Սերժ Սարգսյան. Եկել է ժամանակը, որպեսզի Հայաստանի զարգացման գործում ակտիվորեն ներգրավենք միջազգային ընկերություններին 01/16/2017   17:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահի մոտ այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ ՀՀ Նախագահին առընթեր «Հայաստանի իրավազորություն» ծրագրի իրագործման ընթացքի և առաջիկա անելիքների վերաբերյալ: Մասնակցել են Ծրագրի խորհրդի անդամները: Խորհրդակցության սկզբում Նախագահ Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է խորհրդի առջև դրված խնդիրներին և գործունեության առաջնահերթություններին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
«Կարծում եմ, որ եկել է ժամանակը, որպեսզի Հայաստանի զարգացման գործում մենք շատ ավելի ակտիվորեն ներգրավենք միջազգային ընկերություններին, տարբեր մասնագետների, շնորհաշատ մարդկանց, ինչպես նաև ավելի առարկայորեն մասնակցենք աշխատանքի միջազգային բաժանմանը: Եվ որպեսզի միջազգային բիզնեսի համար Հայաստանը դարձնենք ավելի գրավիչ, մենք նոր շունչ պետք է հաղորդենք դատական, ֆինանսական, հարկային ոլորտներում կատարվող բարեփոխումներին, ավելի եռանդուն կատարելագործենք մեր բիզնես միջավայրը, ինչը հնարավորություն կտա տեսանելի ապագայում մեր երկրի զարգացմանը, բարեփոխումներին նոր ուժ հաղորդելու:
Տեղյակ եք, որ նոյեմբերի 30-ին ես վավերացրել եմ Ազգային ժողովի կողմից ընդունված օրենսդրական փաթեթը, համաձայն որի` Հայաստանն ազատականացրել է իրավաբանական անձանց՝ դեպի երկիր և երկրից դուրս տեղափոխվելու հնարավորությունները:
Հայաստանի Հանրապետության նպաստավոր իրավազորություն կառուցելու նպատակով 2016թ. նոյեմբերի 26-ին իմ հրամանագրով ստեղծվել է այս խորհուրդը, և ձեր մշակած ծրագրի հիմնադրույթները հավանության են արժանացել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից: «Հայաստանի իրավազորության» խորհուրդը, փաստորեն, այսօր անց է կացնում իր առաջին լիարժեք նիստը: Կարծում եմ, որ նպատակները բոլորիս հայտնի են: Ուղղակի, ես համոզմունք ունեմ, որ մենք ավելի խորապես պետք է ուսումնասիրենք միջազգային փորձը և, հիմք ընդունելով Հայաստանի գրավչությունը, առավելությունները, մեր ժողովրդի և, առաջին հերթին, մեր երիտասարդ, տաղանդավոր մասնագետների հնարավորությունները, հայության դիրքերն աշխարհում՝ կառուցենք Հայաստանի Հանրապետության իրական պատկերը և Հայաստանի Հանրապետությունում նպաստավոր իրավազորություն ստեղծենք իրավաբանական անձանց և ընկերությունների համար:
Ես վստահ եմ, որ այստեղ նաև մեծ դերակատարություն ունի Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը, ինչպես նաև Հայաստանի օրեցօր ավելացող մասնակցությունը Եվրամիության տարբեր ծրագրերին: Բայց ուզում եմ մեկ անգամ ևս շեշտել, որ մեր որդեգրած դիրքորոշումը՝ անօրինական փողերի լվացմանը հակազդելու, քրեական գործունեության ֆինանսավորումը չհանդուրժելու, ֆիսկալ ծովահենության դեմ և ֆինանսական ոլորտի թափանցիկությանն ուղղված միջազգային ճիգերին օժանդակելու, մնում է անփոփոխ: Մեզ համար ամենակարևորն այս պահին Հայաստանի զարգացմանը զուգահեռ՝ սա է: Մենք որևէ նոր բան չենք հնարելու, մենք աշխատելու ենք մեր օրենքների հիման վրա և աշխատելու ենք մեր երկրի զարգացման համար»,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
«Հայաստանի իրավազորություն» ծրագրի խորհրդի անդամները Հանրապետության Նախագահին զեկուցել են Նախագահի հրամանագրով ամրագրված հանձնարարականների կատարման ընթացքը: Նշվել է, որ սահմանված ժամկետում ՀՀ կառավարության քննարկմանն ու հաստատմանը ներկայացված «Հայաստանի իրավազորություն» ծրագրի հիմնադրույթներից բացի, Կառավարության որոշմամբ ստեղծվել է նաև «Հայաստանի իրավազորություն» հիմնադրամը, որի գրանցման աշխատանքները ներկայումս գտնվում են ավարտական փուլում: Առաջիկա անելիքների շարքում խորհրդի անդամներն առանձնացրել են վերոնշյալ հիմնադրամի կողմից ընկերության ստեղծումը, որին կփոխանցվեն Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ նախատեսված լիազորությունները: Այդպիսով, կամբողջականացվի Ծրագրի գործունեության ինստիտուցիոնալ հիմքը:
Հանրապետության Նախագահի հրամանագրի համաձայն, եռամսյա պարբերականությամբ ՀՀ Նախագահին հաշվետվություն կներկայացվի «Հայաստանի իրավազորություն» ծրագրի կատարման ընթացքի վերաբերյալ:

Серж Саргсян заявил о необходимости интенсификации реформ в ряде сфер для привлечения в Армению международного бизнеса 01/17/2017   00:10  |  Лента новостей
У Президента Армении в понедельник прошло совещание по вопросам реализации и предстоящих планов в рамках программы "Юрисдикция Армении", которая действует при президенте РА. В совещании приняли участие члены Совета программы, сообщает пресс-служба главы государства.
В начале встречи президент Серж Саргсян коснулся поставленных перед Советом задач и приоритетов деятельности.
"Считаю, что пришло время, чтобы в деле развития Армении мы намного более активно привлекали международные компании, различных специалистов, талантливых людей, а также более предметно участвовали в международном разделении труда. И чтобы сделать Армению более привлекательной для международного бизнеса, мы должны придать новое дыхание реформам, которые проводятся в судебной, финансовой, налоговой сферах, более энергично совершенствовать нашу бизнес-среду, что даст возможность в обозримом будущем придать новую силу реформам и развитию нашей страны”, -отметил Серж Саргсян.
Он напомнил, что 30 ноября утвердил принятый Национальным Собранием законодательный пакет, согласно которому Армения либерализовала возможности перемещения юридических лиц в страну и их страны.
“С целью создания в Республике Армения благоприятной юрисдикции, 26 ноября 2016 года моим указом создан этот Совет, и основные положения разработанной вами Программы получили одобрение Правительства Республики Армения. Совет "Юрисдикция Армении", фактически, сегодня проводит своё первое полноценное заседание. Думаю, что цели всем нам известны. Просто, я убеждён, что мы должны более глубоко изучить международный опыт, и, принимая за основу привлекательность Армении, её преимущества, возможности нашего народа и, в первую очередь, наших молодых, талантливых специалистов, позиции армянства в мире, строить реальный облик Республики Армения и создавать в Республике Армения благоприятную юрисдикцию для юридических лиц и компаний. Я уверен, что здесь также большую роль имеет членство Армении в Евразийском экономическом союзе, также как увеличивающееся день ото дня участие Армении в различных программах Евросоюза. Но хочу еще раз подчеркнуть, что принятая нами позиция, которая состоит в противодействии отмыванию незаконных денег, недопущении финансирования уголовной деятельности, содействии направленным против фискального пиратства и в сторону транспарентности финансовой сферы международным усилиям, остаётся неизменной. Это в данный момент для нас самое главное параллельно с развитием Армении. Мы не будем придумывать ничего нового, мы будем работать на основании наших законов, и будем работать для развития нашей страны",- сказал президент Саргсян.
Члены Совета программы "Юрисдикция Армении" доложили главе государства о ходе выполнения поручений, данных в соответствии с Указом Президента. Отмечено, что кроме представленных в установленный срок на обсуждение и утверждение Правительством РА Основных положений программы "Юрисдикция Армении", решением Правительства создан также фонд "Юрисдикция Армении", работа по регистрации которого в настоящее время находится на завершающем этапе. В ряду дел на ближайшее будущее члены Совета отметили создание вышеупомянутым фондом компании, которой будут переданы предусмотренные законодательством Республики Армения полномочия. Таким образом, будет завершено создание институциональной основы деятельности Программы.
Согласно Указу президента Армении, раз в три месяца главе государства будет представляться отчёт о ходе выполнения программы "Юрисдикция Армении".