Հակառակորդը դիմել է սադրիչ գործողությունների. ԼՂՀ ՊՆ-ի հայտարարությունը 02/07/2017   20:46  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Այսօր ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ առաքելությանը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տեղի ունեցած դիտարկման ժամանակ իր առաջնային դիրքեր դուրս չբերելուց հետո,  շփման գծում նորից դիմել է սադրիչ գործողությունների: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ-ն։
Ժամը 17:00-ից 18:50-ն ընկած ժամանակահատվածում հակառակորդն իր բնակավայրերի մերձակայքում տեղակայված կրակային հենակետերից 85մմ-ոց Դ-44 տիպի հրանոթներից ուղիղ նշանառությամբ արկակոծության է ենթարկել ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերը: Բացի հրանոթներից ադրբեջանական զինուժը ինչպես արևելյան, այնպես էլ հյուսիսային (Թալիշ) ուղղությամբ կիրառում է տարբեր տրամաչափի ականանետեր: Այս պահի դրությամբ, հրանոթներից և ականանետերից, ընդհանուր առմամբ, արձակվել է  46 արկ, որից 22-ը հրանոթներից, 24-ը՝ ականանետերից:
Հակառակորդի նախահարձակ գործողությունների հետևանքով ՊԲ-ն կորուստներ չունի:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված սադրիչ գործողությունների և դրանց հետևանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է պաշտոնական Բաքվի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա: Նման սադրանքերի շարունակականության դեպքում ԼՂՀ պաշտպանության բանակն, Արցախի պետական սահմանների անվտանգությունն ապահովելու նպատակով, իրեն իրավունք է վերապահում դիմելու ոչ համարժեք քայլերի:

Азербайджан прибег к провокациям на линии соприкосновения с ВС НКР сразу же после мониторинга ОБСЕ 02/08/2017 00:15 | Карабахский конфликт
Азербайджанские ВС 7 -го февраля прибегли к провокационным действиям на линии соприкосновения с ВС Нагорно-Карабахской Республики срезу же после мониторинга ОБСЕ, сообщает пресс-служба Министерства обороны НКР.
«Азербайджанская сторона после планового мониторинга ОБСЕ на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения, в ходе которого не вывела миссию на свои передовые рубежи, вновь прибегла к провокационным действиям на передовой», - говорится в сообщении.
В период с 17:00 по 18:50 противник с огневых точек, расположенных близ своих населенных пунктов, из 85-миллиметровых противотанковых орудий типа Д-44 обстреливал прямой наводкой боевые позиции Армии обороны, дислоцированные в восточном направлении. Помимо орудий азербайджанские ВС как в восточном, так и в северном (Талиш) направлениях применяют также минометы различных калибров. По положению на данный момент из пушек и минометов, в целом, было выпущено 46 снарядов, из которых 22 из пушек, а 24 - из минометов.
В результате наступательных действий противника Армия обороны НКР потерь не понесла.
«Министерство обороны НКР заявляет, что вся ответственность за предпринятые Азербайджаном провокационные действия и их последствия ложится на военно-политическое руководство официального Баку. В случае продолжения подобных провокаций Армия обороны НКР для обеспечения безопасности государственных границ Арцаха оставляет за собой право прибегнуть к несоразмерным шагам», - подчеркивается в сообщении.