Հայտնաբերվել են շրջանառության մեջ դրված 10.000 դրամանոց կեղծ թղթադրամներ. ԱԱԾ 01/25/2017   17:32  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունն իրազեկում է, որ հայտնաբերվել են շրջանառության մեջ դրված 10.000 դրամանոց  կեղծ թղթադրամներ: Այս մասին հայտնում է ԱԱԾ լրատվական ծառայությունը:
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ կեղծ փողերը պատրաստվել են գունավոր պատճենահանման եղանակով: Ընդ որում, իսկականին առավել նմանեցնելու նպատակով, դրանց վրա  փակցվել են 1.000 դրամ անվանական արժեքով թղթադրամներից կտրված պաշտպանիչ ժապավենաձև փայլաթիթեղներ: Կեղծ թղթադրամներն իրացվել են ՀՀ մարզերում գործող տարբեր բենզալցակայաններում՝ գիշերային ուշ ժամերին և վատ լուսավորության պայմաններում:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է  քաղաքացիներին, որ վերոնշյալ թղթադրամների կեղծ լինելու հանգամանքը պարզելու համար անհրաժեշտ է առավել ուշադրություն դարձնել տարբերակիչ այնպիսի ակնհայտ հատկանիշների, ինչպիսիք են թղթադրամների ժապավենաձև փայլաթիթեղը և ջրանիշի առկայությունը (ըստ ստորև ներկայացվող նմուշի):
Քրեական գործով մեկ անձի մեղադրանք է առաջադրվել կեղծ փողեր պատրաստելու, պահելու և իրացնելու համար (ՀՀ քրեական օրենսգրքի  202-րդ հոդված)։ Ներկայումս միջոցներ են ձեռնարկվում՝ շրջանառության մեջ դրված կեղծ փողերի այլ նմուշներ հայտնաբերելու, ինչպես նաև նշված հանցանքին առնչակից  անձանց բացահայտելու ուղղությամբ։ Դրամանենգությունից տուժած անձինք կարող են դիմել ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությանը՝ հետևյալ  հեռախոսահամարներով՝  (010) 57-90-58 և (010) 57-98-44:
14:34 07/12/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԱնչափահասները կեղծ փողեր են պատրաստել ու դրանով առևտուր արել
13:52 15/06/2016Դեղատանը կեղծ 20-հազարանոց թղթադրամ է իրացվել
15:23 13/04/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՄեծ քանակությամբ կեղծ փողեր են պատրաստել
14:48 25/03/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՄարմնավաճառի ծառայությունների դիմաց կեղծ թղթադրամով վճարելու գործը հասավ Վերաքննիչ դատարան
16:28 26/02/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՄարմնավաճառի ծառայությունների դիմաց կեղծ թղթադրամով վճարած երիտասարդը դատապարտվեց պայմանական պատժի
08:18 28/11/2014  |  ՄամուլԿեղծ թղթադրամներ՝ Ամանորի նախաշեմին. «Հայկական ժամանակ»
16:22 24/10/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՄարմնավաճառին վճարել են կեղծ փողով
13:01 23/10/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՄարմնավաճառի ծառայությունների դիմաց վարձահատույց են եղել կեղծ 20 հազարանոցով

В Армении обнаружена партия фальшивых купюр номиналом в 10 тыс. драмов - СНБ 01/25/2017   18:30  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении сообщает о выявлении находящихся в обращении фальшивых банкнот номиналом в 10 000 драмов (порядка 20,5 доллара).
Как сообщает пресс-центр ведомства, в результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий было установлено, что поддельные купюры были изготовлены посредством цветового ксерокопирования.
“При этом для достижения максимального сходства с оригиналом на них были нанесены металлические защитные полосы с банкнот номинальной стоимостью в 1000 драмов (порядка двух долларов).
Сбыт фальшивых купюр осуществлялся на различных областных бензозаправочных станциях в поздние ночные часы и при плохом освещении.
СНБ Армении предупреждает граждан о том, что для определения подлинности купюр указанного номинала необходимо обращать внимание на такие отличительные признаки, как защитная полоса и наличие водяных знаков (как это продемонстрировано на изображенном ниже образце)", - отмечается в сообщении.
В рамках уголовного дела одному человеку было предъявлено обвинение по статье 202 (Изготовление, хранение или сбыт поддельных денег или ценных бумаг) УК Армении.
В настоящее время предпринимаются меры по обнаружению образцов фальшивых денег, введенных в обращение, а также для выявления лиц, причастных к данному преступлению.
"Лица, пострадавшие в результате фальшивомонетничество, могут обратиться в следственное управление СНБ, позвонив по следующим номерам: (010) 57-90-58 և (010) 57-98-44", - говорится  в сообщении.