Շփման գծում արձանագրվել է լարվածության աճ 02/13/2017   10:02  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Փետրվարի 12-ին և լույս 13-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում արձանագրվել է լարվածության աճ: Այս մասին հայտնոմ է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Հակառակորդը Դ-44 տիպի հրանոթներից, ականանետերից, նռնականետերից ու տարբեր  տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանաման ռեժիմը խախտել է շուրջ 80 անգամ, որի ընթացքում, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 950 կրակոց:
Ադրբեջանական զինուժը արևելյան ուղղությամբ կիրառել է Դ-44 տիպի հրանոթներ՝ արձակելով 13 արկ, իսկ հյուսիսային և հարավային ուղղություններոփվ՝ 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետեր ու նռնականետեր՝ ընդհանուր առմամբ արձակելով 49 արկ, որից 41-ը ականանետերից, 8-ը՝ նռնականետերից:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը աչալրջորեն հետևել են առաջնագածում տիրող զարգացումներին և անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար:

Минобороны НКР сообщает о росте напряженности на линии соприкосновения 02/13/2017 10:06 | Карабахский конфликт
Рост напряженности зафиксирован в ночь на 13-е февраля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск, сообщает пресс-служба Министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики
ВС Азербайджана нарушили за ночь режим прекращения огня около 80 раз, ведя обстрел из пушек типа Д-44, минометов, гранатометов и стрелкового оружия различных калибров.
За указанный период противник произвел по армянским позициям более 950 выстрелов.
В восточном направлении азербайджанские ВС применили пушки Д-44, выпустив 13 снарядов, а в северном и восточном направлениях – 60-ти и 82-миллиметровые минометы и гранатометы, выпустив в общей сложности 49 снарядов, из которых 41 из минометов, а 8 - из гранатометов.
“Передовые подразделения Армии обороны пристально следили за развитием ситуации на передовой, предпринимая необходимые действия для подавления наступательной активности противника”, - отмечается в сообщении.