ԱԺ ընտրությունների օրը փոխելու հարցով քննարկումներ կսկսվեն գրանցված քաղաքական ուժերի հետ. Դավիթ Հարությունյան 02/17/2017 13:46 | Ընտրական իրավունք
Ազգային ժողովի առաջիկա ընտրությունների օրը փոխելու որոշում պետք է կայացնեն առաջադրված բոլոր կուսակցությունները: Փետրվարի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը:
«Ընտրության օրվա հետ կապված ավելի բան չունեմ ասելու :Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը շատ հստակ այդ մասին խոսել է: Այս պահին 9 ուժ հայտ է ներկայացրել: Կարծում եմ, որ քննարկումներ կսկսվեն այդ ուժերի հետ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Հարությունյանը:
Նա հավելեց, որ ընտրությունների օրը փոխելու վերաբերյալ վերջնական որոշում պետք է կայացնեն բոլոր կուսակցությունները և դաշինքները, որոնք մասնակցելու հայտ են ներկայացրել:
ՀՀ Նախագահը, հիմք ընդունելով ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 103-րդ հոդվածը, 2016թ. դեկտեմբերի 29-ի հրամանագրով ՀՀ Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունը նշանակել է 2017թ. ապրիլի 2-ին:
ՀՀ Սահմանադրության (2015 թվականի փոփոխություններով) 5-րդ հոդվածի երկրորդ մասը սահմանում է, որ ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերը (այդ թվում՝ ՀՀ Նախագահի հրամանագրերը) պետք է համապատասխանեն ՀՀ օրենքներին և սահմանադրական օրենքներին:
ՀՀ Սահմանադրության (2015 թվականի փոփոխություններով) 103-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ ՀՀ ընտրական օրենսգիրքը սահմանադրական օրենք է և ընդունվում է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով: ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 103-րդ հոդվածի 1-ին մասը նախատեսում է, որ ՀՀ Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունն անցկացվում է ՀՀ Ազգային ժողովի լիազորությունների ավարտից (այսինքն՝ 2017 թվականի մայիսի 31-ից) ոչ շուտ, քան 60 օր, և ոչ ուշ, քան 50 օր առաջ (ապրիլի 1-ից ﬕնչև 11-ն ընկած ժամանակահատվածում):

Зарегистрировавшиеся политсилы обсудят вопрос об изменении даты голосования на выборах в парламент Армении 02/17/2017   14:49  |  Избирательное право
Решение об изменении даты предстоящих  выборов в Национальное Собрание Армении должны принять все баллотирующиеся в парламент партии и блоки, представившие заявки на участие.  Об этом на встрече с  журналистами в  пятницу заявил министр-руководитель аппарата правительства Армении Давид Арутюнян.
“Мне больше нечего сказать по поводу дня проведения голосования на выборах. Президент Армении об этом очень четко высказался. По состоянию на данный момент заявку представили 9 политсил. Полагаю, что обсуждения пройдут с ними”, - цитирует Арутюняна “Арменпресс”.
Президент Армении, приняв за основу статью 103 Избирательного кодекса РА, указом от 29-го декабря 2016 года назначил очередные выборы в Национальное Собрание на 2 апреля 2017 года.
Часть вторая статьи 5 Конституции РА с учетом изменений от 2015 года гласит, что подзаконнные нормативные правовые акты(в том числе указы Президента РА) должны быть приведены в соответствие с законами РА и конституционными законами.
В соответствии с частью 2 статьи 103 Конституции РА (с учетом изменений от 2015 года), Избирательный кодекс РА является конституционным законом и принимается как минимум тремя пятыми голосов от общего числа депутатов. Часть 1 статьи 103 Избирательного кодекса РА предусматривает, что очередные выборы в Национальное Собрание РА проводятся не ранее чем за 60 и не позднее чем за 50 дней(в период с 1-го апреля до 11-го апреля) до истечения полномочий Национального Собрания(т.е. 31-го мая 2017 года).