Բակո Սահակյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Արցախի կառավարության անդրանիկ նիստը 01/25/2017   12:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի նախագահությամբ հունվարի 25-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության կառավարության 2017 թվականի անդրանիկ նիստը:
Այս մասին հաղորդում են Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Իր ելույթում Նախագահ Սահակյանն անդրադարձել է  2016 թվականի սոցիալ-տնտեսական ցուցանիշներին, կատարված աշխատանքներին, ձեռքբերումներին եւ խնդիրներին:
Նախագահի ընդգծել է, որ  անցած տարին եղել է բավականին բարդ ու ծանր մեր հանրապետության, ժողովրդի եւ տնտեսության համար, երկրի  տնտեսական բնականոն զարգացմանը մեծ հարված է հասցրել ապրիլյան քառօրյա պատերազմը, որն իր ազդեցությունն է թողել տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերի վրա:
Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ չնայած բոլոր բարդություններին, 2016 թվականին հաջողվել է պահպանել տնտեսության զարգացման նախատեսված տեմպերը, դրական դինամիկան տնտեսության հիմնական ճյուղերում, գրանցել ՀՆԱ-ի 9 տոկոսի չափով տնտեսական աճ:
Միաժամանակ, Նախագահը կառավարությանը հանձնարարել է խոր վերլուծության ենթարկել տարվա արդյունքները՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով այն հարցերի եւ բացթողումների վրա, որոնք տեղ են գտել աշխատանքում, եւ ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ դրանք վերացնելու ուղղությամբ:
Խոսելով 2017 թվականի անելիքների մասին՝ երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ  անհրաժեշտ է բարձր մակարդակի վրա պահել տարվող աշխատանքների որակը, համակարգվածության աստիճանը,  պարտականությունների կատարումը, արդյունավետորեն օգտագործել պետական միջոցները: «Այն ամենը, ինչ նախանշվել է եւ ընդունվել համապատասխան օրենքներով ու կառավարության որոշումներով, անհրաժեշտ է իրականացնել անվերապահորեն եւ հետեւողական կերպով»,- նշել է ԼՂՀ  Նախագահը՝ կոնկրետ հանձնարարականներ տալով նախատեսված ծրագրերի պատշաճ իրականացման ուղղությամբ:
18:29 23/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱպրիլյան իրադարձություններով պայմանավորված` Արցախի կառավարությունը հանդես է եկել օրենսդրական նախաձեռնություններով
17:56 02/02/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԿայացել է կառավարության՝ 2016թ. անդրանիկ նիստը
17:35 29/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում քննարկվել է գյուղատնտեսական փոխառությունների վերադարձման հարցը
19:35 28/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի երիտասարդ ընտանիքներին, բնակելի տներ կառուցելու նպատակով, կտրամադրվի անհատույց պետական ֆինանսական աջակցություն
12:17 26/09/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Հանրապետության կառավարության հերթական նիստում հաստատվել է ԱՀ 2016-2018թթ. Պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրը
21:18 26/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում եկամտահարկի գումարները կուղղվեն հիփոթեքային վարկերի սպասարկմանը
19:39 23/12/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում 2015 թվականի հունվարի 1-ից աշխատանքային կենսաթոշակի միջին չափը կաճի մոտ 13 %-ով

Президент НКР: несмотря на все сложности, в 2016-ом году удалось сохранить предусмотренные темпы развития экономики 01/25/2017   12:38  |  Лента новостей
Под председательством президента Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяна 25 января состоялось первое в 2017-м году заседание правительства НКР. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
В своем выступлении президент Саакян коснулся социально-экономических показателей 2016-го года, осуществленных работ, достижений и задач.
Президент подчеркнул, что минувший год был достаточно сложным и тяжелым для республики, народа и экономики, апрельская четырехдневная война нанесла значительный удар по естественному экономическому развитию страны, что повлияло практически на все отрасли экономики.
Президент Саакян отметил, что, несмотря на все сложности, в 2016-ом году удалось сохранить предусмотренные темпы развития экономики, положительную динамику в основных экономических отраслях, зарегистрировать 9-ти процентный рост ВВП.
При этом президент НКР  поручил правительству провести глубокий анализ итогов года, уделив особое внимание проблемам и упущениям, имевшим место в работе, и принять необходимые меры по их устранению.
Говоря о планах на 2017-ый год, глава государства подчеркнул, что необходимо сохранить на высоком уровне качество проводимых работ, степень координации, исполнения обязанностей, эффективно использовать государственные средства.
«Все то, что намечено и принято соответствующими законами и решениями правительства, необходимо выполнять беспрекословно и последовательно», - отметил президент НКР, дав конкретные поручения по надлежащему осуществлению предусмотренных программ.