Նախագահը ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրենին 02/03/2017   14:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է տարածաշրջանային այցով Հայաստանում գտնվող Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստիան Դանիելսոնին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին և հույս հայտնել, որ մեր երկրում գտնվելու այս երկու օրերին պարոն Դանիելսոնն արդյունավետ և օգտակար հանդիպումներ ու քննարկումներ է ունեցել:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է արձանագրել, որ նախորդ երկու տարիները Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության տեսանկյունից առանձնացել են ակտիվությամբ՝ զգալիորեն աշխուժացել է քաղաքական երկխոսությունը, տարբեր ոլորտներում ընդլայնվել է համագործակցությունը:
Այդ համատեքստում Նախագահը կարևորել է բարձրաստիճան փոխայցելությունները՝ հիշատակելով վերջին շրջանում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի, ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցերը Հայաստան:
Ընդգծելով, որ ակտիվորեն շարունակվում են Հայաստանի և Եվրամիության միջև նոր շրջանակային համաձայնագրի բանակցությունները, զրուցակիցները երկուստեք հույս են հայտնել, որ առաջիկայում գործընթացը կմտնի ավարտական փուլ: Քրիստիան Դանիելսոնը կարևորել է ՀՀ Նախագահի սպասվող այցը Բրյուսել, որը, նրա համոզմամբ, նոր լիցք կհաղորդի փոխգործակցության զարգացմանը:
Հանրապետության Նախագահը ՀՀ-ԵՄ համագործակցության կարևոր ձեռքբերումների թվում նշել է ԵՄ խորհրդի կողմից Հայաստանի հետ ընդհանուր ավիացիոն գոտու շուրջ բանակցությունների մանդատը հաստատելու որոշման ընդունումը և հավաստիացրել, որ մեր երկիրը այսուհետ ևս պատրաստակամ է առաջ մղելու Եվրոպական միության հետ փոխգործակցությունը բարեփոխումների խթանման, շարժունակության, արդյունավետ կառավարման, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, տնտեսական համագործակցության և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ բնագավառներում:
Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրամիությանը՝ այս գործընթացում Միության կողմից ներդրվող ջանքերի ու ռեսուրսների, այդ թվում՝ գալիք ՀՀ խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ տրամադրած աջակցության համար:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել է Գործընկերության առաջնայնությունների շուրջ բանակցային գործընթացը:
ՀՀ Նախագահը և Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրենը հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային խնդիրների ու մարտահրավերների վերաբերյալ:

Серж Саргсян и Кристиан Даниельсон надеются, что переговоры вокруг нового соглашения между Арменией и ЕС скоро вступят в завершающую стадию 02/03/2017   16:08  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял находящегося в Армении с региональным визитом генерального директора Европейской Комиссии по вопросам соседства и переговоров по расширению Кристиана Даниельсона, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Армении приветствовал гостя и выразил надежду на то,  что за 2 дня нахождения в нашей стране господин Даниельсон провел плодотворные и полезные встречи и обсуждения.
Серж Саргсян с удовлетворением констатировал активизацию сотрудничества между Арменией и Евросоюзом в  последние два года: ощутимо оживился политический диалог, расширилось сотрудничество в различных сферах. В этом контексте президент подчеркнул важность взаимных визитов высокого уровня, упомянув о недавних визитах в Армению председателя Совета Европы Дональда Туска, высокого представителя Евросоюза по вопросам внешней политики и безопасности Федерики Могерини и других высокопоставленных должностных лиц.
Подчеркнув, что между Арменией и Евросоюзом активно продолжаются переговоры по новому рамочному соглашению, собеседники выразили надежду, что в ближайшем будущем процесс вступит в завершающую стадию. Кристиан Даниельсон подчеркнул важность предстоящего визита президента Армении в Брюссель, который, по его убеждению, придаст новый импульс развитию взаимодействия.
В ряду важных достижений сотрудничества Армении и Евросоюза, президент отметил принятие Советом ЕС решения об утверждении мандата переговоров вокруг общей авиационной зоны с Арменией и заверил в готовности Еревана к продвижению дальнейшего взаимодействия с Европейским союзом в вопросах стимулирования реформ, мобильности, эффективного управления, демократии, прав человека, экономического сотрудничества и других представляющих обоюдный интерес сферах. Серж Саргсян выразил благодарность за усилия и ресурсы, которые Евросоюз вкладывает в этот процесс, в том числе, за помощь оказанную перед предстоящими парламентскими выборами РА.
На встрече обоюдно была подчёркнута важность переговорного процесса вокруг приоритетов партнерства.
В ходе встречи президент Армении и генеральный директор Европейской Комиссии по вопросам соседства и переговоров по расширению обменялись также мнениями по региональным проблемам и вызовам.