Կարեն Կարապետյանը և Մաքսիմ Սոկոլովը քննարկել են հայ-ռուսական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ուղղված մի շարք հարցեր 02/11/2017 14:44 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության տրանսպորտի նախարար, Հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ռուսական կողմի համանախագահ Մաքսիմ Սոկոլովին, ով Հայաստան է ժամանել ԵԱՏՄ պետությունների տրանսպորտի բնագավառի լիազոր մարմինների ղեկավարների 6-րդ խորհրդակցությանը մասնակցելու նպատակով: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը և ՀՀ վարչապետի՝ Ռուսաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին առնչվող հարցեր: Ընդգծվել է, որ այդ ուղղությամբ արդեն իսկ առկա են առաջընթաց քայլեր:
Բարձր գանահատելով հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների մակարդակը՝ Կարեն Կարապետյանը կրկին նշել է, որ առկա է մեծ ներուժ մի շարք ուղղություններով դրանք խորացնելու համար:
Այդ առումով, վարչապետը կարևորել է հայ-ռուսական ներդրումային հիմնադրամի ստեղծումը, որը հնարավորություն կտա ռուսական կապիտալը համատեղ նախագծերի միջոցով ներգրավել հայաստանյան բիզնեսում, նպաստել առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացմանը:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է նաև գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը և գոհունակությամբ նշել, որ ռուսական կողմի հետ արդեն իսկ հստակ քայլեր են իրականացվում գյուղտեխնիկայի մատակարարման գործընթացի ուղղությամբ:
Կարեն Կարապետյանը և Մաքսիմ Սոկոլովն անդրադարձ են կատարել տրանսպորտային ոլորտում համագործակցությանը, ենթակառուցվածքների բարելավմանն ու զարգացմանը, Իրանի հետ սահմանին ազատ տնտեսական գուտու ստեղծման ծրագրին և դրանում ռուսական ընկերությունների ներգրավմանը վերաբերող հարցերի: ՌԴ տրանսպորտի նախարարն ընդգծել է, որ Մեղրիում ստեղծվելիք ազատ տնտեսական գոտին ռուսական բիզնեսի համար կարող է լավ հարթակ հանդիսանալ իրանական շուկայի հետ առևտրատնտեսական կապերի խորացման ուղղությամբ:
Սոկոլովի խոսքով՝ այս ծրագիրը փոխշահավետ կարող է լինել բոլոր կողմերի համար:
Կարեն Կարապետյանը և Մաքսիմ Սոկոլովը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու արդյունավետ գործակցությունը և նոր թափ հաղորդելու երկկողմ առևտրատնտեսական կապերին:

Министр транспорта РФ на встрече с премьером Армении заявил о важности создаваемой в Мегри свободной экономической зоны 02/11/2017   16:30  |  Лента новостей
Премьер-министр  Армении Карен Карапетян в субботу принял министра транспорта ЕФ, председателя российской части Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Российской Федерацией Максима Соколова. Об этом сообщает пресс-служба армянского правительства.
Соколов прибыл  в Армению с целью участия в шестом совещании глав уполномоченных органов государств-членов ЕАЭС в сфере транспорта.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся дальнейшего развития армяно-российских отношений и хода выполнения договоренностей, достигнутых в рамках официального визита премьер-министра Армении в Россию. В ходе встречи было подчеркнуто, что в данном направлении уже предприняты  шаги и есть прогресс.
Высоко оценивая уровень армяно-российских союзнических отношений, Карен Карапетян вновь констатировал наличие большого потенциала для их углубления по ряду направлений.
В этом плане премьер-министр придал важность созданию армяно-российского инвестиционного фонда, который позволит привлечь российский капитал в бизнес-сферу Армении посредством совместных проектов, способствуя росту объемов товарооборота.
Глава правительства Армении подчеркнул также необходимость углубления сотрудничества в сфере сельского хозяйства и выразил удовлетворение предпринимаемыми с российской стороной конкретными шагами в направлении процесса поставок сельхозтехники.
Карен Карапетян и Максим Соколов затронули вопросы, касающиеся сотрудничества в транспортной сфере, улучшения и развития инфраструктур, программы создания свободной экономической зоны на границе с Ираном и участия в ней российских компаний. Министр транспорта РФ подчеркнул, что создаваемая в Мегри свободная экономическая зона может стать для российского бизнеса хорошей площадкой для углубления торгово-экономических связей с иранским рынком. По словам Максима Соколова, эта программа может быть взаимовыгодной для всех сторон.
Карен Карапетян и Максим Соколов выразили готовность продолжать эффективное сотрудничество и придать новый импульс двусторонним торгово-экономическим связям.
12:19 05/01/2017  |  Лента новостейЕреван подтверждает стратегический альянс с Москвой - посол Армении в Мексике
13:34 22/12/2016  |  Лента новостейГалуст Саакян обсудил с Леонидом Калашниковым армяно-российское межпарламентское сотрудничество
00:23 22/12/2016  |  Лента новостейСерж Саргсян: для Армении и России важно активное сотрудничество в сфере защиты прав человека
14:17 21/12/2016  |  Лента новостейНовым соглашением между правозащитными органами Армении и РФ будет внедрен институт спецпредставителей – Арман Татоян
11:45 21/12/2016  |  Лента новостейВиген Саркисян оценил значение российского фактора в контексте национальной безопасности Армении
13:17 26/11/2016  |  Лента новостейАрмению и Россию связывают особые братские отношения и вековые узы дружбы – Дмитрий Медведев