Վարդան Օսկանյանի որդին ու նրա զարմիկը ձերբակալվել են. նոր մանրամասներ 02/18/2017   12:21  |  Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ին որոշ տեղեկություններ են հայտնի դարձել նախօրեին անձին ազատությունից ապօրինի զրկելու դեպքի մասին:
Պարզվել է, որ տուժող ճանաչված անձն իր ընկեր Հրանտ Սիրադարյանի հետ միասին «Տոտո» բուքմեքերական գրասենյակում բացել են ընդհանուր հաշիվ, որի վրա կատարել են մուծում և խաղադրույքներ կատարելով շահել են 500.000 ՀՀ դրամ գումար: Դրանից հետո նա առանց Հրանտ Սիրադայանի գիտության այդ գումարով շարունակել է խաղադրույքներ կատարել և տանուլ է տվել ամբողջ գումարը, սակայն վերջինիս հայտնել է, որ խաղադրույքների արդյունքում գումարի չափը աճել է 1.500.000 ՀՀ դրամի չափով:
Հրանտ Սիրադարյանը, տեղականալով, որ ընկերը տանուլ է տվել ամբողջ գումարը, իր քեռորդի Արա Օսկանյանի հետ միասին 16.02.2017թ. ժամը 17:00-ի սահմաններում Երևանի Լենինգրադյան փողոցից անձին նստեցրել են իրենց մեքենայի մեջ, որից հետո հասնելով Աբովյան քաղաք, նրա կամքին հակառակ և իր առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ հնչեցնելու միջոցով, հաղթահարելով վերջինիս դիմադրելու ունակությունը, նրան ապօրինաբար զրկել են ազատ տեղաշարժվելու իրավունքից և պահանջել իրենց վերադարձնել 1.500.000 ՀՀ դրամ պարտքի գումարը:
Արա Օսկանյանը ձերբակալվել է՝ մարդ առևանգելու կասկածանքով
ՀՀ քննչական կոմիտեն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 133-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով կամ դա գործադրելու սպառնալիքով ազատությունից ապօրինի զրկելը:
Փետրվարի 17-ին Ա. Օսկանյանը եւ Հ.Սիրադարյանը ձերբակալվել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի ՀՀ քրեական օրենսգրքի 133-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու կասկածանքով: Վերջիններս հրաժարվել են ցուցմունք տալ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ` դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու, տուժողի մատնանշած հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ:

Стали известны некоторые подробности инцидента с участием сына экс-главы МИД Армении Вардана Осканяна 02/18/2017 12:44 | Криминальная хроника
ИА “ФактИнфо” стали известны некоторые сведения об инциденте с участием сына лидера партии "Консолидация", бывшего главы МИД Армении Вардана Осканяна – Ары Осканяна.
Согласно имеющейся информации, потерпевший со своим другом Грантом Сирадаряном открыли в букмекейрской конторе “Тото” счет и по итогам ставок выиграли сумму в размере 500 тыс драмов. После этого он без ведома Гранта Сирадаряна продолжал за счет этих средств делать ставки и проиграл всю сумму, однако сообщил последнему, что по результатам ставок сумма выросла до 1.500.000 драмов.
Как сообщила пресс-служба Следственного комитета Армении, согласно добытым следствием предварительным данным, 16-го февраля, около 17:00 на прилегающей к магазину “Роберто” на улице Ленинградяна в Ереване Н. Берберяна усадили в автомобиль, увезли в город Абовян и, вопреки его воле и угрожая ему применением опасного для здоровья насилия, незаконно лишили его права на свободное передвижение, требуя от него вернуть долг в 1.500.000 драмов.Задержан сын экс-главы МИД Армении Вардана Осканяна17-го февраля А. Осканян и Г.Сирадарян были задержаны по подозрению в совершении деяния, предусмотренного пунктами 1 и 2 части 2 статьи 133(Незаконное лишение свободы группой лиц по предварительному сговору с применением насилия, опасного для жизни или здоровья, или с угрозой его применения) Уголовного кодекса РА. Последние отказались от дачи показаний.