Առաջիկա օրերին ձյան տեղումները կշարունակվեն 01/30/2017   10:47  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Վաղը կեսօրից հետո հանրապետության տարածքին մոտենում է հաջորդ ցիկլոնը: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառել է ՀՀ ԱԻՆ «Հիդրոմետ» ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը:
Այսօր հատկապես Լոռիում, Տավուշում կտեղա թույլ ձյուն, մյուս մարզերում էական տեղումներ չեն սպասվում: Վաղը կեսօրից հետո հանրապետության տարածքին մոտենում է հաջորդ ցիկլոնը:
Հունվարի 31-ին կեսօրից հետո հանրապետության բոլոր մարզերում կսկսվի ձյուն և կշարունակվի մինչև փետրվարի 1-ի երեկո: Առանձին հատվածներում սպասվում է քամու ուժգնացում 15-20մ/վրկ, լեռնային առանձին գոտիներում նաև բուք, ցածր հորիզոնական տեսանելիություն:
Փետրվարի 2-ի գիշերվա առաջին կեսից տեղումները կդադարեն և փետրվարի 3-4-ին հանրապետության ողջ տարածքում կլինի պարզ առանց տեղումների եղանակ:
Փետրվարի 2-ի լույս 3-ի գիշերը եղանակի պարզեցմամբ և արկտիկական ցուրտ օդային զանգվածների ներխուժմամբ պայմանավորված օդի ջերմաստիճանը կտրուկ կնվազի: Շիրակում, Կոտայքում, Գեղարքունիքում, Արագածոտնի և Վայոց ձորի լեռնային գոտիներում գիշերը հասնելով -25….-30, Լոռիում -22…-27, Տավուշում -15….-20, Արագածոտնի և Վայոց ձորի նախալեռներում -17….-20, Սյունիքի հովիտներում -10…-15, Սյունիքի նախալեռներում -18…-23, Արցախում -12…-16, Արարատի և Արմավիրի մարզերում -20…-25, Երևանի բարձրադիր գոտում -16…-18, ցածրադիր գոտում -23…-25 աստիճանի:

Новые снегопады и похолодание ожидаются в Армении, столбик термометра в Ереване опустится до - 25 01/30/2017 11:10 | Информационная платформа
Очередной циклон достигнет территории Армении завтра после полудня, сообщил начальник отдела метеорологических прогнозов Армгидрометцентра Гагик Суренян на своей странице в социальной сети Facebook.
“Сегодня в особенности в Лорийской и Тавушской областях пойдет снег, а в остальных регионах существенных осадков не предвидится”, - написал Суренян.
По его словам, 31-го января после полудня во всех областях республики прогнозируется снег, осадки продолжатся до 1 февраля. В отдельных местностях ожидается усиление порывов ветра до 15-20 м/сек, в горных и предгорных зонах – метель и низкая видимость.
В ночь на второе февраля осадки прекратятся, и 3-4 февраля на всей территории республики установится ясная погода без осадков.
“В ночь со второго на третье февраля в связи с прояснением погоды и проникновением холодных арктических воздушных масс температура воздуха резко понизится. В горных районах Ширака, Котайка, Гегаркуника, Арагацотна и Вайц дзора столбик термометра ночью достигнет отметки в -- 25….-30°C, в Лори - 22…-27°, Тавуше - -15….-20°, предгорьях Арагацотна и Вайоц дзора - -17….-20°, долинах Сюника - -10…-15°, предгорьях Сюника - -18…-23°, Арцахе - -12…-16°, Араратской и Армавирской областях - -20…-25°. В высокогорных районах Еревана в ночное время суток ожидается до 16-18 градусов мороза, а в низменных зонах - -23…-25°”, - проинформировал синоптик.