Բացահայտվել է դատավորին կաշառք տալու պատրվակով խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գումար հափշտակելու դեպք. ԱԱԾ 01/19/2017 15:52 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է քրեական գործով դատավորին կաշառք տալու պատրվակով` խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գումար հափշտակելու դեպք: Այս մասին հայտնում է ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ 2016 թվականի գարնանը ՀՀ Դատական դեպարտամենտի դատական կարգադրիչների ծառայության նախկին աշխատակից Գ.Ա.-ն ՀՀ Ոստիկանության Երևանի քաղաքային վարչության ուղեկցող գումարտակի աշխատակից Գ.Մ.-ից առաջարկ է ստացել միջամտել գործի քննությանը և դատավորի միջոցով ամբաստանյալ Ա.Ծ.-ի համար ապահովել բարենպաստ դատական ակտի կայացում:
Օգտվելով ստեղծված իրավիճակից՝ Գ.Ա.-ն հավաստիացրել է, թե իբր 8.000 ԱՄՆ դոլար գումարի դիմաց ցանկալի արդյունք ապահովելու շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել դատավորի հետ: Այնուհետև, Գ.Մ.-ի և վերջինիս ծառայակից Կ.Հ.-ի միջոցով ամբաստանյալի ազգականներից Գ.Ա.-ն ստացել է 8.000 ԱՄՆ դոլար գումար և խաբեությամբ հափշտակել այն։
Առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով Գ.Ա.-ին մեղադրանք է առաջադրվել խարդախությամբ ուրիշի գույքի առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու համար (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ) և նա կալանավորվել է, իսկ Գ.Մ.-ին և Կ.Հ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական դրությունն օգտագործելով կաշառքի միջնորդության փորձի համար (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-313 հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետ): Նրանց նկատմամբ կիրառվել է ստորագրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոցը:

СНБ Армении раскрыла случай мошеннического хищения особо крупной суммы под предлогом дачи взятки судье 01/19/2017 17:15 | Криминальная хроника
В результате проведенных Службой национальной безопасности Армении оперативно-розыскных мероприятий выявлен случай мошеннического хищения крупной суммы денег под предлогом передачи взятки судье по уголовному делу, сообщает пресс-центр СНБ РА.
Согласно добытым предварительным данным, весной 2016 года бывший сотрудник службы судебных распорядителей Судебного департамента Армении Г.А. получил от сотрудника батальона сопровождения управления Полиции по городу Ереван Г.М. предложение вмешаться в расследование дела и посредством судьи обеспечить вынесение благоприятного для подсудимого А.Ц. судебного акта.
Как отмечается в сообщении, воспользовавшись создавшейся ситуацией, Г.А. заверил в том, что якобы условился с судьей об обеспечении желаемого результата за 8 тыс. долларов США. Затем он через Г. М. и его сослуживца К. заполучил от родственников подсудимого 8 тыс. долларов и похитил их обманным путем.
В рамках возбужденного по данному факту уголовного дела Г. А. предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 178(Мошенничество в особо крупных размерах) Уголовного кодекса РА. Он заключен под стражу, а Г. М. и К. инкриминируют п. 2 ч. 2 ст. 34-313(Попытку посредничества во взяточничестве с использованием должностного положения).В отношении них применена мера пресечения в виде подписки о невыезде. Предварительное следствие продолжается.