Եվրոպական դատարանում հասկացել են, որ Ադրբեջանում ռասիզմի խնդիր կա. Արա Ղազարյան 01/21/2017   17:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ալեքսանդր Լապշինի գործի առանցքն ավելի ու ավելի շատ դառնալու է ազատ խոսքը՝ Լապշինը ենթարկվել է քրեական հետապնդման ոչ թե նրա համար, որ կատարել է հանցագործություն, այլ նրա համար, որ հայերի նկատմամբ բարյացակամ կարծիք է արտահայտել: Այս մասին «Հայք» վերլուծական-լրատվական կենտրոնում լրագրողների հետ այսօրվա հանդիպմանը նշեց միջազգային իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Արա Ղազարյանը:
Նա ընդգծեց, որ եթե որևէ անձ՝ լրագրող կամ հետազոտող կամ քաղաքական գործիչ, քննադատական կարծիք է արտահայտում որևէ պետության քաղաքականության վերաբերյալ, դա չի նշանակում ոտնձգություն նրա տարածքային ամբողջականության, սահմանադրական կարգի դեմ:
«Բայց տեսնում ենք, որ Ադրբեջանն այդ քաղաքականությունն է որդեգրում, ինչ և Թուրքիան՝ բոլոր անձանց դեմ, ովքեր քրդերի, հայերի հարցն են բարձրացրել»,- ասաց Ա.Ղազարյանը՝ հավելելով, որ եթե Ադրբեջանը փորձում է իր քրեական օրենսգրքի 281-րդ հոդվածը կիրառել, ավելի ու ավելի շատ է ներքաշվելու աշխարհակարգի դեմ:
«Ադրբեջանը պետք է իրեն լավ հաշիվ տա, թե ուր է ինքը գնում, իսկ ինքը գնում է Եվրոպայի խորհրդի կարգի դեմ, ԵԱՀԿ ազատ խոսքի կարգի դեմ»,- ասաց Արա Ղազարյանը:
Իրավաբանն ընդգծեց, որ Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 281-րդ հոդվածը շատ նման է Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի տխրահռչակ 301-րդ հոդվածին, որի վերաբերյալ տասնյակ դատական ակտեր կան, ամբողջ միջազգային հանրությունը քննադատում է այն:
Հոդվածի առարկան այն է, որ Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքի դեմ Ադրբեջանի քաղաքականության վերաբերյալ յուրաքանչյուր անձի կողմից քննադատություն համարվելու է հանցագործություն: Այն, որ Ադրբեջանի սև ցուցակում 168 լրագրող կա, դա արդեն իսկ նշանակում է, որ քրեական հետապնդումը չունի այն նպատակը, որը սահմանված է օրենքով՝ հանցավորության դեմ պայքար:
Ըստ Ա.Ղազարյանի, Լապշինի գործով այսօրվա դրությամբ միջազգային իրավասու մարմինները ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների և Խոշտանգումների կանխարգելման կոմիտեներն են: «Լապշինի կինը, ընտանիքի անդամները պետք է շտապ դիմում ուղարկեն, և այստեղ մենք կարող ենք նրանց օգնել, խնդրելով կանխել արտահանձնումը»:
Ա.Ղազարյանը գտնում է, եթե նույնիսկ Լապշինին հանձնեն, մեկ տասնամյակ գործընթաց է սկսվելու ոչ միայն դատական, այլև մարդու իրավունքների տարբեր պլատֆորմներ անընդհատ Ադրբեջանին հիշեցնելու են, որ դու արել կամ անում ես սա:
Միջազգային իրավունքի մասնագետը նշեց, որ «մենք ունենք տասնյակ գործեր, որ Եվրոպական դատարանը քննում է, մի շարք գործերով արդեն մոտենում է ավարտին՝ խոշտանգումների հիմքում այսպես թե այնպես ընկած է ռասիզմը, հայատյացությունը և կրկին ՄԻԵԴ-ը մոտ է կայացնելու առաջին վճիռները Կոնվենցիայի 14-րդ հոդվածով՝ խտրականության արգելում»:
Արա Ղազարյանը հայտնեց, որ Մանվել Սարիբեկյանի սպանության գործով երբ ինքը գանգատ էր ներկայացնում ՄԻԵԴ քիչ հույսեր ուներ, որ այն կկոմունիկացվի Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 14-րդ հոդվածով՝ խտրականություն, հայատյացություն, ռասիզմ, սակայն 2015թ. երեք այլ գործերի հետ այն կոմունիկացվեց:
«Ես հասկացա, որ Եվրոպական դատարանում հասկացել են, որ Ադրբեջանում խնդիր կա: Եվրոպայում հասկանում են, որ բոլոր թույլատրելի սկզբունքները խախտվում են, դրա համար էլ եվրոպական դատարանը որոշեց ի վերջո սկսել դատավարություն, իսկ յուրաքանչյուր դատավարության դա քաղաքական դաշտի համար չափազանց կարևոր ռեսուրս է, պետությունն արարքն անելիս պետք է մտածի հետևանքների մասին, իսկ այսօրվա աշխարհում հետևանքներ սրբագրելը բավական դժվար գործ է»,- ասաց Արա Ղազարյանը:
Քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը համաձայնեց իրավաբանի հետ, որ սա քաղաքական իմաստով ռասիզմի դրսևորում է, ֆաշիզմ և պանթյուրքիզմ: Նա հիշեցրեց, որ գաղութացված ժողովուրդներին ու պետություններին ազատություն տալու մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի հիման վրա շատ երկրներ անկախություն ստացան: Կոնվենցիան նախատեսում է ժողովրդի ինքնորոշմանը խանգարելու պարագայում պատժամիջոցներ այն պետության նկատմամբ, որը ոտնձգություն է կատարում ինքնորոշման իրավունքի իրացման նկատմամբ:
Քաղաքագետը նշեց, որ Արցախի պետությունը անկախ պետականություն է, իր բարեկամների միջոցով ՄԱԿ-ում պետք է սկսի գործընթաց և պահանջի պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի ֆաշիստական պետության հանդեպ:
Հանրային խորհրդի մամուլի պատասխանատու Անի Գասպարյանը հայտնեց, որ Խորհուրդը նամակ է հղել Բելառուսի նախագահին: Դրանում շեշտվում է, որ Լապշինի դեպքն իսկապես գլոբալ առումով մարդու իրավունքների, ազատ տեղաշարժի, ազատ խոսքի կոպտագույն խախտում է, և դա, անկասկած, այդպես է ընդունվելու բոլորի կողմից: Նամակում շեշտվել է նաև, որ ղարաբաղյան հիմնախնդիրը միայն Հայաստանի ու Ադրբեջանի խնդիրը չէ, դա գլոբալ, տարածաշրջանի անվտանգության խնդիր է:
Այդ խնդրի կարգավորման հարցում բոլոր երկրները՝ ոչ միայն Մինսկի խմբի, տարբեր հասարակական կազմակերպություններ, այցելելով և՛ Երևան, և՛ Բաքու, և՛ Ստեփանակերտ, փորձում են քաղաքացիական հասարակության միջոցով խնդրին խաղաղ կարգավորում տալ, և Լապշինի ձերբակալումը նաև այդ տեսանկյունից է վտանգավոր: Նամակում նշվել է այն 600-ից ավելի անձանց անունները, որոնք Բաքվի սև ցուցակում են հայտնվել, այդ թվում հինգ բելառուսցիների մասին, համոզմունք հայտնվել, որ Լուկաշենկոն ողջախոհություն կդրսևորի և արտահանձնման որոշում չի կայացնի:

Юрист из Армении порекомендовал родным Лапшина обратиться в ООН для предотвращения выдачи блогера Баку 01/21/2017   18:38  |  Лента новостей
Гражданин Российской Федерации и Государства Израиль, блогер и путешественник Александр Лапшин подвергся уголовному преследованию не за совершение преступления, а из-за дружелюбных высказываний в адрес армян. Такое мнение на встрече с журналистами в субботу выразил специалист по международному праву, адвокат Арам Казарян, отметив, что ключевым в этом деле становится фактор свободы слова.
Ранее стало известно, что заместитель генерального прокурора Белоруссии Алексей Стук, рассмотрев просьбу генеральной прокуратуры Азербайджана о выдаче гражданина России и Израиля, известного блогера и путешественника Александра Лапшина для привлечения к уголовной ответственности, постановил удовлетворить просьбу азербайджанской стороны.
Департаменту исполнения наказаний МВД Беларуси поручено организовать передачу Лапшина представителям компетентных органов Азербайджана после вступления решения о его выдаче в законную силу.
Как сообщил на своей странице в Facebook председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян, решение может быть обжаловано в суде в десятидневный срок.
“Решение пока не предоставлено адвокатам Лапшина, но им удалось получить выдержку из постановления. Созданная Палатой адвокатов Армении рабочая группа работает по этому вопросу и в рамках своих возможностей окажет Александру Лапшину специализированную помощь. Александр Лапшин нуждается в нашей помощи”, - написал Ара Зограбян.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров, комментируя арест в Минске по требованию Азербайджана блогера и путешественника Александра Лапшина, заявил, что Москва выступает против криминализации посещения частными лицами той или иной территории в различных регионах и постарается решить этот вопрос.Лавров об аресте блогера Лапшина: мы против криминализации посещения частными лицами той или иной территорииВ свою очередь,  Госдеп, комментируя вопрос экстрадиции блогера Лапшина из Беларуси в Азербайджан, напомнил о свободе слова.
По словам Ары Казаряна, применение статьи 281.2 Уголовного кодекса Азербайджана в отношении Лапшина напоминает практику печально известной статьи 301 Уголовного кодекса Турции, которая неоднократно становилась предметом жесткой критики со стороны международного сообщества, а Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) в этой связи вынес десятки решений против турецкого правительства.
Как отметил Ара Казарян, озвучивание критических высказываний о политических процессах, политике государства,  особенно журналистами, экспертами, политическими деятелями не может рассматриваться как посягательство на территориальную целостность государства, конституционный строй.
“Но, как мы видим, Азербайджан взял на вооружение ту же политику, что и Турция в отношении лиц, которые поднимали армянский или курдский вопросы. Баку должен отдавать себе отчет в том, куда идет: а он идет против порядка Совета Европы, принятого ОБСЕ  принципа уважения свободы слова”, – сказал специалист.
Тот факт, что в “черном списке” Азербайджана значатся 168 журналистов, это уже означает, что уголовное преследование не преследует цели, которая установлена законом(борьбу против преступления).
По словам А. Казаряна, на данный момент правомочными органами по делу Лапшина являются Комитеты ООН: Комитет по правам человека и Комитет по предупреждению пыток.
"Супруга Лапшина, члены его семьи должны в срочном порядке направить заявление, и здесь мы им можем помочь, попросив предотвратить его выдачу”, - сказал юрист.
А. Казарян считает, что экстрадиция Лапшина повлечет за собой не только десятки судебных процессов, но и реакцию различных международных инстанций, которые постоянно будут напоминать Азербайджану о том, что эта страна натворила или творит.
Специалист по международному праву напомнил о десятках дел, которые рассматриваются в Европейском суде по правам человека. Слушания по некоторым из них близки к завершению. В основе пыток так или иначе лежат расизм, армянофобия, и вновь ЕСПЧ близок к тому, чтобы вынести первые решения по статье 14 Конвенции – запрещение дискриминации. Ара Казарян сообщил, что, когда он подавал жалобу по делу о жестоком убийстве гражданина Армении Манвела Сарибекяна в азербайджанском плену, то не питал особых надежд на то, что она будет коммуницирована по статье 14 Европейской конвенции по правам человека(дискриминация, ксенофобия, расизм), однако в 2015 году она была коммуницирована в контексте трех других дел .
“Я понял, что в Европейском суде по правам человека поняли, что в Азербайджане есть проблема расизма”, - сказал Казарян.