Ճապոնիայի վարչապետ Շինձո Աբեն պատրաստ է զարգացնել հայ-ճապոնական հարաբերությունները 01/31/2017   11:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած խորհրդարանական պաշտոնական պատվիրակությանը հունվարի 30-ին ընդունել է Ճապոնիայի վարչապետ Շինձո Աբեն: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում վարչապետը գոհունակությամբ փաստել է, որ հայ-ճապոնական խորհրդարանական փոխգործակցությունը վերջին տարիներին զարգացման կարեւոր փուլ է թեւակոխել, ինչն իր դրական ազդեցությունն ունի երկու երկրների համագործակցության վրա:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ հույս հայտնել, որ հայ-ճապոնական արդյունավետ համագործակցությունը կխորանա նաեւ միջազգային բազմակողմ հարթակներում:
Գալուստ Սահակյանը Շինձո Աբեին է փոխանցել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Հայաստան այցի պաշտոնական հրավերը: Ճապոնիայի վարչապետն իր ջերմ ողջույններն է փոխանցել ՀՀ Նախագահին եւ նշել, որ երկու երկրների համագործակցությունն այժմ գտնվում է բարձր մակարդակում: Վարչապետ Շինձո Աբեն նշել է, որ պատրաստ է Հայաստանի Հանրապետության հետ առավել խորացնել եւ զարգացնել համագործակցությունը հնարավոր բոլոր ոլորտներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ու Ճապոնիայի վարչապետ Շինձո Աբեն քննարկել են նաեւ տնտեսության, առեւտրի, մշակույթի եւ տուրիզմի բնագավառներում համագործակցությանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաեւ նախանշել այլ ոլորտներում համագործակցության հնարավոր ուղիները:

Япония готова развивать и углублять сотрудничество с Арменией во всех возможных сферах - Синдзо Абэ 01/31/2017   12:05  |  Лента новостей
Премьер-министр Японии Синдзо Абэ на состоявшейся накануне встрече с председателем Национального Собрания Армении Галустом Саакяном заяви о готовности развивать и углублять сотрудничество с Арменией во всех возможных сферах.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, премьер Японии с удовлетворением констатировал, что армяно-японское парламентское взаимодействие в последние годы вступило в важный этап развития, оказывая позитивное влияние на сотрудничество двух стран.
Председатель НС поблагодарил за теплый прием и выразил надежду на углубление армяно-японского плодотворного сотрудничества также на различных международных площадках.
Галуст Саакян передал Синдзо Абэ официальное приглашение президента Армении Сержа Саргсяна посетить Армению. Премьер-министр Японии передал свои теплые приветствия президенту РА и отметил нынешний высокий уровень сотрудничества двух стран.
Спикер НС Армении и премьер-министр Японии обсудили также вопросы сотрудничества в области экономики, торговли, культуры и туризма, а также наметили возможные пути сотрудничества в других сферах.