ՊԲ-ի կողմից ձեռնարկվելիք գործողությունները կլինեն ավելի խիստ. Հայտարարություն 01/16/2017 09:52 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Երեկ՝ հունվարի 15-ին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության կողմից տարածված հաղորդագրության այն մասին, թե հայկական կողմի արձակված կրակոցից սպանվել է ադրբեջանական բանակի զինծառայող Ֆիկրետ Նուրշիրավանօղլու Բաշիրովը, իրականությանը չի համապատասխանում: Ադրբեջանական կողմին խորհուրդ ենք տալիս զինծառայողի մահվան պատճառները փնտրել իրենց բանակում տիրող միջանձնային ոչ կանոնադրական փոխհարաբերություներում: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊԲ-ն։
Ավելին՝ հունվարի 15-ին և լույս 16-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ հրաձգային զինատեսակների հետ կիրառելով նաև 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետեր: Հատկապես ինտենսիվ արկակոծման են ենթարկվել ՊԲ արևելյան և հյուսիսարևելյան հատվածներում տեղակայված մարտական հենակետերը, որոնց ուղղությամբ հակառակորդը 60 միլիմեռտրանոց ականանետից արձակել է 51 արկ, իսկ 82 միլիմետրանոցից՝ 3 արկ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու համար որոշ հատվածներում դիմել են պատասխան գործողությունների: Առաջնագծում իրադրության հետագա լարման հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը ընկնելու է ադրբեջանական կողմի վրա: Հակառակորդ կողմի նման պահվածքի շարունակման դեպքում ՊԲ-ի կողմից ձեռնարկվելիք գործողությունները կլինեն ավելի խիստ:

Армия обороны НКР жестко ответит Азербайджану в случае продолжения нагнетания напряженности на передовой 01/16/2017   12:04  |  Карабахский конфликт
Распространенное накануне, 15 января, пресс-службой министерства обороны Азербайджана сообщение о том, что якобы военнослужащий азербайджанской армии Фикрет Нушираван оглу Баширов был убит в результате произведенного с армянской стороны выстрела, не соответствует действительности. Об этом говорится в заявлении, распространенном в понедельник пресс-службой министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР).
“Азербайджанской стороне советуем искать причины гибели военнослужащего в царящих в азербайджанской армии неуставных межличностных отношениях”, – отмечается в заявлении МО НКР.
Более того, как отметили в Минобороны НКР, в ночь на 16-е января по всей протяженности линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск ВС Азербайджана продолжили интенсивно нарушать режим перемирия, применяя наряду со стрелковым оружием и 60-и и 82-миллиметровые минометы.
Особенно интенсивному обстрелу подверглись опорные пункты АО НКР, дислоцированные на восточном и северо-восточном участках линии соприкосновения. По ним противник вел обстрел с применением 60-миллиметровых (51 снаряд) и 82-миллиметровых (3 снаряда) минометов.
“Передовые подразделения Армии обороны НКР для подавления активности противника на ряде участков прибегли к ответным действиям. Вся ответственность за последствия дальнейшей эскалации ситуации на передовой ляжет на азербайджанскую сторону. В случае продолжения противником подобного поведения предпринимаемые АО НКР действия будут носить более строгий характер”, – говорится в сообщении.
10:01 04/01/2017  |  Карабахский конфликтМинобороны НКР сообщило о новых обстрелах со стороны Азербайджана
09:55 03/01/2017  |  Карабахский конфликтАрмия обороны НКР ночью предприняла меры для подавления активности противника