Շինարարական պաստառի փոխարեն ներկրվել է սառեցված թռչնամիս 01/30/2017   13:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պետական եկամուտների կոմիտեի դիտակետում ԵԱՏՄ երկրներից ներկրվող ապրանքների նկատմամբ հսկողությունն է: Որոշ տնտեսվարողներ, օգտվելով ԵԱՏՄ երկիրներից ապրանքների ներմուծման գործընթացի ազատականացումից, սահմանին տարբեր հնարքներով փորձում են շրջանցել մաքսային հսկողությունը:
ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տեղեկացմամբ՝ ՊԵԿ նախաբացթողումային հսկողության վարչությունն օրերս նմանատիպ դեպք է բացահայտել. ՀՀ քաղաքացին ՌԴ Վերին Լարս մաքսակետում հայտարարագրել  է 22,5 տոննա պաստառ: Այնինչ, Բագրատաշենի մաքսակետում ՆՀՎ աշխատակիցները, «Rapiskan» ռենտգեն համակարգով զննելով բեռը, մաքսային կանոնների ակնհայտ խախտում են արձանագրել: Նրանց ուշադրությունից չի վրիպել նաև այն հանգամանքը, որ պաստառը փորձել էին տեղափոխել սառնարանային բեռնատարով: Զննման արդյունքում պարզվել է, որ քաղաքացին շինարարական պաստառի փոխարեն փորձել է սառեցված թռչնամիս ներկրել:
2016-2017 թվականների ընթացքում հայտնաբերվել է ԵԱՏՄ երկրներից տեղափոխվող բեռների վերաբերյալ մաքսային կանոնների խախտման 35 դեպք: Իրավախախտները հիմնականում փորձ են արել չհայտարարագրված կամ տարանցիկ սխալ հայտարարագրմամբ հանրապետություն ներկրել պարենային, տնտեսական ապրանքներ, կոսմետիկ միջոցներ, ավտոպահեստամասեր և այլն: Սակայն մաքսային իրավախախտումների բոլոր փորձերը կանխվել են:
13:56 27/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՊԵԿ-ը շուրջ 1 մլրդ 624 մլն դրամ եկամտային հարկի գումար է վերադարձրել
13:53 25/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՏնտեսավարողները կարող են կամավոր ընտրել շահութահարկի կանխավճարային այլընտրանքային համակարգը
12:27 23/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՊԵԿ-ը 52%-ով կրճատել է ստուգումների քանակը
21:06 15/01/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՁերբակալվել է ՊԵԿ անվտանգության մաքսային տեսուչ
17:04 27/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՆոր արտոնյալ պայմաններ՝ օրինապահ հարկ վճարողների համար
16:09 23/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՊԵԿ-ը նախատոնական օրերին ձեռնարկում է կոռուպցիոն երևույթների կանխարգելման հատուկ միջոցառումներ
18:17 15/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ ֆինանսավորմամբ հարկային բարեփոխումների ծրագիրն ավարտվեց
09:02 14/12/2016  |  ՄամուլՄաշտոցի հարկային տեսչության նախկին պետը ապօրինի բաժին է պահե՞լ. «Հրապարակ»

Предотвращена попытка незаконного импорта в Армению замороженной курятины под видом строительных обоев 01/30/2017   15:44  |  Лента новостей
Сотрудники Управления предпропускного контроля Комитета по госдоходам Армении выявили случай незаконного ввоза в республику замороженного мяса птицы через КПП "Баграташен" на армяно-грузинской границе, сообщает пресс-служба Комитета по государственным доходам Армении.
Согласно информации, гражданин Армении задекларировал на КПП “Верхний Ларс” партию строительных обоев весом 22,5 тонны. Однако, рентгеновский досмотр груза на КПП “Баграташен” позволил зафиксировать явное нарушение таможенных правил.
От таможенников не ускользнул тот факт, что товар пытались транспортировать в грузовике-рефрижераторе. Дополнительный досмотр установил, что импортер под видом строительных обоев пытался ввезти замороженное птичье мясо.
В сообщении отмечается, что  импорт из стран ЕАЭС находится под контролем ведомства, поскольку, пользуясь либерализацией процесса ввоза товаров из стран ЕАЭС, некоторые хозяйствующие субъекты при помощи разных уловок пытаются обойти таможенный контроль на границе.
“Всего в 2016-2017 годах было выявлено 35 случаев нарушения таможенных правил при перевозке грузов из стран ЕАЭС. Нарушители в основном пытались импортировать в Армению незадекларированные или неверно задекларированные как транзитные продовольственные и хозяйственные товары, косметические средства, автозапчасти и т.д.. Однако все попытки нарушения таможенных правил были пресечены”, - говорится в сообщении.