Կազիմիրով․ Բաքուն փորձում է այս կամ այն ձեւով ձախողել ԵԱՀԿ ՄԽ միջնորդների նախաձեռնությունները 01/26/2017 16:23 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը արդեն ավելի քան 20 տարի է խլել ու դեռ ավելի շատ ժամանակ է պահանջում։
Եթե երկու հայկական կողմերը պատրաստակամություն են հայտնում աշխատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ միջնորդների (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա) առաջարկների շուրջ, ապա պաշտոնական Բաքուն չի էլ ձգտում դրան, այլ հակառակը, փորձում է այս կամ այն ձեւով խոչընդոտել միջնորդների նախաձեռնություններին կամ այս կամ այն ձեւով ձգձգել դրանց քննարկումը։ Այս մասին, «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ, «Նեզավիսիմայա գազետա» թերթում տպագրված իր հոդվածում գրում է ԵԱՀԿ ՄԽ նախկին համանախագահ, պաշտոնանկ արտակարգ ու լիազոր դեսպան Վլադիմիր Կազիմիրովը։
«Ավելին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը առաջվա պես դիմում է ռազմական գործողությունները վերսկսելու սպառնալիքներին։ Տպավորություն է ստեղծվում, որ Ադրբեջանի ներկա ղեկավարությունը ոչ մի կերպ չի կարողանում իրատեսականորեն գնահատել կարեւորագույն գործոննները ՝ նոր ռազմական համակարտության «գինը» սեփական ժողովրդի ու ամբողջ տարածաշրջանի համար, դրա հետեւանքները։ Չնայած, թվում էր, թե Բաքվի նախկին ղեկավարության սխալ հաշվարկները, 1991-1994 թթ․ ղարաբաղյան պատերազմի դասերը միանգամայն խրատական պետք է լինեին։ Չէ՞ որ հենց ՄԱԿ ԱԽ բանաձեւի պահանջով ռազմական գործողությունները դադարեցնելու դժկամությունը, սեփական հնարավորությունների գերագնահատումն էին հանգեցրել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ յոթ ադրբեջանական շրջանների կորստին, որն այդքան ցավագին է ընկալվում հիմա։
Բաքվի սխալների շարքին կարելի է դասել նաեւ ղարաբաղյան կարգավորման մասին իր մասնակցությամբ ստորագրված փաստաթղթերի նկատմամբ ոչ հազվադեպ դրսեւորվող անլուրջ վերաբերմունքը։ Թվում էր, թե Ադրբեջանի ԱԳՆ պատասխանատու աշխատակիցները նման փաստաթղթերի մասին պաշտոնապես արտահայտվելիս, պետք է ծայրաստիճան հավաստի ու զգույշ լինեն։ Բայց ոչ։ Վերջերս տված հարցազրույցում ԱՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Հիկմետ Գաջիեւը իր դատողություններ էր շարադրել 1994-95 թթ համաձայնագրի ու նույնիսկ դրա ինչ-որ հավելվածի մասին։ Համաձայնագիր ձեւակերպումն ինքնին անճշտություն է պարունակում։ Նման միասնական համաձայնագիր չի եղել։ Իրականում կան երկու համաձայնագրեր՝ 1994-ի մայիսի 12-ին կնքվածը հրադադարի մասին, ու 1995-ի փետրվարի 4-ին կնքվածը հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին։ Այդ երկու համաձայնագրերը ստորագրել են հակամարտության բոլոր կողմերը, ընդ որում անժամկետ։ Վերջին համաձայնագիրը առհասարակ Ադրբեջանի կողմից երկար ժամանակ անտեսվում էր։ Հնարավոր է դրա համար էլ այն «միացրել են» 1994-ի համաձայնագրին։
Ինչ վերաբերում է 1994-1995 թթ․ Գաջիեւի կողմից «համակցված» համաձայնագրի հատուկ հավելվածին, որը նրա խոսքով իբրեւ համաձայնագրի բաղկացուցիչն է, ես որպես այդ երկու նախագծերի հեղինակ, նման բան չեմ հիշում։ Իսկ եթե անկեղծ ասեմ՝ ոչ առաջին, ոչ երկրորդ համաձայնագրերը որեւէ հավելված չեն ունեցել, դա պարզապես հորինված է։ Մնում է միայն կռահել, թե ինչով է պայմանավորված նման հորինած տեղեկությունը՝ բաքվեցի դիվանագետի ոչ բարձր պրոֆեսիոնալիզմով ու անձնական սումբուրո՞վ, թե՞ Բաքվի իշխանությունների կողմից իրավիճակի միտումնավոր խեղաթյուրումով՝ քարոզչական կասկածելի շահերի ու ընթերցողին խաբելու համար։ Այս կոնտեքստում զարմանալի չէ նաեւ կեղծ մեղադրանքը Հայաստանի արտգործնախարարի հասցեին այն բանի համար, որ նա 94-95 թթ․ համաձայնագիրը աղավաղված է ներկայացնում։
Ինչպես արդեն նշեցինք, Բաքվի ղեկավարության վերաբերմունքը կառուցողականությամբ աչքի չի ընկնում նաեւ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների նախաձեռնությունների հանդեպ։ Գրեթե արգելափակվել են առաջնագծից դիպուկահարների հեռացման, միջադեպերի հետաքննում անցնացնելու ու դրա մեխանիզմների, վստահության միջոցառումների մասին եւ այլ առաջարկները, որոնք կարող էին նպաստել իրադրության կարգավորմանը շփման գծի երկայնքով ու բանակցային գործընթացի շարունակմանը։ Ընդ որում երբեմն դրա համար ընտրվում է երեսպաշտական մարտավարություն, որպեսզի ստեղծվի կեղծ տպավորություն, ասես Բաքուն պատրաստ է դրական վերաբերվել համանախագահների նախաձեռնություններին կամ դեռ ուսումնասիրում է դրանք, որպեսզի հետո հրաժարվի դրանցից ու ասի, որ դրանք անընդունելի են։ Այդ հնարքները նպատակ ունեն քողարկել սեփական նեգատիվիզմը։
Օրինակ միջադեպերի հետաքննման մեխանիզմը ադրբեջանական կողմն ընդունելի է համարում միայն զբաղեցրած տարածքներից հայկական ուժերի դուրս բերման դեպքում։ Ասես մինչ այդ միջադեպեր առհասարակ չեն եղել ու լինել չեն կարող։ Իլհամ Ալիեւի մոտեցումը՝ ղարաբաղյան կարգավորումը սահմանափակել միայն հայկական զորքերի դուրս բերումով, միամտություն է ու պարզապես ոչ իրատեսական։ Միանգամայն հասկանալի է,․ որ զորքերի դուրս բերումը հնարավոր է միայն այնպիսի հարցերի լուծման ընդհանուր կոնտեքստում, ինչպիսիք են հրադադարի հուսալի ամրապնդումը ու Լեռնային Ղարաբաղի նոր կարգավիճակը։
Այդ ակնհայտ իրողության համառ ժխտումը հակամարտության տվյալ կողմի դիրքորոշումը դարձնում է բավականին խոցելի ու նույնիսկ ցավագին հենց այդ կողմի համար։ Շատ ավելի իրատեսական են 1994-ի ապրիլի 15-ին ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի՝ Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահների անմիջական մասնակցությամբ ընդունված հայտարարության թեզիսները։ Այնտեղ սահմանված էր ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնական քայլերի հերթականությունը։ Իլհամ Ալիեւի դիրքորոշումը բացարձակ անհամատեղելի է ԱՊՀ երկրների ղեկավարների մոտեցումների հետ, որոնք ամրագրվել էին Ռուսաստանի միջնորդությամբ ձեռք բերված հրադադարից առաջ»։

Казимиров: Баку пытается срывать инициативы посредников МГ ОБСЕ 01/26/2017 16:50 | Карабахский конфликт
Если обе армянские стороны проявляют готовность работать над предложениями посредников-сопредседателей Минской группы (МГ) ОБСЕ (Россия, США, Франция), то официальный Баку и не стремится к этому, а наоборот, пытается так или иначе срывать инициативы посредников или тем или иным способом затянуть их рассмотрение. Об этом в своей статье в «Независимой газете» пишет чрезвычайный и полномочный посол в отставке, бывший сопредседатель МГ ОБСЕ Владимир Казимиров.
Также в статье отмечается:
«Более того, президент Азербайджана Ильхам Алиев по-прежнему прибегает к угрозам возобновить военные действия. «Мы в любое время способны решить вопрос военным путем», – заявил он на днях на расширенном заседании кабинета министров. Складывается впечатление, что нынешнее руководство Азербайджана никак не может выйти на реалистические оценки важнейших факторов: «цены» нового военного конфликта для собственного народа и всего региона, его последствий. Хотя, казалось бы, просчеты прежнего руководства Баку, уроки карабахской войны 1991–1994 годов весьма поучительны. Ведь как раз нежелание прекратить военные действия, как того требовали резолюции Совета Безопасности ООН, переоценка собственных возможностей и привели к столь прискорбной теперь потере контроля над семью азербайджанскими районами вокруг Нагорного Карабаха.
К «промашкам» Баку стоит отнести и нередкое недостаточно серьезное отношение к документам по карабахскому урегулированию, подписанным с его участием. Казалось бы, ответственные сотрудники МИД Азербайджана, официально высказываясь о таких документах, должны быть предельно достоверны и аккуратны. Не тут-то было! В недавнем интервью глава пресс-службы МИД АР Хикмет Гаджиев немало рассуждает о соглашении 1994–1995 годов и даже о каком-то приложении к нему. Уже в обозначении соглашения явная неточность. Такого единого соглашения не было. На самом деле есть два соглашения: о прекращении огня с 12 мая 1994 года и об укреплении режима прекращения огня от 4 февраля 1995 года. Оба эти соглашения подписаны всеми сторонами конфликта, причем как бессрочные. Последнее соглашение долго вообще игнорировалось азербайджанской стороной. Возможно, поэтому его и «слили» с соглашением 1994 года.
Что же касается специального приложения к «совмещенному» Гаджиевым соглашению 1994–1995 годов, которое, по его словам, будто бы является составной частью соглашения, что-то я как автор обоих проектов никак не припомню. А если сказать откровеннее, никакого приложения ни к первому соглашению, ни ко второму не было – это просто выдумка. Остается лишь гадать, чем она порождена: невысоким профессионализмом и личным сумбуром бакинского дипломата или умышленным искажением ситуации тамошними властями в поисках сомнительных пропагандистских выгод и обмана читателя. В этом лихом контексте неудивительно и псевдообвинение в адрес министра иностранных дел Армении в том, что тот представляет соглашение 1994–95 годов в искаженном виде.
Как уже отмечалось, не отличается конструктивностью отношение бакинского руководства к инициативам сопредседателей МГ ОБСЕ. Практически блокированы предложения об отводе снайперов с передовых позиций, о проведении расследования инцидентов и его механизме, об осуществлении мер доверия и другие, которые могли бы содействовать нормализации обстановки вдоль линии соприкосновения и продолжению переговорного процесса. Причем нередко для этого изобретается лицемерная тактика, чтобы создать ложное впечатление, будто бы Баку готов положительно отнестись к инициативам сопредседателей или еще изучает их, чтобы потом отречься от этого и выйти на их неприемлемость. Эти уловки имеют целью прежде всего прикрыть свой негативизм.
Например, механизм расследования инцидентов азербайджанская сторона считает применимым лишь в ходе вывода армянских сил с занятых ими территорий. Будто до этого инцидентов вообще не было и быть не может. Установка Ильхама Алиева свести карабахское урегулирование лишь к выводу армянских войск наивна и просто нереалистична. Совершенно ясно, что вывод войск может произойти лишь в общем контексте с решением таких вопросов, как надежное закрепление прекращения огня и военных действий и новый статус Нагорного Карабаха.
Упорное непонимание этой очевидности делает позицию данной стороны конфликта довольно ущербной и даже внутренне болезненной. Гораздо реалистичнее тезисы заявления Совета глав государств СНГ от 15 апреля 1994 года, принятое с прямым участием президентов Азербайджана и Армении. Там была определена очередность основных шагов урегулирования карабахского конфликта. Позиция Ильхама Алиева абсолютно несовместима с установками глав государств СНГ, принятыми перед прекращением огня при посредничестве России».