Կեղծ ավարտական դիպլոմներ են հատկացրել դասընթացներին չմասնակցած, իսկ առանձին դեպքերում՝ նաև քննություններին չներկայացած անձանց. ԱԱԾ 01/13/2017 14:40 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում քննվող մի քանի քրեական գործերով լայնածավալ օպերատիվ միջոցառումների և քննչական գործողությունների իրականացման արդյունքում բացահայտվել են հանրապետության տարբեր ոչ պետական ԲՈՒՀ-երում բարձրագույն կամ մասնագիտական կրթության վերաբերյալ կեղծ հիմքերով ձևակերպված պետական նմուշի ավարտական դիպլոմների տրամադրման դեպքեր: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը:
Քննությամբ ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության կողմից հավատարմագրված ու Երևան քաղաքում և մարզերում գործող որոշ ոչ պետական ԲՈՒՀ-երի ռեկտորներ շահադիտական դրդումներով կեղծ ավարտական դիպլոմներ են հատկացրել դասընթացներին չմասնակցած, իսկ առանձին դեպքերում՝ նաև ընթացիկ ու ավարտական քննություններին չներկայացած անձանց։ Հատկանշական է, որ կեղծ դիպլոմները տրամադրվել են ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության, այլև օտարերկրյա, այդ թվում՝ Իրանի, ԱՄՆ-ի, Վրաստանի, ՌԴ-ի, Ուզբեկստանի և Իսրայելի մի քանի տասնյակ քաղաքացիների, որպիսի պայմաններում իրական են եղել թե նոր իրավախախտումների կատարման, և թե այլ անբարենպաստ հետևանքների առաջացման ռիսկերը:
Առերևույթ հանցանքներ կատարելու համար ոչ պետական ԲՈՒՀ-երի երեք ռեկտորների մեղադրանքներ են առաջադրվել առևտրային կաշառք ստանալու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 200 հոդվածի 3-րդ մաս) և առևտրային կամ այլ կազմակերպության ծառայողի կողմից իր լիազորությունները չարաշահելու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214 հոդվածի 1-ին մաս) համար:
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունն իրազեկում է, որ վերը նկարագրված, ինչպես նաև կեղծիքների հետ կապված այլ հանգամանքներում ստացված ավարտական դիպլոմներ կամ ակնհայտ կեղծ այլ փաստաթղթեր օգտագործելը քրեորեն հետապնդելի է և պատժվում է օրենքով։

Ректоры трех армянских вузов попали под следствие за выдачу липовых дипломов десяткам граждан Армении и других стран 01/13/2017 15:12 | Криминальная хроника
В результате широкомасштабных оперативных мероприятий и следственных действий, проведенных в рамках расследуемых в следственном управлении Службы национальной безопасности нескольких уголовных дел, в различных негосударственных вузах были выявлены случаи выдачи дипломов государственного образца о высшем и профессиональном образовании, оформленных на подложных основаниях, сообщает пресс-центр СНБ республики.
Согласно добытым следствием предварительным данным, ректоры ряда лицензированных Министерством образования и науки Армении и действующих в Ереване и областях республики негосударственных вузов из корыстных побуждений выдали дипломы лицам, не присутствовавшим на занятиях, а в отдельных случаях - не явившимся на промежуточные и выпускные экзамены.
“Примечательно, что фальшивые дипломы предоставлялись не только гражданам Армении, но и десяткам граждан Ирана, США, Грузии, РФ, Узбекистана и Израиля, в связи с чем возникли риски как новых правонарушений, так и иных неблагоприятных последствий”, - отмечается в сообщении.
Трем ректорам негосударственных вузов предъявлены обвинения в получении коммерческой взятки (ч. 3 ст. 200 УК РА) и в злоупотреблении полномочиями сотрудниками коммерческой или иной организации (ч.1 ст. 214 УК РА).
СНБ напоминает, что вышеописанное, а также использование дипломов или иных фальшивых документов является уголовно преследуемым деянием и наказывается по закону. Предварительное следствие продолжается.