Սահմանադրությունն ամրապնդելու է այն կառուցակարգերը, որոնք ուղղված են մեր երկրի անվտանգության ապահովմանը. Աշոտ Ղուլյան 02/20/2017 11:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախում անցկացվող Սահմանադրության նախագծի հանրաքվեի քվեարկությանը մասնակցելու համար այսօր առավոտյան՝ ժամը 10:30-ին, տիկնոջ հետ Ստեփանակերտի թիվ 1/8 ընտրատեղամաս է այցելել ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը։
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ քվեարկելուց առաջ լրագրողների հետ ճեպազրույցում, Աշոտ Ղուլյանն ասել է, որ Սահմանադրությունը շատ համապարփակ փաստաթուղթ է:
«Սահմանադրությունը նոր մակարդակի վրա է և բարձրացնելու է Արցախի պատրաստվածությունը՝ և՛ ներքին իմաստով, և՛ արտաքին մարտահրավերներին դիմակայելու առումով: Ես վստահ եմ, որ հենց Սահմանադրության հիմնական առաքելություններից մեկն է սա: Եթե փորձեմ հակիրճ ասել, ապա հաստատ Սահմանադրությունն ամրապնդելու է այն կառուցակարգերը, որոնք ուղղված են մեր երկրի անվտանգության ապահովմանը , ժողովրդավարական համակարգի զարգացմանը, մարդու իրավունքների երաշխավորմանը և պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման արդյունավետությանը»,- ասել է Ա. Ղուլյանը:
Ադրբեջանի այն հայտարարության վերաբերյալ, որ չի ընդունվելու Արցախում այսօր տեղի ունեցող հանրաքվեի արդյունքները և չեն ճանաչվելու միջազգային կառույցների կողմից, ԱԺ նախագահը նշել է. «Դա հարևան պետության խնդիրն է, և, կարծում եմ, որ այդ հոգեբանական բարդույթից ինչքան շուտ դուրս գան, այնքան շատ ավելի լավ կլինի»,- ասել է Ա. Ղուլյանը:

Новая Конституция поднимет на новый уровень готовность Арцаха к противостоянию внутренним и внешним вызовам – спикер НКР 02/20/2017   13:12  |  Конституционные реформы
Новая Конституция поднимет на новый уровень готовность Арцаха к противостоянию как внутренним, так и внешним вызовам, заявил журналистам спикер Национального собрания Нагорно-Карабахской Республике Ашот Гулян, посетивший участок для голосования на референдуме по реформе Конституции НКР.В НКР проходит референдум по конституционной реформе“Конституция – всеобъемлющий документ, и сложно несколькими словами сказать, что это нам даст. Но то, что новая Конституция поднимет на новый уровень готовность Арцаха по противостоянию как внутренним, так и внешним вызовам, – выше всяких сомнений. Я уверен, что это одна из главных миссий Конституции”, – сказал Ашот Гулян, передает корреспондент “Арцахпресс”.
По его словам, новая Конституция укрепит те механизмы, которые были направлены на обеспечение безопасности страны, развитие демократической системы, гарантию прав человека и повышение эффективности госуправления и местного самоуправления.
“Заявление Азербайджана о том, что итоги проходящего сегодня в Арцахе референдума не будут признаны ими и международным сообществом, спикер НС НКР отметил: “Это проблема соседнего государства и я полагаю, чем скорее они избавятся от этого психологического комплекса, тем лучше”.