Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը հորդորում է Թրամփին ճանաչել Արցախի անկախությունը 01/24/2017 12:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը Միացյալ Նահանգների նախագահի պաշտոնում Դոնալդ Թրամփի պաշտոնավարման մեկնարկի կապակցությամբ նախաձեռնել է «արդարության երթ»:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հանձնախումբը հորդորում է բոլոր հետաքրքրված անձանց նամակ հղել Թրամփին և հորդորել նրան աջակցել Հայաստանին:
Հանձնախմբի նախաձեռնած արշավում մասնավորապես կոչ է արվում ԱՄՆ նորընտիր նախագահին ասել արդարությունը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը, ինչպես նաև ավելի ամրապնդել հարաբերությունները քրիստոնյա Հայաստանի հետ:
2016 թվականի նոյեմբերի 8-ին ԱՄՆ-ում կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքներով հաղթել է հանրապետական Դոնալդ Թրամփը: Նա հավաքել է Ընտրական քոլեջի ընտրիչների ձայներից 304, իսկ նրա մրցակից դեմոկրատ Հիլարի Քլինթոնը 227: Հունվարի 20-ին կայացած երդﬓակալության արարողությունից հետո Թրամփը պաշտոնապես ստանձնել է ԱՄՆ նախագահի պաշտոնը:

Комитет Ай дата США призывает Трампа признать независимость Арцаха 01/24/2017   13:41  |  Лента новостей
По случаю вступления Дональда Трампа в должность 45-го президента США, Армянский национальный  комитет Америки (“Ай дат”) инициировал “шествие справедливости”.
Как передает “Арменпресс”, Комитет Ай дата США призывает всех заинтересованных лиц направить Трампу письмо с призывом помочь Армении.
В частности, участники кампании призывают новоизбранного президента США озвучить правду о Геноциде армян, признать независимость Арцаха и укреплять дальше отношения с христианской Арменией.
Дональд Трамп победил на президентских выборах, которые состоялись 8-го ноября 2016 года. 20-го января состоялась его инаугурация.