Վիգեն Սարգսյանն աշխատանքային այցով եղել է Գեղարքունիքի և Տավուշի մարզերում 02/14/2017   17:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 13-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը աշխատանքային այցով եղել է ՀՀ Գեղարքունիքի և Տավուշի մարզերում: Այս մասին հայտնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
Շրջայցին մասնակցել են ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը, ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանը, բարձրաստիճան մի շարք պաշտոնյաներ ու զինվորականներ:
Այցը մեկնարկել է Վարդենիս քաղաքից, որտեղ շրջելով ու տեղում ծանոթանալով կայազորային հոսպիտալի և քաղաքային հիվանդանոցի պայմաններին՝ պաշտպանության ու առողջապահության նախարարները քննարկել են բուժհաստատությունների միավորմանն առնչվող հարցեր, կարևորել քաղաքացու ու զինծառայողի համար բուժման լավագույն պայմանների ապահովումը:
Այնուհետև ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը եղել է հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի արևելյան հատվածի մարտական հենակետերից մեկում: Շրջելով խրամուղիներով` նախարարը տեղում ծանոթացել է մարտական հերթապահության կրման պայմաններին, անձնակազմի բարոյահոգեբանական վիճակին, ինժեներական կառույցների հուսալիությանը, ինչպես նաև խրախուսել դիրքապահ  մի քանի  զինծառայողների:
Շրջայցի հաջորդ կանգառը Գեղարքունիքի մարզի Վահան համայնքում էր: ՀՀ պաշտպանության և առողջապահության նախարարները, ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետը հանդիպել են մարզի ղեկավարության, սահմանամերձ համայնքի բնակիչների հետ:  Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերը մշտապես գտնվում են ՀՀ պաշտպանության նախարարության ուշադրության կենտրոնում: Լսելով բնակիչների խնդիրները՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարն ու ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետն ընդգծել են, որ սահմանամերձ գյուղացու պաշտպանությունը հուսալի ձեռքերում է, և առաջապահ հենակետերում արվում է ամեն ինչ՝ բնակչության անվտանգությունն առավել ապահով դարձնելու համար:
Շրջայցի շրջանակում պատվիրակությունը եղել է նաև 3-րդ բանակային զորամիավորման զինավաններից մեկում, որտեղ ընթացող շինարարական աշխատանքները մոտենում են ավարտին: Զորամիավորման զորամասերից մեկի անձնակազմն առաջիկայում ծառայությունը կշարունակի նոր ու հարմարավետ պայմաններում: Նորակառույց զինավանում Վիգեն Սարգսյանը ծանոթացել է կատարված ու ընթացիկ աշխատանքներին, ունկնդրել 3-րդ և 2-րդ բանակային զորամիավորումների հրամանատարների զեկույցները:
Մեկօրյա այցը եզրափակվել է Բերդում: ՀՀ պաշտպանության և առողջապահության նախարարները ծանոթացել են զինվորական հոսպիտալի և քաղաքային հիվանդանոցի շենքային պայմաններին, քննարկել են բժշկական հաստատությունների միավորմանն առնչվող հարցեր:
Լրագրողների հետ կայացած զրույցի ընթացքում պաշտպանության ու առողջապահության նախարարներն ամփոփել են այցը, ընդգծել խնդրահարույց հարցերին տեղում ծանոթանալու և համատեղ քննարկելու կարևորությունն ու արդյունավետությունը:
16:54 11/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎիգեն Սարգսյան. Սահմանամերձ համայքները բացառիկ նշանակություն ունեն մեր պետության և զինված ուժերի հետագա առաջընթացի համար
23:55 02/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանն ու Իրանը խթանում են պաշտպանական ոլորտում համագործակցությունը
21:00 01/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԹեհրանում կարեւորվել է տարածաշրջանում անվտանգության ապահովումը
20:13 31/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎիգեն Սարգսյանն այցելել է Իմամ Խոմեյնիի դամբարան
18:56 31/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի եւ Իրանի պաշտպանության նախարարներն ընդգծել են Ղարաբաղյանի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը
20:16 30/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Իրան
15:13 23/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎիգեն Սարգսյանը՝ աբխազական երկաթուղու գործարկման մասին
19:08 22/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎիգեն Սարգսյանը Վրաստանում խոսել է հայկական զինված ուժերում իրականացվող բարեփոխումների մասին
20:02 21/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ-վրացական հարաբերությունները բարձր մակարդակի են
16:18 21/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտոնական ացով Վրաստանում է ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը

Министр обороны Армении побывал с рабочим визитом в Гегаркуникской и Тавушской областях 02/14/2017 18:13 | Лента новостей
Министр обороны Армении Виген Саркисян побывал накануне с рабочим визитом в Гегаркуникской и Тавушской областях республики, сообщает пресс-служба армянского оборонного ведомства.
Вместе с главой Минобороны области посетили также министр здравоохранения РА Левон Алтунян, начальник Главного штаба Вооруженных сил Армении, генерал-лейтенант Мовсес Акопян.
Визит начался с города Варденис, где министры обороны и здравоохранения Армении, ознакомившись на месте с условиями в гарнизонном госпитале и городской больнице, обсудили вопросы объединения медучреждений, указали на важность обеспечения лучших условий для лечения граждан и военнослужащих.
После этого министр обороны Армении Виген Саркисян побывал также на одном из боевых опорных пунктов на восточном участке армяно-азербайджанской государственной границы. Виген Саркисян на месте ознакомился с условиями несения боевого дежурства, морально-психологическим состоянием личного состава, надежностью инженерных сооружений, а также поощрил ряд военнослужащих.
Следующим пунктом была община Ваан Гегаркуникской области. Главы Минобороны и Минздрава Армении, начальник Генштаба ВС РА встретились с руководством области, с жителями приграничной общины. Виген Саркисян отметил, что приграничные общины Армении постоянно находятся в центре внимания Минобороны Армении. Глава Минобороны Армении и начальник ГШ ВС РА подчеркнули, что защита жителей приграничных сел – в надежных руках, на передовой делается все возможное для дальнейшего повышения безопасности населения.
В рамках визита делегация побывала также в одном из военных городков 3-го армейского корпуса, где строительные работы подходят к завершению. Виген Саркисян ознакомился с проведенными и текущими работами, выслушал доклады командиров 2-го и 3-го армейских корпусов.
Однодневный визит завершился посещением Берда. Главы Минобороны и Минздрава Армении ознакомились с условиями в зданиях военного госпиталя и городской больницы, обсуждались вопросы, касающиеся объединения медучреждений.
В ходе состоявшейся с журналистами беседы министры подвели итоги визита, заявив о важности и эффективности ознакомления на месте с проблемными вопросами и их совместного обсуждения.