ԵԱՏՄ շրջանակում տրանսպորտային հաղորդակցությունների բոլոր սահմանափակուﬓերը կվերացվեն մինչև 2025 թվականը 02/11/2017 15:06 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում մեկնարկեց Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ պետությունների տրանսպորտի բնագավառի լիազոր մարմինների ղեկավարների 6-րդ խորհրդակցությունը, որի շրջանակում մասնակիցները քննարկելու են ԵԱՏՄ երկրների միջեւ տրանսպորտային քաղաքականությանը, ոլորտին եւ ենթակառուցվածքներին առնչվող արդիական հարցեր:
Հանդիպումը միտված է նաեւ քննարկելու ոլորտում իրականացվող աշխատանքները, որոնք կնպաստեն միասնական տրանսպորտային տարածքի եւ միասնական շուկայի տրանսպորտային ծառայությունների ձեւավորմանը:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի էներգետիկայի և ենթակառուցվածքի հարցերով Կոլեգիայի անդամ (Նախարար) Ադամկուլ Ժունուսովի խոսքով՝ խորհրդակցության նախնական փուլը բավականին արդյունավետ էր:
«Մենք կարողացանք օրակարգային հարցերում համաձայնության գալ, հստակեցնել աշխատանքները՝ կապված հետագա աշխատանքների նախագծման հետ, որոնք միտված են ճանապարհային արգելքների վերացմանը: Մենք ակնկալում ենք որակական փոփոխություններ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների տնտեսության մեջ, մարդկանց կյանքի որակի բարելավում, ապրանքների մրցունակություն, տրանսպորտային հասանելիություն եւ մարդկանց շարժունակության բարձրացում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա:
ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը տեղեկացրեց, որ հանդիպման ընթացքում ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր, որոնք վերաբերում են մինչեւ 2025 թվականը ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջեւ տրանսպորտային հաղորդակցությունների բոլոր սահմանափակումների վերացմանը:
«Հայաստանը սերտորեն համագործակցում է Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի հետ, եւ Տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունն էլ իր հերթին հատուկ նշանակություն է տալիս տրանսպորտային շուկայի զարգացման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը: Հայաստանը նաեւ մասնակցում է միջազգային փոխադրումների ազատականացման գործընթացին, ֆիզիկական եւ ոչ ֆիզիկական արգելքների վերացմանը:
ԵԱՏՄ շրջանակում համագործակցության հիմնական խնդիրներից մեկը Բեռների ավտոմոբիլային փոխադրումների փուլային ազատականացման ծրագրի իրականացումն է»,-ընդգծեց նախարարը՝ նշելով, որ կաբոտաժային փոխադրումների կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանում արդեն իսկ կատարվել են օրենսդրական փոփոխություններ, եւ այս փուլում Հայաստանը պատրաստ է այդ փոխադրումների իրականացմանը:
«Բեռների կաբոտաժային ավտոմոբիլային փոխադրում» ասելով պետք է հասկանալ մեկ անդամ պետության տարածքում գրանցված փոխադրողի կողմից այլ անդամ պետության տարածքում գտնվող կետերի միջեւ բեռների փոխադրումը ավտոմոբիլային տրանսպորտով։

Все ограничения на транспортные коммуникации в рамках ЕАЭС будут устранены до 2025 года 02/11/2017   15:17  |  Лента новостей
В Армении стартовало шестое совещание глав полномочных органов государств- членов Союза в сфере транспорта, на котором будут обсуждаться вопросы транспортной политики стран ЕАЭС.
В ходе переговоров речь пойдет о мерах, направленных  на формирование единого транспортного пространства и единого рынка.
По словам члена Коллегии / министра/ по вопросам энергетики и инфраструктур ЕЭК Адамкула Жунусова, предварительный этап совещания оказался довольно эффективным.
“Мы сумели достичь согласия по вопросам повестки, уточнить перспективные работы по устранению транспортных препятствий. Мы рассчитываем на качественные перемены в экономике стран ЕАЭС, повышение качества жизни, конкуренции, транспортной безопасности и т.д”, - цитирует  Жунусова “Арменпресс”.
Министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ваан Мартиросян сообщил, что подписан ряд документов, согласно которым все ограничения на транспортные коммуникации в рамках ЕАЭС будут устранены до 2025 года.
“Армения тесно сотрудничает с ЕЭК. В свою очередь Министерство транспорта, связи и информационных технологий РА особое значение придает  созданию благоприятных условий для развития транспортного рынка. Армения участвует в процессе либерализации международных перевозок, в устранении физических и нефизических препятствий. Одна из проблем в рамках ЕАЭС – выполнение Программы поэтапной либерализации автомобильных грузоперевозок”, - подчеркнул министр, отметив, что для  урегулирования каботажных грузоперевозок в Армении уже проведены законодательные преобразования, и на данном этапе Армения готова к их осуществлению.
16:22 08/02/2017  |  Лента новостейЕдиный товарный знак ЕврАзЭС появится в ближайшее время
15:27 27/01/2017  |  Лента новостейПредседатель Коллегии ЕЭК Тигран Саркисян встретился с президентом и премьером Греции
17:15 25/01/2017  |  Лента новостейПорядка 50 стран выразили желание сотрудничать с ЕврАзЭС - Лавров
12:41 24/01/2017  |  Лента новостейВыход США из Транстихоокеанского партнерства откроет новые перспективы для ЕАЭС - эксперт
09:00 11/01/2017  |  Лента новостейНа сигаретных пачках в Армении и других странах ЕАЭС появятся новые "страшные" картинки
14:58 05/01/2017  |  Лента новостейМИД Белоруссии: Лукашенко не подписывал Таможенный кодекс ЕАЭС
11:17 23/12/2016  |  Лента новостейИран собирается расширить отношения с ЕАЭС – Хасан Роухани
17:57 22/12/2016  |  Лента новостейПотенциал ЕАЭС по стимулированию экономического развития достаточно высок – президент Армении
16:57 22/12/2016  |  Лента новостейТигран Саркисян обсудил с Нурсултаном Назарбаевым повестку предстоящего заседания Высшего Евразийского экономического совета
14:57 22/12/2016  |  Лента новостейПремьер Армении считает проект Таможенного кодекса ЕАЭС чрезвычайно важным