Եվրոպան կհատուցի Լապշինի իրավունքների խախտման հանդեպ անտարբերության համար.Դավիթ Բաբայան. News.am 02/16/2017   11:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը դարձել է վհուկորսի զոհը։ Այս մասին հայտնել է ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը՝ NEWS.am-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով ԼՂՀ-ն տեղեկատվական շրջափակման մեջ պահելու՝ Ադրբեջանի փորձերը ու եվրոպական կառույցների վերաբերմունքը այդ փորձերին։
«Լապշինի կալանավորման ու արտահանձնման ամբողջ գործընթացը իրականացվում էր միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտումներով։ Իսկ եվրոպական կառույցները փակում են աչքերը այդ ամենի վրա։ Ցավոք, կոռուպցիան ներթափանցել է շատ կառույցներ։ Նման անտարբերությունը ոչ մի լավ բանի չի բերի։ Այսօր դա Ադրբեջանի ապօրինի գործողություններն են մի մարդու հանդեպ, վաղը կարող է մեկ այլ հարց լինել։ Վերաձեւակերպելով ռուսական ասացվածքը ՝ կարելի է իրավիճակը այսպես բնութագրել «Միայն հացով ու խավիարով չի մարդն ապրում»։ Եվրոպան լավ կաներ՝ չմոռանար սկզբունքների մասին»,- հիշեցրել է Դավիթ Բաբայանը։
Նրա խոսքով Ադրբեջանն, ըստ երեւույթին, ստիպված է եղել շատ ջանքեր գործադրել, որպեսզի հասնի Լապշինի արտահանձնմանը։ «Մինչդեռ, Լուկաշենկոն անձամբ էր եկել շնորհավորելու Մանկական Եվրատեսիլի հաղթող (2010 թ-խմբ․)Վովա Արզումանյանին՝ իմանալով, որ նա Լեռնային Ղարաբաղից է»,- նկատեց ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղարը։
16:57 15/02/2017  |  Միջազգային լրահոսԼապշինի կինը ահազանգում է ամուսնուն Բաքվում ոչ բավարար իրավաբանական աջակցություն տրամադրելու մասին
10:53 11/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԼապշինը Բաքվում բուժզննություն է անցել
09:22 11/02/2017  |  ՄամուլՈրտեղ է ավարտվում Լուկաշենկոյի և Ալիևի բարեկամության սահմանը. Կոնստանտին Զատուլին. «168 ժամ»
18:23 10/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿոմանդոսը մերժել է բելառուսցի գործընկերոջը
15:30 10/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԲելառուսը հակասել է ՀՀ-ի և ՌԴ-ի հետ դաշնակցային հարաբերություններին. Վահրամ Բաղդասարյան
13:48 10/02/2017  |  Միջազգային լրահոսԵվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտը խիստ մտահոգիչ է համարել Լապշինի ձերբակալությունն ու արտահանձնումը
12:16 10/02/2017Լապշինը Ինտերպոլի կողմից միջազգային հետախուզման մեջ չի եղել. Բելառուսի գլխավոր դատախազություն

Давид Бабаян: Европе аукнется безразличие к нарушению прав блогера Лапшина - News.am 02/16/2017   11:47  |  Лента новостей
Блогер Александр Лапшин стал жертвой развернувшейся охоты на ведьм. Об этом заявил пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении – NEWS.am попытки Азербайджана держать Нагорный Карабах в информационной блокаде и отношение европейских структур к этим попыткам.
«Весь процесс ареста и экстрадиции Лапшина проводился с грубейшими нарушениями международного права. А европейские институты закрывают на это глаза. К великому сожалению, коррупция просочилась во многие структуры. Подобное безразличие до добра не доведет. Сегодня это незаконные действия Азербайджана в отношении одного человека, завтра может быть другой вопрос. Перефразируя русскую пословицу, ситуацию можно охарактеризовать «не хлебом единым с икрой жив человек». Европе не следует забывать о принципах», - напомнил Давид Бабаян.
По его словам, Азербайджану, видимо, пришлось сильно поработать, чтобы добиться выдачи Лапшина. «Между прочим, Лукашенко лично приходил поздравить победителя Детского Евровидения (2010 г – ред) Вову Арзуманяна, зная, что он из Нагорного Карабаха», - отметил пресс-секретарь президента НКР.
17:57 15/02/2017  |  Лента новостейЖена Лапшина бьет в набат: ее мужу в Баку не предоставляют необходимую юридическую помощь
15:31 15/02/2017  |  Актуальная темаПосольство РФ в Баку принимает все возможные меры для помощи блогеру Лапшину – Мария Захарова
12:40 13/02/2017  |  Актуальная тема“Amnesty International” потребовала от азербайджанских властей немедленно освободить блогера Лапшина
13:07 10/02/2017  |  Актуальная темаГенпрокуратура Белоруссии признала: блогера Лапшина не объявляли в международный розыск