Լապշինի արտահանձման փաստն ակնհայտորեն կապված է խոսքի ազատության նկատմամբ ոտնձգության հետ. ՄԻՊ 02/08/2017   12:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ Ալեքսանդր Լապշինի գործով:
Ալեքսանդր Լապշինի ձերբակալումը և նրա արտահանձնումը չի կարող որևէ նշանակություն ունենալ Արցախում լրագրողների ու իրավապաշտպանների աշխատանքի համար: Այդ աշխատանքը համարվել և միշտ կհամարվի իրավաչափ. սա է սկզբունքը: Այս մասին հայտարարել էՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը:
Ա.Լապշինի արտահանձման փաստն ակնհայտորեն կապված է խոսքի ազատության նկատմամբ ոտնձգության հետ: Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնվելուց անմիջապես հետո ձեռնաշղթաներ կրող լրագրողին դիմակավորված ուժային անձանց կողմից ուղեկցումը ու դրա լայն լուսաբանումն արդեն իսկ վկայում են նրա նկատմամբ արգելված վերաբերմունքի ակնհայտ հատկանիշների մասին:
Միջազգային լրագրողների, իրավապաշտպանների կողմից այցելությունները Արցախ խթանելը, միջազային հանդիպումներին Արցախի ժողովրդավարական ինստիտուտների մասնակցությանը նպաստելը պետք է լինեն յուրաքանչյուրիս աշխատանքի հիմնարար ուղղություններից մեկը: Այդ ուղղությամբ հիմնարար աշխատանք տանելուն այլընտրանք չկա:
11:08 08/02/2017  |  Միջազգային լրահոսԼապշինի գործը դառնալու է հակադարձ նախադեպ` մեծացնելով հետաքրքրությունն Արցախի նկատմամբ. Ռուբեն Մելիքյան
17:48 06/02/2017  |  Միջազգային լրահոսԼապշինը Բելառուսի Գերագույն դատարանում բողոքարկել Է իրեն Ադրբեջանին հանձնելու վճիռը
17:28 03/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԼապշինի գործը նպատակ է հետապնդում լռեցնել Արցախի վերաբերյալ ազատ խոսքը. ԼՂՀ ՄԻՊ
13:56 02/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԼապշինի գործով ՀՀ ՄԻՊ-ն աշխատում է հեղինակավոր կազմակերպությունների հետ
13:04 01/02/2017  |  Միջազգային լրահոսՌԴ ՄԻՊ-ն անթույլատրելի է համարել լրագրող Լապշինի հանձնումը Ադրբեջանին

Омбудсмен Армении: факт экстрадиции блогера Лапшина из Минска в Баку явно связан с посягательством на свободу слова 02/08/2017   12:43  |  Лента новостей
Задержание и экстрадиция известного российско-израильского блогера Александра Лапшина не могут иметь какого-либо значения для работы журналистов и правозащитников в Нагорно-Карабахской Республике (НКР).Об этом говорится в комментарии омбудсмена Армении Армана Татояна в связи с экстрадицией Александра Лапшина в Азербайджан.
По словам Татояна, эта работа всегда считалась и будет считаться правомерной.
“Факт экстрадиции А.Лапшина явно связан с посягательством на свободу слова”, – подчеркнул Арман Татоян.
Он добавил, что сопровождение журналиста, который непосредственно после передачи Азербайджану был в наручниках, силовиками в масках и широкое освящение этого уже свидетельствуют о явных признаках запрещенного обращения с ним.
“Стимулирование посещений Арцаха иностранными журналистами, правозащитниками, способствование участию демократических институтов НКР в международных встречах должны стать неотъемлемой частью работы каждого из нас. Альтернативы финдаментальной работе в данном направлении нет”, – заявил омбудсмен Армении.
Как сообщало РИА Новости, экстрадированный из Минска в Баку российско-израильский блогер Александр Лапшин прибыл в аэропорт специальным рейсом в наручниках и в сопровождении двух сотрудников Службы госбезопасности республики.Лапшин этапирован в следственный изолятор №1 Пенитенциарной службы министерства юстиции Азербайджана.Экстрадированный из Минска в Баку блогер Лапшин этапирован в СИЗО
12:56 25/01/2017  |  Международные новостиБлогер Лапшин обжаловал в суде решение Минска выдать его Баку
18:38 21/01/2017  |  Лента новостейЮрист из Армении порекомендовал родным Лапшина обратиться в ООН для предотвращения выдачи блогера Баку