Բանկոմատների գործով ձերբակալվել է ՔԿՀ-ի աշխատակից. մանրամասնում է Քննչական կոմիտեն 01/12/2017   13:47  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցված քրեական գործով ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ միջոցառումների արդունքում բացահայտվել է «ՎՏԲ Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ի բանկոմատից կատարված հափշտակության փորձը։ Նշանակված փորձաքննությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել՝ առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնության վերաբերյալ, ով ձերբակալվել է։ Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Քննչական կոմիտեն բացահայտել է «ՎՏԲ Հայաստան բանկ»-ի բանկոմատից գողության փորձը
«ՎՏԲ Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ի 4-րդ մասնաճյուղի բանկոմատից հափշտակության փորձ կատարվելու մասին հաղորդումն ստացվել էր 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի վաղ առավոտյան. կառավարիչն ահազանգել էր, որ Բաղրամյան պողոտայի 56 հասցեում գտնվող «ՎՏԲ Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ի 4-րդ մասնաճյուղի  բանկոմատին ամրացված են գազի բալոն և այլ համակարգ:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը և պարզել, որ բանկոմատի վրա գազի և ամիակի բալոններից միացված խողովակները էլեկտրական մարտկոցի միջոցով գործադրելով փորձ է կատարվել պայթյունի եղանակով բացել բանկոմատը, որտեղ առկա է եղել առանձնապես խոշոր չափերի գումար, սակայն առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի (անձանց) կամքից անկախ հանգամանքներում հանցագործությունն ավարտին չի հասցվել:
Վնասելու եղանակով բացել են «Ակբա-կրեդիտ ագրիկոլ բանկ»-ի բանկոմատը և հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերի գումար
Դեպքի առթիվ նույն օրը ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 34-185-րդհոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով, մշակվել քննչական պլան և ձեռնարկվել մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննություն ապահովելու ուղղությամբ:
Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել են ռետինե խողովակներ և սպիտակ գույնի մալուխ, որոնք փաթաթված են եղել սև և թափանցիկ կպչուն ժապավեններով, սև գույնի խորանարդաձև մարտկոց, մետաղյա լինգեր, գազաբալոն, սրբիչ, սպորտային պայուսակ և պլաստմասե տարա, որի մեջ առկա է եղել յուրահատուկ բենզինանման նյութի հոտով հեղուկ և մի շարք այլ առարկաներ, որոնք, օրենքով սահմանված կարգով, փաթեթավորվել են:
Հայտնաբերված առարկաներից վերցվել են անհրաժեշտ փորձանմուշներ և քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու համար նշանակվել են մի շարք, այդ թվում՝ դատագենետիկական փորձաքննություններ։
Քրեական գործով փորձանմուշներ են վերցվել նաև մի քանի անձանցից և համեմատական մոլեկուլային գենետիկական փորձաքննության արդյունքում բավարար տվյալներ են ձեռք բերվել առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի (անձանցից մեկի) ինքնության վերաբերյալ, ով 2017 թվականի հունվարի 11-ին ձերբակալվել է։
Նկատի ունենալով, որ կասկածյալն աշխատում է ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ «Հրազդան» քրեակատարողական հիմնարկում՝ Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժինը քրեական գործն ուղարկել է Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազություն՝ այն ըստ քննչական ենթակայության ուղարկելու համար:

Сотрудник пенитенциарного учреждения задержан по делу о попытке ограбления банкомата "ВТБ" в Ереване – СК Армении 01/12/2017 14:50 | Криминальная хроника
Следственный комитет Армении сообщил о раскрытии попытки кражи из банкомата ЗАО “Банк ВТБ-(Армения)” . Как информирует пресс-служба СК Армении, по результатам назначенной экспертизы были добыты фактические данные о личности предполагаемого преступника, который был задержан.
Информация о попытке из банкомата 4-го филиала ЗАО “Банк ВТБ-(Армения)” поступила рано утром 16-го декабря 2016 года : управляющий сообщил, что к банкомату 4-го филиала ЗАО “Банк ВТБ-(Армения)” на проспекте Баграмяна 56 прикреплены газовый баллон и другое устройство.
На место немедленно выехала оперативно-следственная группа, которая установила, что посредством задействования с помощью аккумулятора подсоединенных к газовому и аммиачному баллонам шлангов была совершена попытка вскрытия путем взрыва банкомата, где находилась сумма в особо крупном размере, однако преступление не было доведено до конца по не зависящим от воли предполагаемого(предполагаемых) преступника(преступников) обстоятельствам.
По данному факту следственным отделом по административному району Арабкир следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван было возбуждено уголовное дело по признакам пункта 1 части 3 статьи 34-177(Попытка кражи в особо крупных размерах) и пункта части 2 статьи 34-185(Попытка умышленного уничтожения или повреждения имущества путем поджога, взрыва или иным общеопасным способом) Уголовного кодекса РА.
"Был разработан следственный план и предприняты крупномасштабные следственные и иные процессуальные действия, направленные на установление всех обстоятельств произошедшего, обеспечение всестороннего, объективного и полного расследования. При осмотре места происшествия обнаружены резиновые шланги и кабель белого цвета, которые были обмотаны черным и прозрачным скотчем, черный аккумулятор кубической формы, металлические ломы, газовый баллон, полотенце, спортивная сумка и пластмассовая тара, в которой была жидкость со специфическим запахом, похожим на запах бензина, и другие предметы, которые в установленном законом порядке были упакованы", - говорится в сообщении.
В СК также сообщили, что с обнаруженных предметов были взяты необходимые образцы и для установления имеющих существенное значение для уголовного дела обстоятельств назначены ряд экспертиз, в том числе судебно-генетическая экспертиза.
Образцы также были взяты у нескольких лиц, и по результатам сравнительной молекулярно-генетической экспертизы было добыто достаточно данных о личности предполагаемого преступника(одного из них), который 11-го января 2017 года был задержан.
"С учетом того, что подозреваемый работает в уголовно-исполнительном учреждении “Раздан” , Арабкирский следственный отдел направил уголовное дело в Прокуратуру административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун для передачи его по подследственности", - отмечается в сообщении.