ՌԴ-ն, Իրանը եւ Թուրքիան համաձայնության են հասել Սիրիայում զինադադարի մոնիթորինգի մեխանիզմի շուրջ 01/24/2017   15:11  |  Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանը, Իրանը եւ Թուրքիան Աստանայում ընթացող բանակցություններում պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Սիրիայում զինադադարի մոնիթորինգի մեխանիզմի շուրջ:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է իրանական պատվիրակության մի աղբյուր:
«Իրանը, Ռուսաստանը եւ Թուրքիան պայմանավորվել են Սիրիայում զինադադարի մոնիթորինգի մեխանիզմի շուրջ»,- ասել Է զրուցակիցը:
Կողմերը շարունակում են քննարկել կոմյունիկեն»:
Սիրիայում զինադադարի ռեժիմի ապահովումն ու ամրապնդումը Ղազախստանի մայրաքաղաքում ընթացող բանակցությունների գլխավոր խնդիրն Է, որոնց մասնակցում են Սիրիայի կառավարության ու ընդդիմության, Ռուսաստանի, Իրանի եւ Թուրքիայի ներկայացուցիչները եւ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ դեսպանորդ Ստաֆան դե Միստուրան: Ղազախստանում ԱՄՆ-ի դեսպան Ջոն Քրոլը հրավիրված Է եղել որպես դիտորդ:
Երաշխավոր երկրների՝ Ռուսաստանի, Թուրքիայի եւ Իրանի՝ Սիրիայում զինադադարի ռեժիմի պահպանման մոնիթորինգի եռակողմ մեխանիզմի ստեղծման պլանները տեղ են գտել Աստանայում բանակցությունների վերաբերյալ ամփոփիչ կոմյունիկեի նախագծում:
«Մենք պլանավորում ենք ստեղծել եռակողմ մեխանիզմ, որպեսզի համոզվենք, որ մարտական գործողությունների դադարեցման ռեժիմը պահպանվում Է, եւ որպեսզի կանխվի ցանկացած սադրանք»,- ընդգծվում Է այն փաստաթղթում, որը հունվարի 24-ին ստացել Է ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը:

Россия, Иран и Турция достигли согласия по механизму мониторинга перемирия в Сирии 01/24/2017   15:32  |  Международные новости
Россия, Иран и Турция на переговорах в Астане достигли договоренности по механизму мониторинга перемирия в Сирии. Об этом ТАСС сообщил источник в иранской делегации.
"Иран, Россия и Турция договорились о механизме мониторинга перемирия в Сирии, - сказал собеседник. - Стороны продолжают обсуждать коммюнике".
Обеспечение и укрепление режима перемирия в Сирии является главной задачей переговоров в столице Казахстана, в которых участвуют представители правительства и оппозиции Сирии, России, Ирана и Турции и спецпосланник генерального секретаря ООН Стаффан де Мистура. Посол США в Казахстане Джон Крол был приглашен в качестве наблюдателя, передает ТАСС.
Планы стран-гарантов - России, Турции и Ирана - по созданию трехстороннего механизма мониторинга за соблюдением режима прекращения огня в Сирии содержатся в проекте итогового коммюнике по переговорам в Астане. "Мы планируем создать трехсторонний механизм, чтобы убедиться, что режим прекращения боевых действий соблюдается, и чтобы предотвратить любые провокации", - подчеркивается в документе, который в понедельник поступил в распоряжение корреспондента ТАСС.
13:55 09/01/2017  |  Международные новостиБашар Асад рассказал, от кого зависит успех переговоров в Астане
09:22 30/12/2016  |  Международные новостиНа всей территории Сирии вступил в силу режим прекращения огня
10:51 04/10/2016  |  Международные новостиСША приостанавливают контакты с Россией по перемирию в Сирии
09:43 29/09/2016  |  Международные новостиСША пригрозили приостановить взаимодействие с Россией по Сирии
11:36 22/09/2016  |  Международные новостиГлава МИД ФРГ Штайнмайер призвал на неделю ввести бесполетную зону над Сирией
09:55 10/09/2016  |  Международные новостиРоссия и США согласовали пакет договоренностей по стабилизации ситуации в Сирии
12:00 20/04/2016  |  Международные новостиВ комитете сирийской оппозиции по переговорам с правительством произошел раскол - СМИ
13:15 13/04/2016  |  Международные новостиСША планируют оснастить сирийскую оппозицию современным вооружением
09:23 22/03/2016  |  Международные новостиЧисло погибших и раненых резко сократилось после запуска процесса перемирия в Сирии