Արձանագրվել է հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումների աճ 02/17/2017   09:35  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Փետրվարի 16-ին և լույս 17-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում արձանագրվել է հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումների աճ: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունը:
Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը Դ-44 տիպի հրանոթներից, ականանետերից, նռնականետերից ու տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է 85 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 800 կրակոց: Մասնավորապես արևելյան և հյուսիսարևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է Դ-44 տիպի հրանոթ, 60 ու 82 միլիմետրանոց ականանետեր, ՀՀՆ-9 ու ՁՀՆ-7 տիպի նռնականետեր՝ ընդհանուր առմամբ արձակելով 21 արկ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը անհրաժեշտության դեպքում դիմել են պատասխան գործողությունների և վստահորեն իրականացրել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Минобороны НКР сообщает о росте числа нарушений перемирия со стороны Азербайджана на линии соприкосновения 02/17/2017 09:48 | Карабахский конфликт
Рост числа нарушений режима прекращения огня зафиксирован в ночь на 17-е февраля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск, сообщает пресс-служба Министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики.
За ночь азербайджанские ВС нарушили режим перемирия 85 раз, ведя обстрел из пушек типа Д-44, минометов, гранатометов и стрелкового оружия различных калибров.
За указанный период противник произвел по армянским позициям более 800 выстрелов.
В частности, в восточном и северо-восточном направлениях азербайджанские ВС применили пушки Д-44, 60-ти и 82-миллиметровые минометы и гранатометы СПГ-9 и РПГ-7, выпустив в общей сложности 21 снаряд.
“Передовые подразделения Армии обороны НКР при необходимости прибегали к ответным действиям, уверенно выполняя поставленную перед ними боевую задачу.В данный момент ситуация на передовой спокойная", - отмечается в сообщении.