Նախագահ Սերժ Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Թաիլանդի նորանշանակ դեսպանը 02/07/2017   14:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Թաիլանդի Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիանգսակ Քիթիչայսերին (նստավայրը՝ Մոսկվա): Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին և մաղթել հաջողություններ մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում: Ընդգծելով, որ պատմականորեն ձևավորված հայ-թաիլանդական բարեկամական ամուր հարաբերությունների վրա հիմնված կապերը Հայաստանի անկախացումից հետո շարունակում են զարգանալ նույն ոգով, Նախագահը, այդուհանդերձ, անհրաժեշտ է համարել նոր թափ հաղորդել փոխգործակցությանը՝ նկատի առնելով ամենատարբեր ոլորտներում համագործակցության առկա մեծ ներուժն ու ստեղծված նախադրյալները:
Դեսպան Քիթիչայսերին նշել է, որ արդեն մի շարք հանդիպումներ ու քննարկումներ է ունեցել Հայաստանում՝ հայ-թաիլանդական առևտրատնտեսական կապերն ամրապնդելու և համագործակցությունը փոխշահավետ ու հեռանկարային մի շարք ոլորտներում՝ ոսկերչություն, զբոսաշրջություն, գյուղատնտեսություն, դեղագործություն և այլն, զարգացնելու ուղղությամբ ակտիվ քայլեր ձեռնարկելու համար:
Դեսպանը և ՀՀ Նախագահը երկուստեք գոհունակությամբ են խոսել նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում երկու բարեկամ երկրների փոխգործակցության մասին:
Թաիլանդի դեսպանը նշել է, որ իր երկիրը հետաքրքրված է ԵԱՏՄ-ի հետ համագործակցությունը զարգացնելու հարցում և այդ նպատակով ակնկալում է Միության անդամ Հայաստանի աջակցությունը ևս:

Президент Армении констатировал наличие большого потенциала для сотрудничества с Таиландом в самых различных отраслях 02/07/2017 16:39 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял верительные грамоты новоназначенного посла Королевства Таиланд в Республике Армения Криангсака Киттичайсари (резиденция в Москве).
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, президент поздравил посла и пожелал успехов в деле осуществления дипломатической миссии в нашей стране.
Подчеркнув, что армяно-таиландские связи, основанные на исторически сформировавшихся прочных дружественных отношениях, после обретения Арменией независимости продолжают развиваться в том же духе, президент, тем не менее, счёл необходимым придать новую энергию взаимодействию, учитывая большой потенциал и созданные предпосылки для сотрудничества в самых различных отраслях.
Посол Киттичайсари отметил, что уже провел ряд встреч и обсуждений в Армении с тем, чтобы предпринять активные шаги для укрепления армяно-таиландских торгово-экономических связей и в направлении развития сотрудничества в ряде взаимовыгодных и перспективных сфер, таких как ювелирная, туризм, сельское хозяйство, фармацевтика и другие
Посол и президент Армении обоюдно выразили удовлетворение по поводу взаимодействия двух дружественных стран в рамках международных организаций.
Посол Таиланда отметил, что его страна заинтересована в развитии сотрудничества с ЕАЭС и в этом вопросе рассчитывает также на помощь члена Союза - Армении.