Կալանավորը փախուստի էր դիմել՝ սանհանգույցի պատուհանից դուրս գալու միջոցով 02/06/2017 12:08 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով պարզվել են «Նուբարաշեն» ՔԿ հիմնարկի կալանավորի՝ «Արմենիա» բժշկական կենտրոնից փախուստի դիմելու հանգամանքները։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2017 թվականի փետրվարի 4-ին ահազանգ էր ստացվել, որ բժշկական օգնություն ստանալու նպատակով «Արմենիա» բժշկական կենտրոն տեղափոխված «Նուբարաշեն» ՔԿ հիմնարկի կալանավոր Ս.Գրիգորյանը դիմել է փախուստի։
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ գողություն կատարելու և գողության փորձի մեջ մեղադրվող Ս.Գրիգորյանը (վերջինիս վերաբերյալ քրեական գործը գտնվում է դատարանի վարույթում) փետրվարի 4-ի վաղ առավոտյան տեղափոխվել է բժշկական կենտրոնի առաջին հարկում գտնվող կոտրվածքների բաժանմունքի հիվանդասենյակներից մեկը՝ համապատասխան բուժօգնություն ստանալու համար։
Նախնական տվյալներով՝ կալանավորը հիվանդասենյակից դուրս է եկել սանհանգույց գնալու պատրվակով, որտեղ պատուհանից դիմել է փախուստի: Պարզվել է բժշկական կենտրոնում Ս.Գրիգորյանի պահպանության համար պատասխանատու իրավասու անձանց շրջանակը։
Դեպքի առթիվ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 355-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Քրեական գործի շրջանակներում ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական, օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների արդյունքում նույն օրը՝ փետրվարի 4-ին, փախուստի դիմած կալանավորը հայտնաբերվել է և ներկայացվել վարույթն իրականացնող մարմնին։

Установлены обстоятельства побега заключенного из столичной больницы – СК Армении 02/06/2017   13:19  |  Криминальная хроника
В рамках расследуемого следственным отделом по административным районам Ачапняк и Давташен следственного управления Следственного комитета Армении по городу Ереван уголовного дела установлены обстоятельства побега заключенного уголовно-исполнительного учреждения "Нубарашен" из медцентра "Армения", сообщает пресс-служба СК республики.
Согласно информации, 4-го февраля 2017 года поступил сигнал о том, что заключенный УИУ “Нубарашен” С.Григорян сбежал из медицинского центра "Армения", куда он был доставлен для оказания  ему медицинской помощи.
В результате предпринятых мероприятий было установлено,  что С.Григорян, обвиняемый в совершении кражи и попытке кражи(уголовное дело в отношении него находится в производстве суда), ранним утром 4-го февраля был доставлен в одну из палат в отделении травматологии, располагающемся на первом этаже медцентра, для оказания ему медпомощи.
По предварительным данным, заключенный вышел из палаты под предлогом посещения туалета, где выбрался из окна и сбежал. Уточнен круг компетентных лиц, ответственных за охрану С.Григоряна в медцентре.
По данному факту расследуемого следственным отделом по административным районам Ачапняк и Давташен возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 315 (Служебная халатность) и части 1 статьи 355 (Побег из места лишения свободы, из места содержания арестованных или из места содержания задержанных) Уголовного кодекса РА.
“В результате предпринятых в рамках уголовного дела следственных и оперативно-розыскных мероприятий в тот же день, 4-го февраля,  сбежавший заключенный был обнаружен и доставлен в  орган, осуществляющий производство.  О принимаемых по результатам расследования процессуальных решениях будет сообщено дополнительно”, - отмечается в сообщении.