Արփինե Հովհաննիսյանը Ստրասբուրգում ներկայացրել է ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումների ոլորտում իրականացված աշխատանքները 01/17/2017 11:04 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը հունվարի 16-ին մասնակցել է «2015-2018 թթ. ԵԽ-Հայաստան գործողությունների ծրագիր. ձեռքբերումներ և հեռանկարներ» խորագրով հանդիպմանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպայի խորհրդին հանդիպումը կազմակերպելու համար և ամփոփ ներկայացրել ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումների ոլորտում արդեն իսկ իրականացված աշխատանքները:
Արփինե Հովհաննիսյանն անդրադարձել է Հայաստանի համար նախատեսված 2015-2018թթ. Գործողությունների ծրագրին, Սահմանադրական բարեփոխումներին հաջորդած գործընթացներին, ինչպես նաև ՀՀ Նախագահի կարգադրությամբ հաստատված դատաիրակավական բարեփոխումների 2012-2016 թվականների ռազմավարական ծրագրին: Այդ համատեքստում նախարարն առանձնացրել է մի շարք կարևոր ձեռքբերումներ, մասնավորապես, դատավորների միջև գործերի բաշխման էլեկտրոնային մեխանիզմի ներդրում, դատավորների գործունեության գնահատման օբյեկտիվ չափորոշիչների սահմանում և այլն:
Հանդիպման ընթացքում նախարարը ներկայացրել է նաև վերջին 2 տարիների ընթացքում ՀՀ-ում կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում իրականացված ծավալուն աշխատանքներն ու արդարադատության ոլորտի զարգացմանն ուղղված հեռանկարները:
Արփինե Հովհաննիսյանը կրկին շնորհակալություն է հայտնել ԵԽ երևանյան գրասենյակին տարբեր ոլորտներում արդյունավետ համագործակցության համար և ընդգծել, որ ՀՀ կառավարությունը բարձր է գնահատում նոր ծրագրերի մեկնարկի հնարավորությունը՝ Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացումն արդյունավետ շարունակելու նպատակով:

Глава Минюста Армении представила в Страсбурге проделанную в сфере борьбы с коррупцией работу 01/17/2017   13:30  |  Лента новостей
Министр юстиции Армении Арпине Ованнисян 16 января во Франции приняла участие во встрече под названием  “Программа действий Армения-Совет Европы на 2015-2018 гг.: достижения и перспективы”. Об этом сообщает пресс-служба Минюста РА.
В ходе встречи Арпине Ованнисян представила работу, проделанную уже в сфере демократических реформ в Армении.
Арпине Ованнисян, в частности, коснулась предусмотренной для Армении программы действий на 2015 – 2018 гг., последовавшего за реформой Конституции процесса, а также стратегической программы судебно-правовых реформ на 2012 – 2016 годы, утвержденной распоряжением президента Армении.
В данном контексте глава Минюста Армении выделила ряд важных достижений, среди которых -  внедрение электронного механизма распределения дел между судьями, установление объективных критериев оценки деятельности судей и т.д.
В ходе встречи министр представила также масштабную работу, проделанную за последние 2 года в республике в сфере борьбы с коррупцией, и перспективы развития сферы юстиции.
Арпине Ованнисян выразила ереванскому офису СЕ  благодарность за эффективное сотрудничество в различных сферах, подчеркнув, что правительство РА высоко оценивает возможность начала реализации новых программ  с целью продолжения демократических реформ в Армении.