.
Глава МИД Армении подчеркнул, что реализация основных свобод является универсальным правом не подлежащим ограничению. Он отметил, что на протяжении четверти века в Нагорном Карабахе проводятся присущие демократической общественности процессы, и народ Арцаха несомненно заслужил свое право жить в соответствии с теми же общечеловеческими ценностями, что и свободный демократический мир.
“Народ Арцаха в очередной раз продемонстрировал, что его воля к построению демократического общества необратима, несмотря на все сложности, обусловленные продолжительным применением и угрозой применения силы, экономической блокадой и другими вражескими шагами. Не случайно, протекающие в Арцахе демократические процессы воспринимаются с большим недовольством в попирающем права человека Азербайджане», - отмечается в комментарии.