Հայաստանի կառավարությունը հստակ ծրագրերով ցույց է տալիս, որ Հայաստանում ներդրում անելը շահավետ է 02/15/2017 16:22 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարությունը հստակ ներդրումային ծրագրերով ցանկանում է ցույց տալ, որ Հայաստանում ներդրում անելը և գումար աշխատելը հնարավոր է ու շահավետ:
Այդ մասին ԵՊՀ ուսանողների հետ հանդիպմանը նշեց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ ավելացնելով, որ գործադիրը քննարկել է 470-ից ավելի ծրագիր, որոնցից 340-ը համարել է իրատեսական: Այդ ծրագրերի ընդհանուր ներդրումային փաթեթը կազմում է 3,2 միլիարդ դոլար, որից 2017 թվականին իրատեսական է համարվում 830 միլիոնը:
«Դա չի նշանակում, որ եթե տարեվերջին 830 միլիոն դոլարի հաշվետվություն չներկայացնենք՝ թերացել ենք, չնայած կարելի է այդպես էլ վերաբերվել, բայց դա այն պոտենցիալն է, այն հորիզոնը, որը մենք մեր առջև դնում ենք:
Ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ այս պահին, բացի այդ 3,2 միլիարդ դոլարի ծրագրային փաթեթից, կառավարության տարբեր հարթակների վրա քննարկում ենք ևս 79 ծրագիր, որոնք ունեն 5,3 միլիարդ դոլար ներդնելու հնարավորություն», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ 3,2 մլրդ դոլարի ծրագրերում հստակ տեսնում են ֆինանսական աղբյուրները, որոնք տարբեր են՝ պետբյուջե, վարկ, մասնավոր հատված, դրամաշնորհ, համայնքային բյուջե, իսկ 5,3 միլիարդի փաթեթի ծրագրերին յուրաքանչյուր պոտենցիալ ներդրող կարող է մասնակցել:
«Ինչո՞ւ ենք մենք սրան հատուկ ուշադրություն դարձնում, որովհետև Հայաստանում կար մի տպավորություն, թե այստեղ փող ներդնելը, փող աշխատելը, շահույթ հետապնդելն անհնար է: Մենք այս պահին հստակ ծրագրերով ցույց ենք տալիս հակառակը, և դուք կարող եք մեր կայքէջում տեսնել բոլոր ծրագրերը»,- ընդգծեց Կարեն Կարապետյանը:

Премьер Армении рассказал об инвестиционной привлекательности Армении 02/15/2017   17:23  |  Лента новостей
Правительство Армении инициацией конкретных  инвестиционных программ желает показать, что инвестировать средства в Армении весьма выгодно.Об этом, как передает «Арменпресс», заявил премьер-министр Армении Карен Карапетян
на встрече со студентами Ереванского государственного университета (ЕГУ), указав, что ознакомиться с программами можно на нашем официальном сайте правительства.
Карапетян сообщил, что исполнительный орган рассмотрел более 470 программ, 340 из них были признаны реалистичными. Общий инвестиционный пакет этих программ составляет 3,2 млрд долларов, из коих реалистичным в 2017 году считается $830 млн..
«Однако, если к концу года мы не представим отчета на 830 млн. долларов, это не будет означать, что нам не удалось реализовать программы. Это тот потенциал, горизонт, к которому мы будем стремиться», - сказал глава армянского правительства.
Карапетян также проинформировал, что на данный момент, помимо этого, на различных платформах правительства Армении ведутся дискуссии вокруг еще 79 программ с возможностью инвестиций на сумму в размере 5,3 млрд. долларов.
По его словам, в проектах на сумму  3,2 млрд. долларов налицо различные финансовые источники: госбюджет, кредиты, частный сектор, гранты, общинные бюджеты, а что касается программ в рамках пакета на сумму $5,3 млрд., то в их реализации может принять участие любой потенциальный инвестор.