Մինչև 1 մլն դրամի պետական գնումներին կարող են մասնակցել նաև անփորձ ընկերությունները 02/06/2017   10:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ստարտ ափերը» հիմնականում պետական գնումների համակարգի չափորոշիչներին չեն բավարարում, սակայն դրանց ներգրավման համար ներդրվել են գործիքակազմեր: «Արմենպրես»-ի
հաղորդմամբ` այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը: Նրա խոսքով` այդ գործիքակազմը մինչև մեկ մլն դրամի գնումներին մասնակցությունն է, որոնք թույլ են տալիս, որ անփորձ ընկերությունները կարողանան մասնակցել դրանց:
«Փորձը ցույց է տալիս, որ պետական գնումներին սովորաբար մասնակցում են միջին և խոշոր ընկերությունները, քանի որ նրանք կարողանում են լավ գնով, լավ որակով մատակարարել: Գնումները հարկատուների փողերի միջոցով որոշակի ապրանքների և ծառայությունների ձեռքբերումն է և այն պետք է կատարվի նվազագույն գնով և առավելագույն արդյունքով: Այդ առումով պետք է լինի այն ընկերությունը, որն ունակ է այդ պահանջը բավարարելու-,«ասաց նախարարը:
Վարդան Արամյանը նաև խորհուրդ տվեց հետևել ոչ թե «ստարտ ափերի» թվին, այլ պետական գնումների մրցույթին մասնակցող մասնակիցների մրցունակության ցուցանիշին, որն աճել է: Նրա ներկայացմամբ` եթե երկու տարի առաջ ցուցանիշը 2,5 էր, ապա այժմ այն կազմում է 3,5:
«Էլեկտրոնային աճուրդների համալրման արդյունքով մեր նպատակն այդ ցուցանիշի բարձրացնումն է»,- ավելացրեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը:
10:41 26/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԳնումների ոլորտում գնում ենք հակակոռուպցիոն համարձակ քայլերի. նախարար
17:49 18/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍARMEPS էլեկտրոնային գնումների համակարգը կատարելագործվում է
16:07 03/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՊետական կազմակերպությունները գնումներ կիրականացնեն Armeps համակարգով
18:06 06/10/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳնումները մասնակի կկենտրոնացվեն.վարչապետի նոր հանձնարարականը
16:24 04/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՔԿՀ-ներում կատարվող կասկածելի գնումների վերաբերյալ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել. ՀՔԱ
09:23 01/09/2016  |  ՄամուլԱյսուհետ պաշտոնյաները ավիատոմսեր պետք է ձեռք բերեն «Էկենգ» ընկերության միջոցով. «Հայկական Ժամանակ»
12:59 25/08/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը հանձնարարեց պատասխանատվության ենթարկել գնման գործընթացը խախտող բոլոր պատասխանատուներին
15:09 07/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՄշակվել է գնումների հաշվետվողականության համապատասխան մոդուլ
09:11 14/06/2016  |  ՄամուլԿառավարությունը կրճատել է «մեկ անձից» կատարվող գնումները. «Հայկական Ժամանակ»
09:01 14/06/2016  |  ՄամուլՊՆ-ն ձվի մատակարար «Արաքս» թռչնաֆաբրիկայի հետ նոր պայմանագիր է կնքել՝ ավելի ցածր գնով. «Ժողովուրդ»

В конкурсе на осуществление госзакупок на сумму до 1 млн. драмов могут принять участие и компании без опыта 02/06/2017 12:28 | Лента новостей
Стартапы, в основном, не соответствуют стандартам системы государственных закупок, однако с целью их привлечения для участия в процессе был внедрен инструментарий. Об этом, как передает “Арменпресс”, в беседе с журналистами в понедельник заявил министр финансов Армении Вардан Арамян.
По его словам, речь идет о предоставлении компаниям без опыта возможности принимать участие в конкурсах на госзакупки стоимостью до 1 млн драмов.
“Опыт показывает, что обычно в конкурсах на осуществление госзакупок принимают участие крупные и средние предприятия, поскольку они умеют обеспечивать качество поставок по хорошей цене. Госзакупки – это приобретение товаров и услуг на средства налогоплательщиков, посему они должны осуществляться по минимальным ценам, но с максимальной результативностью. Следовательно, выбор падает на компании, которые в состоянии удовлетворять этим требованиям”,- сказал Вардан Арамян.
По его словам, следует присмотреться не к числу стартапов, а к показателю конкурентоспособности участников, который вырос. Если еще 2 года назад этот показатель был 2,5, то сегодня - 3,5. Цель организации электронных торгов – повышение данного показателя”,- отметил министр финансов Армении.