Քննչական կոմիտեն ազատ արձակեց Օսկանյանի որդուն 02/20/2017   19:12  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեն Օսկանյանի որդուն կալանավորելու միջնորդություն չի ներկայացրել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՀՀ քննչական կոմիտեից։
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում իրականացվում  են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ իրեն առեւանգելու եւ ապօրինի ազատությունից զրկելու վերաբերյալ տուժողի հաղորդման մեջ մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ քաղաքացի Ն.Բերբերյանից փետրվարի 17-ին գրավոր հաղորդում է ստացվել առ այն, որ փետրվարի 16-ին իր ընկեր Հ.Սիրադարյանը, և նրա հորաքրոջ որդին` Ա.Օսկանյանն առեւանգել են իրեն, իր կամքին հակառակ պահել ավտոմեքենայի մեջ եւ  պահանջել են վերադարձնել պարտքը՝ հնչեցնելով առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ։
Մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ կատարվել են մեծածավալ քննչական գործողություններ՝ հարցաքննություններ, առերես հարցաքննություններ, առգրավվել եւ զննվել տուժողի կողմից մատնանշված բուքմեյքերական ընկերության դեպքի օրվա տեսագրությունները։ Արդյունքում՝ պարզվել է տուժողի եւ քրեական գործով կասկածյալների առնչությունը միմյանց հետ, ինչպես նաեւ պարտքի առաջացման աղբյուրը. ըստ քրեական գործի տվյալների՝ տուժողը խաղադրույքներ  է կատարել բուքմեյքերական ընկերության իր խաղային հաշվեհամարին  գտնվող Հ.Սիրադարյանի եւ Ա.Օսկանյանի գումարներով (մոտ 1 .650 հազար դրամ) եւ պարտվել։
Նախնական քննությամբ ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ որոշում է կայացվել Հ.Սիրադարյանին եւ Ա.Օսկանյանին մեղադրանք առաջադրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 131-րդ հոդվածի առաջին մասով, քննիչի որոշմամբ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրել ստորագրությունը չհեռանալու մասին ։
Նախաքննությունը շարունակվում է, քննություն է տարվում էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքների պարզաբանման ուղղությամբ։
09:33 18/02/2017Օսկանյանը, ընտրվելու դեպքում, հնարավոր է, վայր դնի մանդատը. «Հրապարակ»
17:37 13/02/2017  |  ՔաղաքականՎարդան Օսկանյանը չբացառեց հետընտրական շրջանում Գագիկ Ծառուկյանի հետ համագործակցությունը
09:15 25/03/2016  |  ՄամուլՔաղաքական հիվանդություն է. բոլորը ցանկանում են ազատվել մեղքերից, բոլորն ազնիվ են, մաքուր. Վահրամ Բաղդասարյանը Վարդան Օսկանյանի մասին. «Ժողովուրդ»
09:29 20/08/2015  |  ՄամուլՎարդան Օսկանյանը փոշմանել է. նոր կուսակցություն ստեղծելը անիրագործելի ծրագիր է եւ անիմաստ. «Ժողովուրդ»

Следственный комитет Армении освободил сына Вардана Осканяна под подписку о невыезде 02/20/2017   20:42  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении не подавал ходатайства о заключении сына бывшего министра иностранных дел Армении Вардана Осканяна. Об этом “Фактинфо” сообщили в СК Армении.
Как отмечает в распространенном СК сообщении, следственным управлением по Котайской области проводятся необходимые следственные действия, направленные на проверку обстоятельств, указанных потерпевшим в сообщении об его похищении и противоправном лишении свободы.
Ранее СК сообщил, что 17-го февраля от Н. Берберяна поступило сообщение о том, что 16-го февраля Г. Сирадарян и двоюродный брат последнего - А. Осканян – похитили его, удерживали против его воли в автомобиле и требовали от него вернуть долг, озвучивая угрозы применением опасного для здоровья насилия. Для проверки указанных обстоятельств проведены крупномасштабные следственные действия: допросы, очные ставки, изъяты и просмотрены видеозаписи с указанного дня инцидента в букмекерской конторе. В результате была установлена связь между потерпевшим и подозреваемыми по уголовному делу, а также источник происхождения долга. Согласно данным уголовного дела, потерпевший делал ставки в букмекерской конторе при помощи средств Г. Сирадаряна и А. Осканяна, находившихся на его игровом счету(порядка 1.650 тыс. драмов) и проиграл эти деньги.
По совокупности добытых в ходе предварительного следствия доказательств принято решение предъявить Г. Сирадаряну и А. Осканяну обвинение по части 1 статьи 131(Похищение человека) Уголовного кодекса РА. Решением следователя в отношении них избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Предварительное следствие продолжается. Ведется следствие для установления ряда обстоятельств, имеющих существенное значение для дела.