Պայթուցիկ սարքով մոտեցել է ոստիկանության շենքին 02/14/2017   12:29  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչության Գորիսի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով պարզվել են պայթուցիկ սարքը ձեռքին ՀՀ ոստիկանության Գորիսի բաժնի շենքին մոտենալու դեպքի հանգամանքները։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, նախնական քննության տվյալներով՝ 2017թ. փետրվարի 10-ին` ժամը 16:30-ի սահմաններում, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը ապօրինի ձեռք բերված և իր մոտ պահվող ռազմամթերք հանդիսացող «Ф1» տեսակի ձեռքի բեկորային մարտական նռնակով և նռնակին ամրացված «УЗРГМ» տեսակի մարտական պայթուցիչով մոտեցել է Գորիս քաղաքի ՀՀ ոստիկանության Գորիսի բաժնի վարչական շենքին: Տղամարդը պահանջել է բացել մուտքի դուռը, ապա հեռացել և քայլել հարակից փողոցով՝ ճանապարհին նետելով նռնակն առանց նռնակի պայթուցիչի օղը քաշելու, ինչից հետո անմիջապես բերման է ենթարկվել:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Սյունիքի մարզային քննչական վարչության Գորիսի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Պարզվել է առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով հանդիսանում է Գորիս քաղաքի բնակիչ, ինչպես նաև՝ նման քայլի գնալու պատճառը։
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, նշանակվել դատապայթունատեխնիկական, դատաբժշկական և տոքսիկոքիմիական փորձաքննություններ:
Կատարվել են բնակարանների խուզարկություններ, որի արդյունքում հայտնաբերվել են 4 փամփուշտ, ձեռքի հակատանկային նռնականետ, սվին դանակ, 3 փաթեթ թմրանյութի նմանվող դեղնականաչավուն զանգված: Դրանք առգրավվել են և նշանակվել դատապայթունատեխնիկական-դատաձգաբանական համալիր, դատաքիմիական և դատաքրեագիտական փորձաքննություններ:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ Գորիս քաղաքի բնակչին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի առաջին մասով։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են միջոցներ՝ դեպքի օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:

Житель Гориса с гранатой в руках требовал впустить его в отдел полиции – СК Армении 02/14/2017 15:41 | Криминальная хроника
Следственный комитет Армении установил обстоятельства инцидента, во время которого мужчина с гранатой в руках требовал впустить его в отдела полиции города Горис.
Как сообщает пресс-служба СК, по данным предварительного следствия, 10 февраля 2017 года, в 16:30 предполагаемый преступник с незаконно приобретенной ручной осколочной боевой гранатой "Ф-1" (с прикрученным к ней унифицированным запалом «УЗРГМ») подошел к административному зданию отдела полиции Гориса. Мужчина потребовал открыть входную дверь, а затем удалился, и, шагая по прилегающей улице, бросил по дороге гранату с невыдернутой чекой на землю. Сразу же после этого мужчина был подвергнут приводу.
По данному факту горисским следственным отделом следственного управления СК РА по Сюникской области было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА. Установлена личность предполагаемого преступника. Им оказался житель Гориса. Установлены также мотивы, подтолкнувшие его на этот шаг.
“Произведен осмотр места происшествия, назначены судебная взрывотехническая, судебно-медицинская и токсико-химическая экспертизы. Проведены обыски в ряде квартир, в результате которых были обнаружены четыре патрона, ручной противотанковый гранатомет, штык-нож, три пакета с желто-зеленым веществом, похожим на наркотик.Они изъяты и назначены комплексная судебная взрывотехническая и судебно-баллистическая, судебно-химическая и судебно-криминалистическая экспертизы", - отмечается в сообщении.
На основе добытых доказательств жителю Гориса предъявлено обвинение по части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) УК РА.
Предварительное следствие продолжается, предпринимаются меры, направленные на обеспечение объективного, полного и всестороннего расследования дела.