Ընտրություններին մասնակցելու հայտ ներկայացրած քաղաքական ուժերի ցուցակներում ներառված են 1539 թեկնածու 02/17/2017 13:12 | Ընտրական իրավունք
Ազգային ժողովի առաջիկա ընտրություններին մասնակցելու հայտ ներկայացրած քաղաքական ուժերի ցուցակներում, ընդհանուր առմամբ, ներառված է 1539 թեկնածու: Փետրվարի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտնեց ՀՀ ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը:
«Տարածքային ցուցակներով Ազգային ժողովի ընտրություններին բոլոր քաղաքական ուժերից, ընդհանուր առմամբ, կմասնակցի 1191 թեկնածու» -,«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Մուկուչյանը:
Տարածքային ընտրական ցուցակներով ամենաշատ թեկնածուներն առաջադրվել են Կոտայքի մարզում, իսկ ամենաքիչը` Տավուշի և Արագածոտնի մարզերում: Տիգրան Մուկուչյանը հայտնեց, որ Կոտայքի մարզում ռեյտինգային ընտրակարգով առաջադրվել է 110 թեկնածու, իսկ Տավուշի և Արագածոտնի մարզերում` 60:
Նա հավելեց, որ առաջիկա 10 օրում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը բավականին ծավալուն աշխատանք ունի իրականացնելու ,քանի որ պետք է այդ ընթացքում ավարտին հասցվի ընտրություններին մասնակցելու հայ ներկայացրած կուսակցությունների գրանցման գործընթացը:
«Բավականին լուրջ աշխատանք ունենք իրականացնելու, քանի որ պետք է ոչ միայն ուսումնասիրենք բոլոր ուժերի ներկայացրած առաջադրման փաստաթղթերը, այլ ստուգենք ցուցակներում ներառված բոլոր անձանց տվյալները»,-եզրափակեց Մուկուչյանը:
Ազգային ժողովի առաջիկա ընտրություններին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել 5 կուսակցություն և 4 կուսակցությունների դաշինք:
Ապրիլի 2-ին նախատեսված ընտրություններին մասնակցելու համար ԿԸՀ առաջադրման փաստաթղթեր են ներկայացրել ՀՀԿ-ն, ՀՎԿ-ն, «Ազատ դեմոկրատներ»-ը, Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունը, ՀՅԴ-ն, ինչպես նաև «Ելք», «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան», «Ծառուկյան» և Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքները:

Глава ЦИК Армении огласил общее число кандидатов в списках политсил, подавших заявку на участие в парламентских выборах 02/17/2017   13:38  |  Избирательное право
В списки политических сил, представивших заявку на участие в предстоящих в апреле с.г. выборах Национальное Собрание Армении, включены 1539 кандидатов. Об этом, как передает “Арменпресс”, на встрече с журналистами в пятницу сообщил председатель Центральной избирательной комиссии Армении Тигран Мукучян.
Он также проинформировал, что по территориальным спискам от всех политсил в выборах в целом примет участие 1191 кандидат.
Наибольшее число кандидатов, баллотирующихся по территориальным избирательным спискам, выдвинулось в Котайкской области, наименьшее - в Тавушской и Арагацотнской областях.
Тигран Мукучян также сообщил, что в Котайке по рейтинговой избирательной системе свои кандидатуры выдвинули 110 человек, а в Тавуше и Арагацотне - 60.
Документы для участия в выборах в парламент подали в ЦИК правящая Республиканская партия Армении, партии “Армянское возрождение” “Свободные демократы”, Коммунистическая партия Армении, АРФ “Дашнакцутюн”, а также блоки “Елк”(“Выход”), “Оганян-Раффи-Осканян”, “Царукян” и “АНК-НДП”.