Նման պարիտետային հայտարարությունները թուլացնելու են Մինսկի խմբի դիրքերը և միջնորդական ջանքերը. Արտակ Զաքարյան 01/10/2017   11:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի կողմից Տավուշի մարզի մարտական դիրքերում իրականացրած դիվերսիոն ներթափանցման փորձի վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությունը հերթական պարիտետային հայտարարությունն է, որը Ադրբեջանի համար կրկին որևէ նշանակություն չի ունենալու: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը:
«Ես կարծում եմ, որ Մինսկի խումբը պետք է հենց դեկտեմբերի 29-ին Ադրբեջանի կողﬕց Հայաստանի Հանրապետության սահմանների նկատմամբ րականացրած ագրեսիան դատապարտեր այն ընկալմամբ, որ խնդիրն ընդհանրապես դուրս է ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման գործընթացից և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի հետ որևէ առնչություն չունի»,- ասաց Զաքարյանը:
Նա հավելեց, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ կոպտորեն խախտում է հրադադարի պահպանման հարցում ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները` անտեսելով Մինսկի խմբի համանախագահների բոլոր ջանքերը:
«Ես կարծում եմ, որ նման պարիտետային հայտարարությունները գնալով թուլացնելու են Մինսկի խմբի դիրքերը և միջնորդական ջանքերը: Անհրաժեշտ է, որպեսզի Մինսկի խումբը Ադրբեջանի վրա տեսանելի և հստակ քաղաքական գործիքներ բանեցնի, որպեսզի վերջինս կարողանա հնարավորություն ստեղծել բանակցային գործընթացն առաջ տանելու համար»,- նշեց պատգամավորը:
Նրա խոսքով` հակառակ դեպքում կունենանք երկար ձգվող, չկարգավորված և անընդհատ մխացող հակամարտություն, որը տարածաշրջանի համար շատ սպառնալիքներ է ներկայացնելու`ի դեմս Ադրբեջանի:
ՀՀ Տավուշի մարզի՝ Չինարի գյուղից դեպի հարավ-արևելք ընկած պետական սահմանի հատվածում դեկտեմբերի 29-ի վաղ առավոտյան ադրբեջանական զորքերը ձեռնարկել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումները չեզոքացրել են ադրբեջանական զորքերի նախահարձակ գործողությունները, հակառակորդը հետ է շպրտվել, տալով զոհեր ու վիրավորներ, այդ թվում նաև` մեր մարտական դիրքերի հատվածում: Հայկական կողմից զոհվել է երեք զինծառայող:
Դիվերսիոն անհաջող փորձից 12 օր հետո Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել` նշելով, թե Բաքուն և Երևանը շարունակում են մեղադրել միմյանց 2016 թվականի դեկտեմբերի 29-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած ներխուժման փորձի առնչությամբ, որի հետևանքով գրանցվեցին մահվան դեպքեր:

Паритетные заявления МГ ОБСЕ чреваты ослаблением ее позиции и посреднических усилий – депутат парламента Армении 01/10/2017   12:42  |  Лента новостей
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ распространили очередное паритетное заявление о диверсионной попытке Азербайджана в Тавушской области, которое и на сей раз не будет иметь для Азербайджана никакого значения.Об этом в беседе с “Арменпресс” сказал депутат НС Армении от правящей Республиканской партии Армении(РПА), председатель парламентской комиссии по внешним сношениям Артак Закарян.
Как сообщало ранее Минобороны Армении, утром 29-го декабря на участке государственной границы Армении, юго-восточнее села Чинари Тавушской области азербайджанские войска предприняли попытку диверсионной вылазки. Подразделения ВС Армении нейтрализовали агрессивные действия азербайджанских войск, противник был отброшен назад, понеся потери убитыми и ранеными.Минобороны Армении располагает неопровержимыми доказательствами нарушения азербайджанской стороной госграницы РАСопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (РФ), Стефан Висконти (Франция) и Ричард Хогланд (США) спустя 12 дней выступили с заявлением в связи с  предпринятой азербайджанской стороной 29 декабря прошлого года попыткой диверсионной вылазки в Тавушской области Армении.Сопредседатели МГ ОБСЕ выступили с заявлением по поводу попытки диверсионной вылазки Азербайджана в Тавушской области
«Я думаю, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ должны были осудить агрессию Азербайджана в отношении границ Армении уже 29-го декабря с пониманием того, данный инцидент находится вне процесса урегулирования карабахского конфликта и не имеет отношения к линии соприкосновения в НКР»,- отметил Артак Закарян.
Он добавил, что Азербайджан в очередной раз грубо нарушает договоренности в вопросе соблюдения режима прекращения огня, нивелируя все усилия Минской группы ОБСЕ.
«Я думаю, что подобные паритетные заявления постепенно ослабляют позиции и посреднические усилия Минской группы ОБСЕ. Необходимо, чтобы сопредседатели Минской группы ОБСЕ применяли видимые и четкие политические инструменты в целях создания условий для продвижения переговорного процесса»,- сказал депутат НС Армении Артак Закарян.
В противном случае, как отметил он, у нас будет затягивающийся на долгое время, неурегулированный и постоянно дымящийся конфликт, который представляет серьезную угрозу для региона в лице Азербайджана.