Հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանաման ռեժիմի խախտումների աճ է արձանագրվել 02/10/2017   09:33  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Փետրվարի 9-ին և լույս 10-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում արձանագրվել է հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանաման ռեժիմի խախտումների աճ: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետերից, տարբեր տիպի նռնականետերից ու հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 70 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1000 կրակոց:
Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել առաջնային գծի արևելյան, հարավային և հյուսիսարևելյան ուղղություններում: Նշված հատվածներում ադրբեջանական զինուժը ականանետից ու նռնականետերից ընդհանուր առմամբ արձակել է 34 արկ, որից 24-ը ականանետերից, 10-ը՝ նռնականետերից:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը տիրապետում են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանն առաջնագծում՝ խիստ անհրաժեշտության դեպքում պատասխանելով հակառակորդի նախահարձակ գործողություններին:

Минобороны НКР сообщает о росте числа нарушений режима перемирия с азербайджанской стороны 02/10/2017   09:38  |  Карабахский конфликт
Рост числа нарушений азербайджанскими ВС режима прекращения огня зафиксирован в ночь на 10-е февраля на линии соприкосновения, сообщает пресс-служба Министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики.
В указанный период противник нарушил режим перемирия почти 70 раз, ведя обстрел из 60-ти и 82-ти мм минометов, гранатометов различного типа и стрелкового оружия.
Сообщается, что ВС Азербайджана произвели по армянским позициям более 1000 выстрелов.
Наиболее интенсивные нарушения зафиксированы на восточном, южном и северо-восточном направлениях передовой линии.
На указанных участках азербайджанские ВС из минометов и гранатометов выпустили в общей сложности 34 снаряда, из которых 24 из минометов, а 10- из гранатометов.
“Передовые подразделения Армии обороны НКР  владеют оперативно-тактической ситуацией на передовой, прибегая при крайней необходимости к ответным мерам на наступательные действия противника”, - отмечается в сообщении.