Հրաչյա Հարությունյանը ՌԴ մարդու իրավունքների հանձնակատարի միջնորդությամբ կտեղափոխվի քաղաքացիական բժշկական հաստատություն 01/25/2017 10:41 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի եւ Ռուսաստանի Դաշնության մարդու իրավունքների հանձնակատարի հաստատությունների միջև համագործակցության համաձայնագրի շրջանակներում ՌԴ հանձնակատարի ներկայացուցիչները հատուկ այցելություն են կատարել ազատությունից զրկման այն վայր, որտեղ պատիժ է կրում ՀՀ քաղաքացի Հրաչյա Հարությունյանը, ուսումնասիրվել են նրա պատժի կրման պայմաններն ու առողջական վիճակը: Այս մասին հայտնում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը:
Հ. Հարությունյանի բժշկական փաստաթղթերի ուսումնասիրությունից պարզվել է, որ նա գտնվում է բժշկական հսկողության ներքո: Ներկայումս նրա առողջական վիճակը բուժաշխատողները գնահատել են բավարար:
Այցի ընթացքում Հրաչյա Հարությունյանը հանձնակատարի ներկայացուցիչներին գանգատվել է մեջքի շրջանում ցավերից: Դրա հիման վրա ազատությունից զրկման վայրի բժշկական ղեկավարության հետ համաձայնություն է ձեռք բերվել առ այն, որ 2017 թվականի հունվար-փետրվար ամիսներին քաղաքացիական բժշկական հաստատությունում կկազմակերվեն Հ. Հարությունյանին անհրաժեշտ հետազոտությունները եւ համապատասխան բուժումը:
ՌԴ մարդու իրավունքների հանձնակատար Տատյանա Մոսկալկովան պատասխան նամակով տեղեկացրել է նաեւ, որ Հրաչյա Հարությունյանի իրավունքների պահպանման հարցըվերցված է հատուկ հսկողության:

Осужденный в РФ гражданин Армении Грачья Арутюнян будет переведен в гражданскую клинику на обследование и лечение 01/25/2017   11:12  |  Лента новостей
Представитель уполномоченного по правам человека в Российской Федерации нанес специальный визит в место лишение свободы, где отбывает наказание гражданин Армении Грачья Арутюнян, сообщает пресс-служба аппарата омбудсмена Армении.
Посещение состоялось в рамках соглашения о сотрудничестве между омбудсменом Армении и уполномоченным по правам человека в РФ.
Представитель омбудсмена России ознакомился с условиями его содержания
Сообщается, что при изучении медицинских документов, выяснилось, Г. Арутюнян находится под врачебным наблюдением. В настоящее время медработники оценивают состояние его здоровья как удовлетворительное.
В ходе визита Грачья Арутюнян пожаловался представителю омбудсмена РФ на боли в области спины. С медицинским руководством пенитенциарного учреждения достигнута договоренность об организации в январе-феврале 2017 года необходимого обследования и соответствующего лечения Г. Арутюняна в гражданском медучреждении.
Уполномоченная по правам человека в РФ Татьяна Москалькова в ответном письме сообщила, что соблюдение прав Грачьи Арутюняна находится под особым контролем.
09:41 15/03/2014  |  ПрессаМосгорсуд продлил обвиняемому в ДТП под Подольском Г.Арутюняну срок содержания под стражей