Կարեն Կարապետյանը և Պյոտր Սվիտալսկին քննարկել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ գործակցությանը վերաբերող հարցեր 02/07/2017   14:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Քննարկվել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից մինչ օրս կատարված քայլերը, մասնավորապես, օրենսդրական բարեփոխումները և ընդունված որոշումները, Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի շրջանակում իրականացված աշխատանքները: Անդրադառնալով առաջիկա անելիքներին՝ վարչապետը նշել է, որ ներկայում մշակվել է օրենսդրական նոր փաթեթ, որի շրջանակում նախատեսվում է ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի հիման վրա հակակոռուպցիոն անկախ կանխարգելիչ մարմնի ստեղծում:
Այդ փաթեթով ամբողջովին վերանայվել են գործող հայտարարագրման և շահերի բախման համակարգերը: Աշխատանքներ են տարվում նաև կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության որակի կատարելագործման ուղղությամբ: Ներկայում Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի քննարկումների հիման վրա մշակվում են մի շարք կարևոր օրենսդրական նախագծեր, որոնք ուղղված են բոլոր ոլորտներում կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջոցառումների արդյունավետությունը և հաջողությունը կախված է նաև հասարակության քաղաքացիական դիրքորոշումից, և կառավարությունն աշխատելու է հանրության հետ հետադարձ կապն ակտիվացնելու ուղղությամբ, այդ թվում նաև՝ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի աշխատանքներին նոր թափ հաղորդելու միջոցով: Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ կառավարությունը բաց է առաջարկությունների համար՝ կարևորելով ԵՄ գործընկերների հետ համագործակցությունը:
Պյոտր Սվիտալսկին ողջունել է ՀՀ կառավարության ջանքերը՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործում և վարչապետին փոխանցել բիզնես հանրության շնորհակալությունը ոլորտին վերաբերող որոշումների և օրենսդրական նախաձեռնությունների համար: Նա նշել է, որ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունը պատրաստ է շարունակել համագործակցությունը ՀՀ կառավարության հետ՝ վարչապետի նախանշած առաջնահերթությունների և հակակոռուպցիոն բարեփոխումների տրամաբանության շրջանակում:
Վարչապետը և ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը մտքեր են փոխանակել Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի շրջանակում համատեղ ծրագրերի հնարավորությունների շուրջ:
17:17 01/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՊյոտր Սվիտալսկին ակնկալում է 2017-ին տեսնել իրական փոփոխություններ կոռուպցիայի դեմ պայքարում
15:53 24/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՍվիտալսկին լիահույս է ընտրատեղամասերում տեսախցիկների տեղադրման շուրջ խելամիտ լուծում գտնելու հարցում
13:40 24/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՍվիտալսկին ՀՀ-ԵՄ շրջանակային համաձայնգրի շուրջ բանակցություններն այս տարի ավարտին հասցնելու լուրջ հեռանկար է տեսնում
13:13 20/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ն գտնվում է կարևոր փուլում և պետք է քննարկի տնտեսական քաղաքականության փոփոխություններ. ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան. Tert.am
19:53 30/08/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում կատարվելիք փոփոխությունների ընթացքը
09:13 19/08/2016  |  ՄամուլԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին վթարի Էր ենթարկվել իր հեծանվով. «Հայկական Ժամանակ»
14:59 13/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ Նախագահն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիին
14:45 16/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է ՀՀ-ում հավատարմագրված ԵՄ երկրների դեսպաններին՝ Պյոտր Սվիտալսկիի գլխավորությամբ
15:36 03/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ նախագահն ընդունել է Պյոտր Սվիտալսկուն
14:25 30/10/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՍեյրան Օհանյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ գրասենյակի նորանշանակ ղեկավարին

Премьер-министр Армении обсудил с главой делегации ЕС вопросы сотрудничества в сфере борьбы с коррупцией 02/07/2017 15:21 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял во вторник руководителя делегации ЕС в Республике Армения, посла Петра Свитальского.
Как сообщает пресс-служба армянского правительства, в ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся сотрудничества в сфере борьбы с коррупцией.
Карен Карапетян предпринятые правительством Армении шаги, в частности проведенные законодательные реформы и принятые решения, работу, проведенную в рамках Совета по борьбе с коррупцией. Коснувшись предстоящих планов, премьер Армении отметил, что в настоящее время разработан новый законодательный пакет, в рамках которого планируется создание независимого превентивного антикоррупционного органа на основе Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц РА.
В рамках данного пакета полностью пересмотрены действующие системы декларирования и столкновения интересов. Ведутся работы также в направлении совершенствования расследования коррупционных преступлений. В настоящее время на основе обсуждений Совета по борьбе с коррупцией разрабатывается ряд важных законодательных проектов, которые нацелены на снижение коррупционных рисков во всех сферах.
Премьер подчеркнул, что эффективность и успех мероприятий по борьбе с коррупцией зависят и от гражданской позиции общества, и правительство предпримет шаги по активизации обратной связи с обществом, в том числе и посредством придания нового импульса деятельности Совета по борьбе с коррупцией. Карен Карапетян отметил, что правительство открыто для предложений, придав важность сотрудничеству с партнерами из ЕС.
Глава делегации ЕС в Армении Петр Свитальский приветствовал усилия правительства Армении в деле по борьбе с коррупцией и передал Карену Карапетяну слова благодарности бизнес-сообщества за принятые решения и законодательные инициативы относительно сферы.
Петр Свитальский заявил о готовности делегации ЕС в Армении к продолжению сотрудничества с правительством РА в рамках логики обозначенных премьером приоритетов и антикоррупционных реформ.
Премьер-министр Армении и глава делегации ЕС в Армении обменялись мнениями относительно возможностей совместных проектов в рамках Центра стратегических инициатив.